Με ένα σουτ-βολίδα στο «Γ», ο Μαυρόπουλος έδωσε στον ΑΟΝΑ μία σπουδαία νίκη μέσα στην Τρίπολη και παράλληλα, την ευτυχία να κρίνεται η σωτηρία αμιγώς στο δικά του αποτελέσματα.

Στην Μυτιλήνη, ο Αιολικός επικράτησε δύσκολα με 1-0 του Κιθαιρώνα Καπαρελλίου και έτσι η επίσκεψη των Βοιωτών, την ερχόμενη Κυριακή, μετατρέπει την αναμέτρηση σε …τελικό για την Ν. Αρτάκη.

* Τις επόμενες μέρες θα υπάρξουν οι αναγκαίες διευκρινήσεις για την ύπαρξη ή μη φιλάθλων στα παιχνίδια των επόμενων δύο εβδομάδων, μετά την κυβερνητική απόφαση να διεξαχθούν όλες οι αθλητικές εκδηλώσεις της χώρας κεκλεισμένων των θυρών. Η απόφαση έρχεται σε πολύ κακή στιγμή για τον ΑΟΝΑ αφού ακολουθούν δύο συνεχόμενα εντός έδρας ματς με Κιθαιρώνα και Αήττητο Σπάτων που κρίνουν την παραμονή.

Στο πρώτο ημίχρονο, το θέαμα ήταν μέτριο, με τον Παναρκαδικό να μπαίνει καλύτερα και να έχει μία καλή στιγμή όταν ο Ναβροζίδης απέκρουσε ασθενώς το σουτ του Τσιώλη αλλά ο Γιουκούδης δεν κατάφερε να σκοράρει από καλή θέση. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Σπανός είχε τεράστια ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην Αρτάκη αλλά …κατάφερε να αστοχήσει μόνος με το τέρμα.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντελέκο να σουτάρει από ευνοϊκή θέση αλλά ο Γκαντιάγκα πρόλαβε και κόντραρε την μπάλα. Μετά το 60´ η Αρτάκη άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο 66´ ο Ντελέκος έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο δοκάρι.

Ο μέσος της Αρτάκης ήταν σαν να πήρε το …μήνυμα ότι δεν είναι η μέρα του να σκοράρει και αποφάσισε στο 72´, αντί να εκτελέσει απευθείας το φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, να σερβίρει στον Μαυρόπουλο ο οποίος με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο «Γ» του Ζαχαρή που έδωσε, εν τέλει, την σπουδαία νίκη στον ΑΟΝΑ.

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Ζαχαρής, Στασινόπουλος, Γκαντιάγκα, Αντωνόπουλος (69′ Καπετανάκης) ,Διαμαντόπουλος, Κεσίδης (85′ Παπαλάμπρος), Λυμπερόπουλος Ν., Μπάρδος, Νάνος, Τσιώλης, Γιουκούδης

ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ: Ναβροζίδης, Κουτρόπουλος , Καραλής, Μπελίτσος, Καραμπάς, Μακρόπουλος, Ζαχαρόπουλος (90′ Μιχελής), Πατερίτσας, Σπανός (79′ Τσούτσης), Ντελέκος, Ντάμπος (85′ Λειβαδίτης).