Για το πρωτάθλημα Προπαίδων (Κ12), της ΕΠΣ Εύβοιας, είχαμε, στο ολοκαίνουργιο (χλοοτάπητας) γήπεδο της Ερέτριας, την αναμέτρηση-ρεβάνς, ανάμεσα στην Ακαδημία Ερέτριας και τον Λήλαντα Βασιλικού!
Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες και τελικά η ομάδα της Ακαδ. Ερέτριας, ήταν η νικήτρια, καθώς κατάφερε ν’ ανατρέψει το σε βάρος της 2-4 που είχε ηττηθεί στο Βασιλικό και να γίνει έτσι η πρώτη ομάδα που πήρε την πρόκριση για τον τελικό!
Στον τελικό της διοργάνωσης, που είναι αφιερωμένη στην μνήμη του αδικοχαμένου Αντώνη Κουκουβίνου (ποδοσφαιριστή του ΑΟ Αγ. Λουκά), η Ακαδ. Ερέτριας θα περιμένει για ν’ αντιμετωπίσει, την νικήτρια από το ζευγάρι του άλλου ημιτελικού, ανάμεσα στον Κύζικο Ν. Αρτάκης και την ομάδα της Προποντίδας.
Στον πρώτο αγώνα ο Κύζικος πέρασε νικηφόρα με 4-3 από την έδρα της Προποντίδας και (σήμερα) Πέμπτη 20/6, στον Βατώντα, διεξάγεται η ρεβάνς.

Ο Λήλας, ήταν ένας ισάξιος αντίπαλος, για την Ακαδ. Ερέτριας και με λίγη τύχη θα μπορούσε να είχε σκοράρει και να πάρει την πρόκριση, καθώς έχασε πολλές καλές ευκαιρίες!
Πέρα από την αστοχία οι παίκτες του Λήλα, βρήκαν απέναντί τους τον πορτιέρε της Ακαδ. Ερέτριας, Ντότσι, που με εντυπωσιακές επεμβάσεις, κράτησε το ΄΄μηδέν΄΄ για την εστία του!
Οι γηπεδούχοι είχαν την τύχη, να αιφνιδιάσουν τους φιλοξενούμενους, μόλις στο 2’ όταν ο Ντερβίσι με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ και 1-0, για την Ακαδ. Ερέτριας!
Δεν πρόφτασαν να συνέλθουν τα παιδιά του Λήλα και μετά από 7 λεπτά, στο 9′ ήρθε νέα ψυχρολουσία, όταν ο Μπαλάκας, διπλασίασε τα τέρματα της Ακαδ. Ερέτριας, κάνοντας το 2-0 σκορ με το οποίο έληξε και το ημίχρονο, παρ’ ότι ο Λήλας συνήλθε και αντέδρασε, χωρίς όμως να βρει ΄΄στόχο΄΄!
Στο β’ ημίχρονο το παιχνίδι ΄΄πήρε φωτιά΄΄, η μπάλα άλλαζε περιοχές και οι παίκτες των δύο ομάδων, πίεσαν για το γκολ, που θα τους σιγούρευε την νίκη οι της Ακαδ. Ερέτριας και για το γκολ-πρόκρισης οι παίκτες του Λήλαντα!
Έτσι το σφύριγμα της λήξης, βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την μεγάλη πρόκριση στον τελικό!
Άξιζαν συγχαρητήρια στους παίκτες και των δύο ομάδων, για την σοβαρότητά τους –παρά το πού νεαρό της ηλικίας τους- αλλά και για την αγωνιστικότητα και το πάθος τους!

Ο μεγάλος τελικός του πρωταθλήματος Προπαίδων Κ-12 ΄΄Αντ. Κουκουβίνος΄΄ θα γίνει στο γήπεδο του Αγ. Λουκά την ερχόμενη Κυριακή 23/6.

Ακαδημία ΕΡΕΤΡΙΑΣ: Ντούτσι, Τσίτσικας, Παπαϊωάννου, Ψωμαδέλης, Κιάκης, Αρσενόπουλος, Μπαλάκας, Παναγιάρης, Ζέκα, Ντερβίσι, Μαγκούτας και οι Ι. Μπασινάς, Κ. Μπασινάς, Ε. Μπασιμνάς, Χαρ. Μητακίδης, Κιοσεγιάν, Μπενίσης, Τσώκος.

*φωτορεπορτάζ του ενδιαφέροντα αγώνα με τον φακό του ΧΡΗΣΤΟΥ ΣΕΦΕΡΛΗ, μπορείτε να ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΕΔΩ