Αποστολή στην Τρίπολη :Χρήστος Σεφερλής

Οι ΄΄νεραντζούρι΄΄ έχοντας ΄΄δωδέκατο΄΄ παίχτη τον κόσμο τους που ταξίδεψε στην Πελοπόννησο, πήρε σημαντικό βαθμό-υποθήκη για μια άνετη συνέχεια και παραμονή στην Γ΄ Εθνική. Οι Ευβοιώτες εφαρμόζοντας σωστή τακτική, παρότι έπαιξε για αρκετό διάστημα κατάφερε να σταθεί όρθιος απέναντι στον ισχυρό Παναρκαδικό. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 32΄ έφτασαν κοντά στο ν΄ ανοίξουν το σκορ, με τον Κώτσιρα να στέλνει την μπάλα στο κάθετο αριστερό δοκάρι του Ντουμάνη. Δέκα λεπτά ο Σταθουλόπουλος απείλησε τους Ευβοιώτες με εκτέλεση φάουλ, που κατέληξε ελάχιστα έξω απ΄ τα γκολπόστ.

Μερικά λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 0-1, με τον Σπανό να στέλνει την μπάλα άουτ με σουτ εντός περιοχής. Οι Πελοποννήσιοι συνέχισαν και εκείνοι να ψάχνουν το γκολ και στο 63΄ είχαν δεύτερο δοκάρι αυτή την φορά οριζόντιο, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτη Σαλαπάτα.

Τρία λεπτά μετά αποβλήθηκε ο Βάλκανος, που είδε δεύτερη κίτρινη με τον διαιτητή Γρίμμα, απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες από πλευρά Χαλκίδας.

Παρ΄ όλα αυτά οι παίχτες του Μουράτ Σεροπιάν δεν πτοήθηκαν και έπαιξαν στα ίσα τον αντίπαλο, παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα. Μάλιστα αν στο 83΄ ο Κόσουτιτς ήταν πιο συγκεντρωμένος, ίσως ο ΑΟΧ να έπαιρνε το προβάδισμα, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Γκιτσάλη μέσα στην μεγάλη περιοχή. Σωτήρια λειτούργησε στο 74΄ ο Ντουμάνης αφού απέκρουσε δύο διαδοχικά σουτ του Καδά.

Παναρκαδικός (Αντωνόπουλος): Γεωργακόπουλος, Άσεν, Μπούτας, Καστριτσέας, Κυριακόπουλος, Αρώνης, Αγγελόπουλος (73΄ Χρήστου), Σταθουλόπουλος (56΄ Σαλαπάτας Π.), Σαλαπάτας Τ. (69΄ Τέλλος), Καδάς, Κώτσιρας.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Σεροπιάν): Ντουμάνης, Στασινόπουλος Δ., Τσατσαρής, Καραμπάς, Τσούπρος, Στασινόπουλος Λ. (64΄ Μπακομήτρος), Σεχολάρι, Βαλκάνος, Σπανός (87΄ Γκιτσάλης), Ντελέκος (75΄ Κόσουτιτς), Τσατσαρώνης.