ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ-σκίτσο-στίβοςΤο Σάββατο 22 Απριλίου διεξήχθη η πρώτη ημέρα του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Ανδρών/Γυναικών στον Άγιο Κοσμά.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Γ.Σ. Νεάπολης Χαλκίδας και με 85 βαθμούς κατέλαβε την 1η  θέση στην Εύβοια, Βοιωτία και Ανατολίκη Στερεά και την πέμπτη θέση στην γενική βαθμολογία πολύ κοντά σε ιστορικά σωματεία.

Στον τελικό των 100μ. κατέκτησε την 1η  θέση η Κατερίνα Δαλάκα με επίδοση 12,11 (11,86 στον προκριματικό – όριο για Παν. Πρωτάθλημα), την 3η θέση η Έφη Θεοδώρου με επίδοση 12,90 (12,47 στον προκριματικό – όριο για Παν. Πρωτάθλημα) και την 13η θέση η Βαβουλιώτη Ελένη με επίδοση 13,55 (13,26 στον προκριματικό).

Την μεγάλη έκπληξη έκανε η σκυτάλη του Γ.Σ. Νεάπολης στα 4×100 Γυναικών όπου κατέλαβε την 1η θέση με επίδοση 50,34 με τις ΜΑΡΙΑ  ΜΠΟΥΝΤΡΟΥ, ΕΛΕΝΗ ΒΑΒΟΥΛΙΩΤΗ, ΔΗΜΗΤΡΑ ΦΡΑΝΤΖΗ, ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ, αφήνοντας πίσω πολύ δυνατές ομάδες όπως ο Ολυμπιακός η Γλυφάδα και ο Πανιώνιος.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Δήμητρα  Φραντζή στα 100μ Εμπόδια καταλαμβάνοντας την 3η θέση και το όριο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Στα 400μ. την 3η  θέση κατέλαβε η Ίριδα Γεράση με επίδοση 56,39 (όριο για Παν. Πρωτάθλημα) και την εβδόμη θέση η Ελένη  Καραμπέτσου με επίδοση 59,37 (όριο για Παν. Πρωτάθλημα).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΗΜΕΡΑΣ για την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ-ΕΥΒΟΙΑΣ:

• 1ος ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 85 βαθμούς (β)