Στην παράταση πήρε την πρόκριση το Καλοχώρι/Παντείχι επικρατώντας με 3-4 της Α.Ε.Χαλκίδας σε παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο ″Τσαλίκη / Παπίλα″.

Σε ένα παιχνίδι που είχε επτά γκολ, δύο κόκκινες, δύο δοκάρια, δύο πέναλτι άλλα και επεισόδια μεταξύ των παικτών λίγο πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι στο 120΄ από τα έντεκα βήματα πήραν τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση

Το Καλοχώρι/ Παντείχι ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε στο σκορ με 0-2 με γκολ των  Καραμπά στο 15΄ και Σαμπάνη στο 21΄ που νίκησαν τον Παπαρίδη.

Οι γηπεδούχοι παρά την ψυχρολουσία των δύο γκολ αντέδρασαν είδαν όμως το φάουλ του Τριανταφύλλου στο 23΄ να σταματάει στο δοκάρι του Πάττα.

Ο επιθετικός της Α.Ε.Χ. πήρε το αίμα του πίσω δύο λεπτά αργότερα –25′– καθώς εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία της αντίπαλης αμυντικής γραμμής και με πλασέ έκανε το 1-2.

Με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα καθώς το Καλοχώρι/ Παντείχι είχε μείνει στο καλό του ξεκίνημα η ισοφάριση σε 2-2 ήρθε στο 53΄ με προσπάθεια του Δούμα.

Στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα τους φέρει κοντά στην πρόκριση.

Στο 79΄ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Μήτρου να νικάει τον Παπαρίδη από την άσπρη βούλα κάνοντας το 2-3.

Ενώ όλα έδειχναν πως το Καλοχώρι /Παντείχι θα πάρει τη νίκη ο Γεραντώνης στο 90΄ με ένα υπέροχο γκολ έκανε το 3-3 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Με τους δύο αντιπάλους φανερά καταβεβλημένους από την κούραση ο Μήτρου στο 100΄ με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι των γηπεδούχων.

Η λύτρωση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 119΄ όταν κέρδισαν πέναλτι με τον Σαμπάνη ψύχραιμα και να κάνει ο ίδιος, το 3-4 δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίχτες καθώς αποβλήθηκαν οι Σταμέλος και Δούμας διότι διαπληκτίστηκαν μεταξύ τους μετά το τελευταίο γκολ.

Μοναδική παραφωνία σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι ήταν η ένταση μεταξύ των παικτών λίγο πριν το τέλος η οποία έληξε με την επέμβαση των ψυχραιμότερων.

Α.Ε.Χαλκίδας (Μανώλης Βέττας): Παπαρίδης, Γεραντώνης, Γρίβας (30΄Αναστασίου) Τσιτσόπουλος, Πατούλας, Ράζος ( 83΄Μούντριχας ) Τσοκάνης (62΄Γουναρόπουλος) Γ.Φρυγανάς, Δούμας, Φισκατώρης (80΄Διαμαντάκης) Τριανταφύλλου

Καλοχώρι/ Παντείχι (Κώστας Σταματίου) Πάττας, Χατζηαντωνάκης (58΄Σταμέλος) Μάλλιαρης (90΄Σταματέρης) Βλάχος, Κονόμι, Σαμαρτζής (53΄Χασανλάρι) Ζαχαριάδης (65΄Τρίκας) Αποστόλου, Ευσταθίου (46΄Μήτρου) Καραμπάς, Σαμπάνης.