Το Καλοχώρι/Παντείχι ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι του β΄ ομίλου της Β΄κατηγορίας επικρατώντας με 0-1 της Προποντίδας στο Πάρκο του Λαού.

Με τη νίκη τους αυτή οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ακόμη περισσότερο στη προνομιούχο δυάδα και μπαίνουν στο δεύτερο γύρο θέτοντας σοβαρή υποψηφιότητα για επάνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Η Προποντίδα από την πλευρά της μετά τη σημερινή της ήττα χάνει όποιες ελπίδες είχε για άνοδο και πλέον χωρίς το βαθμολογικό άγχος θα μπορέσει να δώσει χρόνο συμμετοχής στα φυντάνια των ακαδημιών.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με τις δύο ομάδες κυρίως στο πρώτο μέρος να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τους φιλοξενούμενους με τον Σαμπάνη στο 10΄ να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια του Κουσκούτη.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τις ευκαιρίες στο 17΄ όταν από κεφαλιά πάσα του Στούπα ο Κοτσαλάς έπιασε το δυνατό σουτ με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Στη συνέχεια είχαμε παιχνίδι κέντρου με τις δύο αντιπάλους να συναγωνίζονται στα λάθη με αποτέλεσμα να μην υπάρχει

Στην επανάληψη το παιχνίδι άναψε μετά το 55΄ με το Καλοχώρι/Παντείχι να ξεκινάει καλύτερα πατώντας όλο και περισσότερο με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή.

Στο 60΄ είχαμε τη φάση που έκρινε το παιχνίδι καθώς ο Πόγκας μπήκε στη μεγάλη περιοχή και στην προσπάθεια να αποφύγει τον Σαμαρά δέχτηκε το μαρκάρισμα με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Σαμπάνης νικώντας τον Κουσκούτη γράφοντας το 0-1.

Τα πράγματα για τους Κιτρινόμαυρους έγιναν πιο εύκολα καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Σαμαράς είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Πόγκα αφήνοντας την Προποντίδα με δέκα παίχτες.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα θα μπορούσαν να κλειδώσουν στη συνέχεια το τρίποντο αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.

Στο 63΄ η κεφαλιά του Καραμπά πέρασε ελάχιστα άουτ,στο 73΄ ο Πόγκας που ήταν από τους κορυφαίους της ομάδας του προσπάθησε ανεπιτυχώς να κρεμάσει τον Κουσκούτη,στο 80΄ σουτ του Σαμπάνη έδιωξε σε κόρνερ ο Κουσκούτης και στο 81΄ ο Σαμπάνης μόνος σε κενή εστία κατάφερε να σημαδέψει τον Αναγνώστου που έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Προποντίδα προσπάθησε με κάποια γεμίσματα για την ισοφάριση με την άμυνα των φιλοξενούμενων να αντιδρά σωστά.

Προποντίδα (Παναγιώτης Σκόνδρας) : Κουσκούτης, Σαμαράς, Δουρμούσογλου (84΄Καραμούζης) Μωραίτης (70΄Παράκατης) Φρυγανάς, Σταθόπουλος (88΄Πάλλης) Στούπας, Αναγνώστου, Γκιόσι, Κωτσαλάς (85΄Χρυσοστάλης) Βελούσι

Καλοχώρι/Παντείχι (Κώστας Σταματίου) : Πάττας, Σταμέλος (88΄Ζιζόλι) Βλάχος, Παππάς (68΄Δεληγιώργης) Σαμαρτζής, Κονόμι (30΄ λ.τ.Πόγκας) Σαλεμής, Ζαχαριάδης, Ευσταθίου, Καραμπάς, Σαμπάνης