…ντέρμπι στα Ψαχνά, Ηρακλής Ψ.-Ταμυναϊκός, για το πρεστίζ!
…είναι γνωστό ποιες ομάδες αποχαιρετούν, σημαντικές αναμετρήσεις για την απομάκρυνση από την ΄΄καυτή΄΄ 13η θέση!
Β’ ΕΠΣΕ: Αρτεμησιακός & Ευβοϊκός Γουβών, ΄΄καλπάζουν΄΄, ενώ καλοκοιτάζουν προς τα πάνω Μαντούδι και Αλάτσατα, στον 1ο, ενώ στον 2ο όμιλο, σταθερά οδηγεί η Κάρυστος, αλλά από κοντά Καλοχώρι/Παντειχι, Απόλλωνας Παραλίας και Μιαούλης Φ.!
Γ’ ΕΠΣΕ: …στην κορυφή του 1ου ομίλου, πάντα η ΑΕ Κηρίνθου, παραμένει το πρώτο φαβορί ο Πισσώνας, με τους Καθενούς από κοντά στον 2ο, ενώ συνεχίζει την αήττητη πορεία του ο ΑΟ Κριεζών στον 3ο!

*ΣΤΗΝ Α’ ΕΠΣΕ:
Τι περιλαμβάνει το πρόγραμμα της 3ης (18ης) αγωνιστικής του β’ γύρου:

  1. ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (25β)-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (29β) –α’ γύρος 1-2:
    Καλό παιχνίδι αναμένεται στο Στάδιο, οι γηπεδούχοι του ΑΟ Χαλκίς, με τα χίλια και πλέον προβλήματα, θέλουν βαθμούς για να νιώθουν πιο άνετοι, σε αναμονή πάντα βέβαια μήπως δουν κάποιο φως στο τούνελ της εγκατάλειψης από τους διοικούντες-μαϊμού! Ο Ελλήσποντος σε καλή κατάσταση θέλει να παραμείνει στις ψηλές θέσεις, στην καλύτερή του χρονιά στην Α’ ΕΠΣΕ!
    *Διαιτητές: Κώστας Γκάτσος-Χριστίνα Κούκουρα-Γιάννης Κελεπούρης.
  2. ΛΗΛΑΣ Βασιλ. (23β)-ΟΛΥΜΠΟΣ Γ. (22β) –α’ γύρος 3-2:
    Ένας μόλις βαθμός χωρίζει τις δύο ομάδες που αναμετρώνται στο γήπεδο του Βασιλικού και που τις χωρίζει ένας μόλις βαθμός! Είναι γεγονός ότι και οι δύο αναζητούν βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι θέλουν να πάρουν και την ΄΄άτυπη΄΄ ρεβάνς για την ήττα του α’ γύρου!
    *Διαιτητές: Δημήτρης Χουλιαράς-Αντώνης Ιωάννου-Χάρης Αντωνίου
  3. ΗΡΑΚΛΗΣ Ψαχνών (49β)- ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (36β) –α’ γύρος 1-1:
    Έχοντας ΄΄σφιχταγκαλιάσει΄΄ την κορυφή ο Ηρακλής Ψ., υποδέχεται τον μέχρι πριν από κάποιες αγωνιστικές ανταγωνιστή του Ταμυναϊκό, που όμως ξαφνικά ΄΄έμεινε΄΄ πολύ πίσω ! Έτσι το παιχνίδι μπορεί να είναι ντέρμπι, αλλά μόνο όσον αφορά το γόητρο…
    *Διαιτητές
    : Στέλιος Φώτης-Κώστας Κωνστάντιος-Προκόπης Τσιφλάκο
  4. ΑΠΟΛΛΩΝ Ερέτριας (20β.)-ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (23β.)–α’ γύρος 1-4:
    Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στην Ερέτρια όπου ο Απόλλωνας θα υποδεχθεί το Αυλωνάρι… Προγνωστικά στο παιχνίδι αυτό είνει παρακινδυνευμένα, οι γηπεδούχοι προσπαθούν ν’ ανέβουν βαθμολογικά, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν ανακάμψει με Γιάν. Μπασούκο στον πάγκο!
    *Διαιτητές
    : Γιώργος Λάμπρου-Δαυΐδ Πριόνας-Προκόπης Τσιφλάκος
  5. ΕΥΒΟΪΚΟΣ Αγ. Νικολάου (1 β.)-ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΣ (22β.) –α’ γύρος 0-1:
    Το έχουν πάρει απόφαση στον ΄΄Άγιο΄΄ και παίζοντας ελεύθερα, ουσιαστικά προετοιμάζονται για την νέα χρονιά, στην Β’ ΕΠΣΕ! Οι φιλοξενούμενοι θέλουν οπωσδήποτε βαθμούς που θα τους απομακρύνουν από τις ΄΄κακές θέσεις΄΄!
    *Διαιτητές
    : Δημήτρης Καλαμάτας-Σταύρος Ρουμπής-Χάρης Αντωνίου
  6. ΣΚΕΠΑΣΑΤΗ (29β)-ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (23β.) –α’ γύρος 0-0:
    Με αρκετά προβλήματα από απουσίες παικτών η Σκεπαστή, όμως πάντα αξιόμαχη και σε πολύ καλή κατάσταση, στο γήπεδό της υποδέχεται τον Αμαρυνθιακό, που έχει ανάγκη βαθμών και βρίσκεται σε συνεχή αγωνιστική άνοδο…
    *Διαιτητές
    : Γιάννης Σπανός-Γιώργος Κοντογιαννίδης-Κώστας Δούκας
  7. ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ (25β.)-ΔΟΞΑ Προκοπίου (11β.) –α’ γύρος 2-3:
    Χωρίς αμφιβολία φαβορί για το 3ποντο οι ΄΄Λύλοι΄΄ του Νίκου Κιαπέκου, που θέλουν να διασκεδάσουν την ήττα της περασμένης αγωνιστικής στην Αιδηψό. Οι φιλοξενούμενοι της Δόξας Προκοπίου, έχουν απωλέσει σχεδόν και όλες τις μαθηματικές ελπίδες για παραμονή, παίζουν χωρίς άγχος και πάντα προσπαθούν…
    *Διαιτητές
    : Στράτος Ντούρας-Κώστας Κωνστάντιος-Γιώργος Παχαλίδης
  8. ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣΣ (17β.)- ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑ (27β.) –α’ γύρος 0-2:
    Ένα ΄΄άκοπο΄΄ 3ποντο για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Παντριαδικός, έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα!
    *Διαιτητές
    : —

