Ισόπαλες με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν Προποντίδα και ΑΕ Ληλαντίου, στο «Πάρκο του Λαού», σε ένα πολύ καλό παιχνίδι, για την 22η αγωνιστική του κεντρικού όμιλου της Β’ κατηγορίας.

Αμφότερες έχουν παράπονα από την διαιτησία, η κάθε μία για διαφορετικές περιπτώσεις.

Το παιχνίδι:

Μόλις στο 3′ έγινε το 0-1, από τον Τζάνο, με σουτ του από το ύψος της περιοχής.

Στο 11′ ο Μίχος απέκρουσε δύσκολα την καλή κεφαλιά του Αθανασίου, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χριστόφορου Τσακλάνου.

Στο 22′ η Προποντίδα θα φτάσει κοντά στην ισοφάριση, όμως το πλασέ του Βελούσι, έπειτα από αδράνεια της άμυνας, θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι του Μίχου.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μίχος θα κάνει λανθασμένη έξοδο, θα χάσει την μπάλα, όμως το σουτ του Χριστόφορου Τσακλάνου θα διώξουν οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων, πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Στο 38′ το 1-1 από τον Γκιόσι, ο οποίος πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Χριστόφορου Τσακλάνου.

Στο 40′ θα ακυρωθεί γκολ της Προποντίδας ως οφσάιντ, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα στον βοηθό.

Ημίχρονο 1-1.

Στο 48′ το 2-1 από τον Αθανασίου! Ο Γκιόσι έκανε μία πολύ καλή ατομική ενέργεια και πήρε το πέναλτι από τον Κόλλια. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αθανασίου, όμως ο Μίχος απέκρουσε, με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά η άμυνα του Ληλαντίου αδράνησε και έτσι ο Αθανασίου σε δεύτερο χρόνο έβαλε μπροστά στο σκορ την Προποντίδα.

Στο 54′ το 2-2 από τον Τζάνο! Ο νεαρός μεσοεπιθετικός του Ληλαντίου με μία πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τα 40 μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιβλέρη, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να φέρει ευθύνη.

Στο 61ο λεπτό τα φάουλ του Χρ.Τσακλάνου θα περάσει άουτ.

Στο 66′ ο Τζάνος έκανε μία καλή ατομική προσπάθεια, αλλά δεν σημάδεψε σωστά.

Αμφότερες οι ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές. Από πλευράς γηπεδούχων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Φρυγανάς στο 84′, ενώ για το Ληλάντιο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Καρλατήρας στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων το σουτ του Παράκατη μέσα από την αντίπαλη περιοχή πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Μίχου.

Τελικό αποτέλεσμα 2-2.

Παράπονα από την διαιτησία έχουν και οι δύο ομάδες. Η Προποντίδα κυρίως για το ακυρωθέν γκολ αλλά και την αποβολή του Φρυγανά, ενώ το Ληλάντιο θεωρεί πως ειδικά στο πρώτο μέρος η διαιτησία ήταν εχθρική απέναντί του.

Στην διαδρομή των δύο ομάδων προς τα αποδυτήρια υπήρξε ένταση ανάμεσα στον Νίκο Ρόγκα και τον Χρ.Τσακλάνο, αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν.

Προποντίδα (Δημήτρης Καραγιάννης): Τσιβλέρης, Αθανασίου, Σαμαράς, Θαλάσσης, Φρυγανάς, Σταθόπουλος (70′ Παράκατης), Στούπας, Βελούσι (60′ Χρυσοστάλης), Γκιόσι, Χρ. Τσακλάνος, Δ.Τσακλάνος (90′ Παπακωνσταντίνου).

ΑΕ Ληλαντίου (Νίκος Ρόγκας): Μίχος, Μπασούκος (66′ Δάδινας), Τόγκος, Κόλλιας, Λεοντής (50′ Παπαγεωργίου), Ρουμελιώτης, Πόγκας, Καρλατήρας, Νάνος (46′ Τρίκας), Τζάνος, Μικράκης.

Διαιτητές: Γκάτσος – Πασχαλίδης – Ζεϊμπέκης.