*ΨΑΧΝΑ για το Δυνατά & Αθλητικά: Γιάννης Κικίδης-Γιάννης Νερούτσος

Ο Ηρακλής Ψαχνών ήταν αυτός που πήρε το ένα εισιτήριο για τον φετινό τελικό του Κυπέλλου Εύβοιας!
Για να φτάσουν σ’ αυτή την πρόκριση οι ΄΄πράσινοι΄΄ των Ψαχνών, χρειάστηκε να είναι πιο ψύχραιμοι και οπωσδήποτε πιο εύστοχοι, αλλά και να έχουν έναν αίλουρο Μέλι Μπιμπάϊ κάτω από τα δοκάρια τους, από τους αντιπάλους τους της Αρτάκης, στην ψυχοφθόρα διαδικασία της ανάδειξης νικητή, μέσα από την διαδικασία των πέναλτι!

Το παιχνίδι ήταν σε όλη του διάρκεια ένα πραγματικό ντέρμπι έτσι όπως αρμόζει στην δυναμική των δύο ΄΄μονομάχων΄΄. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη θέρμη στο ματς και στο πρώτο ημίχρονο ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο.
Στο 4′ από κόρνερ του Μήτρου, ο Ναβροζίδης δεν συγκράτησε την μπάλα και λίγο έλλειψε να καταλήξει στα δίκτυα…
Στο 10′ σέντρα του Ζουλιώτη, ο Γκάβαλης με κεφαλιά πρόλαβε την άστοχη έξοδο του Ναβροζίδη, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.
Ήταν το 20 ΄ και η καλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, ο Γκάβαλης βρήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και σε θέση βολής, τον Π. Δ. Σκριβάνο, όμως το σουτ από τον παίκτη του Ηρακλή βρήκε σε ετοιμότητα τον Ναβροζίδη .
Τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου στο 44’ σε προσπάθεια του Ντελέκου που απέκρουσε σταθερά και αποτελεσματικά ο Μπιμπάι.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε καλύτερες στιγμές με τους δύο αντιπάλους να βρίσκουν δίχτυα από μία φορά και καλύτερο ρυθμό εκατέρωθεν.
Στο 54 ο Ρεπετσάς έπιασε κεφαλιά μετά από ασθενή απόκρουση του Ναβροζίδη, όμως πάνω στην γραμμή σαν »από μηχανής θεός» έδιωξε ο Αγγελάτος.
Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 61΄ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ όταν ο Σταματάκος δέχτηκε πάσα από τον Π. Δ. Σκριβάνο, με προσποιήσεις ο Ερετριανός σκόρερ, ΄΄άδειασε΄΄ τρείς αντιπάλους του και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ναβροζίδη, κάνοντας το 1-0!
Μετά το γκολ του Ηρακλή οι Αρτακιανοί ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και πίεσαν για την ισοφάριση.
Κάτι που πέτυχαν στο 68′ όταν από ωραίο γύρισμα του Χατζηστάμου στην καρδιά της άμυνας πετάχτηκε ο Ντάμπος και με πλασέ έφερε το ματς στα ίσια, 1-1!
Το σκορ  δεν άλλαξε μέχρι την ολοκλήρωση του 90λεπτου και έτσι οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στο 96’ ο Σταματάκος σούταρε από ευνοϊκή θέση αόυτ, ενώ στο 98′ παρόμοια τύχη είχε ένα σουτ του Ντάμπου, σειρά του Μαναρίτσας, στο 118’ από καλή θέση να μην βρει στόχο και τέλος στο 119′ από σέντρα του Καραλή, ο Μιχελής εξαπέλυσε δυνατό σουτ που κόντραρε στα σώματα αμυντικών η μπάλα και έφυγε κόρνερ.

Έτσι οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στην »ρώσικη ρουλέτα» με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι ευστοχώντας σε όλα τα πέναλτι που εκτέλεσαν και τους Αρτακιανούς να αστοχούν σε ένα.

*η διαδικασία των πέναλτι:

1. Π.Λ. Σκριβάνος…1-0               Μαυρόπουλος….1-1
  2. Π.Δ. Σκριβάνος…2-1               Ζαχαρόπουλος…2-2
  3. Μαναρίτσας……..3-2               Μιχελής…απόκρουση Μπιμπάϊ, (στο δοκάρι)
  4. Ζουλιώτης……….4-2               Πατερίτσας……..4-3
  5. Σταματάκος……..5-3               Καραμπάς….δεν χρειάστηκε να εκτέλεση

***Στον τελικό του Κυπέλλου Εύβοιας, 2020, ο Ηρακλής Ψαχνών

Συμπερασματικά ήταν βέβαιο πως η πρόκριση στον τελικό θα περπατούσε σε τεντωμένο σχοινί με τους Ψαχνιώτες τελικά να παίρνουν το εισιτήριο.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, όμως έχασαν το εισιτήριο  στις λεπτομέριες, ενώ το πλέον οδυνηρό ήταν η αποβολή με 2η  κίτρινη-κόκκινη του Ντελέκου, στο 115′ έτσι οι Αρτακιανοί έχασαν ένα πολύτιμο ΄΄όπλο΄΄ στο προσεχές κρίσιμο παιχνίδι, στο Μαρκόπουλο κόντρα στην Μαρκό.

Ο διαιτητής Γιώργος Κασομούλης και οι συνεργάτες του, Κώστας Κωνστάντιος και Γιάννης Σπανός, είχαν πολύ δύσκολη αποστολή και έχοντας να αντιμετωπίσουν τις αμφισβητήσεις των οπαδών και των δύο αντιπάλων έφεραν  σε πέρας την αποστολή τους, με επιτυχία.

Ηρακλής Ψαχνών (Σάκης Μεθενίτης): Μπιμπάι, Ζουλιώτης, Τσατσαρώνης, Μπαλόζι, Ρεπετσάς, Σπανός, Σταματάκος, Γκαράνης 70′ Τσολάκος), Γκάβαλης (75′ Π. Λ. Σκριβάνος), Π. Δ. Σκριβάνος, Μήτρου (85′ Μαναρίτσας).

ΑΟ Ν. Αρτάκης (Μίλτος Γκόφας): Ναβροζίδης, Χατζηστάμου, Καραλής, Μπελιτσος, Καραμπάς, Μαυρόπουλος, Τσούτσης (56′ Τσίγκας), Ντελέκος, Σπανός (105′ Ζαχαρόπουλος), Ντάμπος (115′ Μιχελής), Αγγελάτος (65’ Πατερίτσας).