***…η 17η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ με μιά γρήγορη και κατατοπιστική ματιά:

…αλλά και αναλυτικά οι σκόρερς του πρωταθλήματος 2019-20:

13 γκολ Ζουζουλής Δημ. (Σκεπαστή),   Σταματάκος Νίκος (Ηρακλής Ψ.),
_______________________________   
12 γκολ Τρεπεκλής Δημ. (ΑΟ Χαλκίς),
_______________________________     
11 γκολ Σίμωσης Γιάν. (Ταμυναϊκός),
_______________________________ 
10 γκολ Ζαχαριάς Νικ. (Ταμυναϊκός),  Σίδερης Μάκης (Μακρυκάπα),
_______________________________    
9 γκολ Βαρσαμάς Χρήστ. (Δροσιά),  Μαστροκώστας Νίκ. (Δροσιά),   Μαναρίτσας Τάσος (Ηρακλής Ψ.),
_______________________________
8 γκολ Κανάνι Κώστας (Λήλας),  Αλεξίου Βαλάντ. (Δόξα Προκ.),  Κουζούλογλου Νίκος (Ελλήσποντος),  Μήτρου Ανδρ. (Ηρακλής Ψ.),
_______________________________            
7 γκολ Μπασούκος Δημ. (Ερέτρια),  Ανέστης Βαγγ. (Ελλήσποντος),
________________________________ 
6 γκολ

Ρουμπής Βαγγ. (Αμάρυνθος-Αυλωνάρι),  Ντούρμας Δημ. (Όλυμπος Γ.),   Μπασούκος Δημ. (Ερέτρια),   Μπράχα Τζέσι (Αυλωνάρι),  Καραντάκης Παν. (Μακρυκάπα),  Καραχάλιος Μάρ. (ΑΟ Χαλκίς),  Ελευθερίου Χάρ. (Δροσιά),  Ντούμας Κων. (Ελλήσποντος),
__________________________________             

