Ένας ορμητικός ιδίως στο δεύτερο μέρος Λήλας Βασιλικού παρέσυρε στο διάβα του την Μακρυκάπα επικρατώντας με το ευρύ 3-0

Το συγκρότημα του Τάσου Ταυταρίδη κατάφερε να προηγηθεί αρκετά νωρίς και με δύο γκολ στην επανάληψη να πάρει το τρίποντο που το απομακρύνει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι με αρκετά αμυντικά προβλήματα και με τον Δρενάφτση να φέρει ευθύνη στο δεύτερο γκολ, έκαναν αισθητή την παρουσία τους μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και σίγουρα η σημερινή τους εμφάνιση θα πρέπει να προβληματίσει τον Νίκο Κιαπέκο εν όψη μάλιστα της δύσκολης συνέχειας.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ όταν ο Ευαγγελινός σέντραρε από δεξιά η μπάλα έφτασε στον Κανάνι που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ αυτό αποσυντόνισε την Μακρυκάπα που χρειάστηκε χρόνο ώσπου να βρει τα πατήματά της, με τον Λήλα όμως να δείχνει έτοιμος να εκμεταλλευτεί κάθε λάθος των αντιπάλων.

Οι φιλοξενούμενοι στο 28΄ άγγιξαν την ισοφάριση με τον Χαζαρίδη όμως να παίρνει την μπουκιά από το στόμα του Σίδερη που ήταν έτοιμος να σκοράρει.

Ο Αναγνώστου στο 36΄ εκμεταλλεύτηκε λάθος των αντιπάλων επιχείρησε τη σέντρα σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής με τον Γκίκα όμως να διώχνει πριν η μπάλα φτάσει στον Κανάνι που ήταν φάτσα με το δεύτερο τέρμα.

Το επιθετικό δίδυμο της Μακρυκάπας συνεργάστηκε στο 39΄ ο Σίδερης έστρωσε στον Καραντάκη το σουτ του οποίου εξοστρακίστηκε σε πόδια αμυντικών και έφυγε κόρνερ.

Στην επανάληψη ο Λήλας ανέβασε την απόδοσή του μπαίνοντας αποφασισμένος να κλειδώσει τη νίκη.

Ο Κούκα στο 58΄ είκοσι μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή είδε τον Δρενάφτση εκτός θέσης και με ένα εκπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα βάζοντας τα θεμέλια για το τρίποντο.

Με τη Μακρυκάπα να μη μπορεί να αντιδράσει στο 74΄ ο Κανάνι δέχτηκε τη μακρινή μπαλιά μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με άψογο πλασέ έγραψε το 3-0 που ήταν και τελικό αποτέλεσμα.

Λήλας Βασιλικού : (Τάσος Ταυταρίδης) Μαντάς, Ευαγγελινός, Καραλής, Χαζαρίδης, Τζαφέρος, Λάμτσε (81΄Γκινάι) Παπίλας, Κούκα, Καρβελάς (72΄Κικίδης) Κανάνι (90΄Κεχαγιάς) Αναγνώστου

Μακρυκάπα : (Νίκος Κιαπέκος) Δρενάφτσης, Λέκκας, Χ.Χασάνδρας, Στούπας (32΄Γ.Καρκαλής) Κουτσαβλής (70΄ Τσούτσης) Μπασινάς, Γκίκας, Σηφάκης, Δ.Χασάνδρας,(61΄Κούκουρας) Σίδερης (80΄ Στουμπος) Καραντάκης