Μετά από ένα παιχνίδι που είχε όλα τα στοιχεία ενός τοπικού ντέρμπι η Μακρυκάπα έφυγε από την Τριάδα με το πολύτιμο διπλό σωτηρίας επικρατώντας 0-2 χάρη στα γκολ των Κούκουρα και Βουρδάνου.

Οι γηπεδούχοι είχαν την χρυσή ευκαιρία να προηγηθούν με τον Μουτουσίδη στο 28′ λεπτό όταν ο Μπαιμπάκης ανατράπηκε από τον Τσουμάνη,  αλλά το πέναλτι του πρώτου σκόρερ της Τριάδας μπλόκαρε εντυπωσιακά ο Τζουβάρας.

Στην κόντρα επίθεση ο Γκίκας σέντραρε στην καρδιά της άμυνας του Παντριαδικού ,τερματοφύλακας και αμυντικοί «κόλλησαν» και ο βραχύσωμος Κούκουρας με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1 στο 30′ λεπτό του αγώνα.

Στο 45′ ο Σίδερης σέντραρε από αριστερά με τον Σεχάι να αστοχεί από κοντά με προβολή.

Στο 55′ αποβλήθηκε ο προπονητής της Μακρυκάπας Νίκος Κιαπέκος για διαμαρτυρία σε απόφαση του διαιτητή Κασομούλη.

Στο 57′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Δημήτρης Χασάνδρας του Παντριαδικού .

Στο 62′ λεπτό σουτ του Πασάι μπλοκαρε ο εξαιρετικός Τζουβάρας.

Στο 87′ ο Σίδερης έκανε το κάτι παραπάνω και ενώ πέρασε τον Οικονομίδη καθυστέρισε με αποτέλεσμα το σουτ που επιχείρησε να το απομακρύνει ο τερματοφύλακας του Παντριαδικού.

Στο 90′ απίστευτη κούρσα από δεξιά του Σίδερη πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε την ασίστ στον Βουρδάνο που με κοντινό πλάσε έκανε το 0-2 για την Μακρυκάπα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τον αγώνα σφύριξε ο Γιώργος Κασομούλης με συνεργάτες τους Προκόπη Τσιφλάκο, και Περικλή Δελχα.

Παντριαδικός (Β. Τσιμιχόδημος): Οικονομίδης, Τζάβρας, Καραμπέτσος (88′ Παπακων/νου), Ταψής, Γκρινιάρης, Πασάι, Γ. Χασάνδρας, Τσούτσης (63′ Τσιμιχόδημος), Μπαϊμπάκης, Μουτουσίδης (68’Νόνας), Δ.. Χασάνδρας

Μακρυκάπα(Ν.Κιαπέκος): Τζουβάρας, Βουρδάνος, Βαξεβάνης, Τσουμάνης, Λέκκας, Μπασινάς, Γκίκας, Σεχάι (93′ Γ. Καρκαλής), Κουτσαυλής (13′ λ.τρ. Κούκουρας), Σίδερης, Μαντάς.