5 γκολ Αγγελάτος Δημ. (Ταμυναϊκός),  Θαλασσινός τ. Β. Ι. (Σκεπαστή), Λάμπρου Γιαν. (Ταμυναϊκός),   Μπμπάϊ Ιντρ. (Αιδηψός),  Σταματούκος Γιάν. (Όλυμπος Γ.),   Τόρα Γκέρσι (Ταμυναϊκός-Αμαρυνθιακός),   Τσαλιαγκός Βασ. (Αυλωνάρι),   Ρεπετσάς Θαν. (Ηρακλής Ψ.),
___________________________________
4 γκολ Μεταξάς Δημ. (Ταμυναϊκός),   Καρατζάς Βασ. (Αυλωναρι),     Λάσρι Παρ. (ΑΟ Χαλκίς),   Χιούσκα Μάριος (Ελλήσποντος),   Νικολάου Αντ. (Ελλήσποντος),   Αναστασίου Βασ. (Ταμυναϊκός),
___________________________________        
3 γκολ Μπαϊμπάκης Παν. (Τριάδα),   Μακρής Σωτ. (Αιδηψός),  Μουτουσίδης Κώστας (Ερέτρια),   Πέππας Γιώργος (Αυλωνάρι),   Παπίλας Γιώργ. (Λήλας), Μακρής Σωτ. (Αιδηψός),  Κούκα Ρίλντι (Λήλας),  Τσούπρος (Δόξα Προκ.),   Ματράκας Γιάν. (Τριάδα),  Λούρος Γιώργ. (Τριάδα),   Φώτου Χρ. (Αιδηψός),  Ηλιόπουλος Παν. (Αυλωνάρι),   Αναγνώστου Κώστ. (Λήλας),   Στεργίου Αργ. (Ηρακλής Ψ.-Αιδηψός),  Ζουλιώτης Δημ. (Ηρακλής Ψ.),  Τσουμάνης Κώστας (Όλυμπος Γ.),   Τρεγκάϊ Κριστ. (Όλυμπος Γ.),  Κόφι Γιαντόμ (Ταμυναϊκός),
_____________________________________   
2 γκολ Πετράκης (Ερέτρια), Χασάνδρας Δημ. (Μακρυκάπα),  Σηφάκης (Μακρυκάπα),  Σταματάκος Γιάν. (Ερέτρια),  Κοκκάλας Γιώργ. (Αυλωνάρι),  Κρεμμασμένος Γιάν. (Ευβοϊκός),    Πατερίτσας Βασίλ. (Τριάδα),  Σαββόπουλος Δημ. (Αιδηψός),  Θαλασσινός Αθ. (Σκεπαστή),   Κολιόπουλος Κώστας (Ευβοϊκός), Περήφανος (Ευβοϊκός),  Κωνσταντός Γιώργ. (Σκεπαστή),  Ρούσσος Τάκης (Ερέτρια), Σπανός Θεόφ. (Ηρακλής Ψ.),   Μώρος Γιάν. Ερέτρια),  Μανδράκας Δημ. (Αυλωνάρι),  Στρατής Πέτρος (Λήλας),  Κοντρατζίου Αλμ. (Αμάρυνθος),  Παριανός Χρ. (Αμάρυνθος),  Παλαιολόγος (ΑΟ Χαλκίς),  Ντραγκότι Όνι (Αυλωνάρι),  Σεϊνταράσι Έρντι (Δροσιά), Γκάβαλης Σπ. (Ηρακλής Ψ.),  Τσούτσης Δημ. (Μακρυκάπα),  Τηλιόπουλος (Σκεπαστή),  Τζάνος (Ευβοϊκός),  Παναγιώτου Γιώργ. (Σκεπαστή),
______________________________________
1 γκολ

Μπιμπάϊ  Αντρ. (Αιδηψός), Αναγνώστου Γ. Μιχ. (Αιδηψός), Στεργίου Αργύρης (Ηρακλής Ψ.), Χαζαρίδης Μιχ. (Λήλας), Κοτρογιάννης Αντ. (Όλυμπος Γ.), Καψάλας Νίκ. (Σκεπαστή),  Σεχάϊ Άντον (Ερέτρια), Γεωργίου Παναγ. (Ελλήσποντος), Μπασινάς Δημ. (Μακρυκάπα), Μπασινάς Κώστας (Όλυμπος Γ.), Κοροβέσης Βασ. (Τριάδα), Πετρογιάννης (ΑΟ Χαλκίς), Τζέμος Στέργ. (Δροσιά), Κανάνι (Λήλας),  Ρουμπής Γ. (Όλυμπος Γ.), Κούτρας Νίκος (Ταμυναϊκός), Καράπας Νίκος (Αυλωνάρι), Άλκο Κλεόν (Δροσιά), Θανάσι (Ταμυναϊκός), Μπισμπικόπουλος Αν. (Ερέτρια), Βάθης (Λήλας), Καρλής Γιώργ. (Αυλωνάρι), Αγγελάτος Γιώργ. (Δροσιά), Τζαφέρος Αντών. (Λήλας), Τζαφεράϊ Άντι (Δόξα Προκ.), Σακκάς (Μακρυκάπα), Τσιμπός (ΑΟ Χαλκίς), Τόλης (ΑΟ Χαλκίς), Μακαντάσης Δημ. (ΑΟ Χαλκίς), Συκκάς (Ερέτρια), Κατσίμπρας Ζαχαρ. (Ελλήσποντος), Σκριβάνος Λ. Παν. (Ηρακλής Ψ.), Καρβελάς (Λήλάς), Κοντός Σπύρος (Αμάρυνθος), Γεωργίου Τόλης (Σκεπαστή), Φωτιάς Βασ. (Αυλωνάρι), Μάλλιαρης Γιάν. (Δόξα Πρ.), Πάνου (Δροσιά), Κροκόδειλος (Δροσιά), Αργύρης Ηλ. (Όλυμπος Γ.), Γκίκας Θαν. (Δόξα Πρ., Κανελλόπουλος Νικ. (Δόξα Πρ.), Καρατζάς Κώστας (Δόξα Πρ.), Λάμτσε (Λήλας), Ανδρέου Σωτ. (Σκεπαστή), Πιλάτης Λεων. (Ταμυναϊκός), Σπυράκης (Ταμυναϊκός), Μπασινάς (ΑΟ Χαλκίς), Γιαλός (Ελλήσποντος), Αποστόλου (Ευβοϊκός), Χρόνης (Τριάδα), Γλύκος Δημ. (Αιδηψός), Αναστασιάδης Βασ. (Αιδηψός), Αργύρης Ανέστ. (Αμάρυνθος), Κουτσαυλής Θαν. (Ταμυναϊκός), Μπαλαμπάνης Στέλ. (Μακρυκάπα), Αναγνώστου Νίκ. (Αιδηψός), ΤρεγκάΪ Φαμπιάν (Ερέτρια), Βαρτζής (Ελλήσποντος), Πρίφτι (Λήλας),
_____________________________________

  1. ΑΥΤΟΓΚΟΛ (από 1 γκολ)

1.    Τσουμάνης Κώστας (Όλυμπος Γ.),
2.    Μαστροκώστας Γιώργος (Αυλωνάρι),
3.    Αλατζάς Βασίλης (Δόξα Προκ.)
4.    Καψάλας Νίκος (Σκεπαστή)
5.    Ρουμπής Βαγγ. (Αμάρυνθος)
6.    Τόρα Ερμίρ (Απόλλων Ερ.)

Στην Β’ ΕΠΣΕ…:
*1ος όμιλος:

Αρτεμησιακός και Ευβοϊκός Γουβών συνεχίζουν να είναι τα μεγάλα φαβορί, δείχνοντας ότι υπερέχουν από τους αντιπάλους τους, παρ’ ότι Μαντούδι και Αλάτσατα έχουν ανέβει αισθητά και ΄΄κοιτάνε΄΄ προς την κορυφή!
Ωρεοί και ΟΠΑ Αιδηψού να έχουν αποχαιρετήσε και σχεδιάζουν για την Γ’ ΕΠΣΕ, ενώ Καστέλλα, Ατρόμητος Βασιλικών, Αστέρας Βατώντα Ταξιάρχης, Πολιτικά και Κεραυνός Χ.,  με μικρή βαθμολογική διαφορά μεταξύ τους βρίσκονται στην ΄΄κόψη του ξυραφιού΄΄ και η μάχη αναμένεται πολύ σκληρή!
*2ος όμιλος:

Στον 2ο όμιλο, αρχικά η Κάρυστος, φαίνεται να έχει ΄΄χτίσει΄΄ μια διαφορά και παρουσιάζει μεγάλη σταθερότητα από την αρχή του πρωταθλήματος, κάτι που δείχνει ότι δύσκολα θα χάσει την πρωτιά ή την άνοδο!
Εντυπωσιακό ΄΄μπάσιμο΄΄ από το Καλοχώρι/Παντείχι του Κώστα Σταματίου, που έχει σκαρφαλώσει στην 2η θέση και από κοντά ο Απόλλωνας Παραλίας, που και αυτός δείχνει μεγάλη δυναμική!
Ο Μιαούλης Φ. υποχώρησε πάρα πολύ, μετά τις 4 συνεχόμενες ήττες , στα ντέρμπι…
Αυλίδα-Άγ. Λουκάς-Ληλάντιο και Νηλέας Νεοχωρίου κατά πρώτο λόγο, με τα Στύρα και τα Ζάρητρα, να έχουν μια ανάσα …άνεσης,  ΄΄κονταροχτυπιούνται΄΄ στην μάχη της παραμονής!
Οι Κονίστρες έχουν αποχαιρετήσει την κατηγορία…

Στην Γ’ ΕΠΣΕ…:

 

 

 

Διαβάστε Επίσης...