… στην σέντρα και πάλι,
με την απειλή του …κοροναϊού!

*Α’ ΕΠΣΕ:
Άνετος ο πρωτοπόρος και αήττητος Ηρακλής Ψ….
…η πορεία στην Γ’ Εθνική, του ΑΟ Ν. Αρτάκης, ρυθμιστής των εξελίξεων, παραμονής στην Α’ ΕΠΣΕ!
*Β’ ΕΠΣΕ: Αρτεμησιακός (παρά την νέα απώλεια) & Ευβοϊκός Γουβών, συνεχίζουν να είναι τα αδιαφιλονίκητα φαβορί,  στον 1ο όμιλο,  σιγουριά νιώθει η πρωτοπόρος Κάρυστος, που ανοίγει την ΄΄ψαλίδα΄΄, στον 2ο, ενώ η μονομαχία των γειτόνων, της Βοιωτικής ακτής της Εύβοιας για την 2η θέση, καλά κρατεί! Μεγάλο ντέρμπι την Κυριακή στο Καλοχώρι/Παντείχι, με τον Απόλλωνα Παραλίας, που θα κρίνει πολλά!
*Γ’ ΕΠΣΕ: …στον 1ο  και στον 3ο όμιλο, η υπόθεση τίτλος έχει τελειώσει, ΑΕ Κηρίνθου και Κριεζά, επιστρέφουν στην Β’ ΕΠΣΕ!
Στον 2ο όμιλο φαβορί οι Καθενοί, καθώς ο Πισσώνας έχασε απρόσμενα έδαφος!


*ΣΤΗΝ Α’ ΕΠΣΕ:
Τι περιλαμβάνει το πρόγραμμα της 8ης (23ης) αγωνιστικής του β’ γύρου:

  1. ΛΗΛΑΣ Β. (32 β.)-ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (31 β)–α’ γύρος 0-2:
    Κοντά στην βαθμολογία οι δύο ομάδες, ΄΄ψάχνουν΄΄ για τρίποντα σιγουριάς! Αμφίρροπο παιχνίδι με τους γηπεδούχους λόγω έδρας να έχουν τον πρώτο λόγο…
    *Διαιτητές: Βασίλης Βελέτζας-Περικλής Δελχάς-Γιάννης Κελεπούρης
  2. ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ (33 β.)-ΑΠΟΛΛΩΝ Ερέτριας (25 β.) –α’ γύρος 3-1:
    Φαίνεται μα έχουν βρει τα πατήματά τους οι ΄΄Λύκοι΄΄, με την αλλαγή στον πάγκο, προέρχονται από ένα εντυπωσιακό 3-1, επί της δυνατής Σκεπαστής και θέλουν να νιώθουν άνετοι βαθμολογικά… Απέναντί τους ο σε πολύ δύσκολη θέση Απόλλωνας, που ΄΄καίγεται΄΄ για βαθμούς και αντιμετωπίζει προβλήματα από απουσίες λόγω αποβολών…
    *Διαιτητές: Στέλιος Φώτης-Αντώνης Ιωάννου-Χριστ. Κούκουρα
  3. ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (49 β)-ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (36 β.) –α’ γύρος 4-0:
    Άνετες και οι δύο ομάδες, βαθμολογικά, θα παίξουν ανοιχτά και θα προσπαθήσουν για το καλό θέαμα! Βέβαια οι γηπεδούχοι έχουν τον πρώτο λόγο, καθώς βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση…
    *Διαιτητές
    : Χριστίνα Κούκουρα-Γιάννης Μητρολιός-Κώστας Αργύρης
  4. ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (39 β.)-ΔΟΞΑ Προκοπίου (18 β.) –α’ γύρος 6-2:
    Απόλυτο φαβορί οι Λαμψακιώτες, θέλουν να παραμείνουν στην 3η θέση, κόντρα σε μια Δόξα Προκοπίου, που παλεύει, με αξιοπρέπεια όλα τα παιχνίδια…
    *Διαιτητές
    : Στράτος Ντούρας-Άκης Νέγρης-Μαντώ Παπαθανασίου
  5. ΟΛΥΜΠΟΣ Γυμνού (26 β.)-ΑΙΔΗΨΟΣ (26 β.) –α’ γύρος 2-2:
    ΄΄Καυτό΄΄ παιχνίδι στο Γυμνό, όπου ο Όλυμπος και η Αιδηψός, κυριολεκτικά παίζουν με την πλάτη στον τοίχο! Απόλυτη η ανάγκη βαθμών εκατέρωθεν στην μάχη της αποφυγής της 13ης θέσης που εγκυμονεί κινδύνους… Αβαντάζ η έδρα για τον Όλυμπο…
    *Διαιτητές
    : Στέλιος Φώτης-Κώστας Δάλλας-Άγγελος Παππάς
  6. ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (34 β)-ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (25 β) –α’ γύρος 0-1:
    Σημαντικής βαθμολογικής σημασίας παιχνίδι, κύρια για τους φιλοξενούμενους, καθώς οι γηπεδούχοι, οπωσδήποτε νιώθουν πολύ πιο άνετοι βαθμολογικά! Οι φιλοξενούμενοι παίζουν ΄΄με την πλάτη στον τοίχο΄΄ αφού έχουν μείνει πίσω βαθμολογικά και χρειάζονται άμεσα βαθμούς… Το παιχνίδι θα γίνει στο ουδέτερο γήπεδο του Βασιλικού!
    *Διαιτητές
    : Γιώργος Κασομούλης-Παναγιώτης Σέρρας-Γιάννης Σπανός
  7. ΣΚΕΠΑΣΤΗ (38 β.)- ΕΥΒΟΪΚΟΣ Αγ. Νικολάου (4 β.) –α’ γύρος 3-0:
    Άνετο αναμένεται το Κυριακάτικο απόγευμα για την Σκεπαστή που θέλει να ΄΄διασκεδάσει΄΄ την ήττα στην Μακρυκάπα…!
    *Διαιτητές: Γιώργος Τουλούμης-Γιώργος Βλάχος-Μπάμπης Γκρινιάρης
  8. ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ (17 β.)-ΗΡΑΚΛΗΣ Ψαχνών (62 β) 0-3 αα –α’ γύρος 3-0:
    Μια ακόμα εβδομάδα ξεκούρασης για τους επίδοξους πρωταθλητές, τοπυ Ηρακλή Ψαχνών, που διεκδικεί φυσικά και το Κύπελλο Εύβοιας!

***…η 22η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ με μιά γρήγορη και κατατοπιστική ματιά:

…αλλά και αναλυτικά οι σκόρερς του πρωταθλήματος 2019-20:

20 γκολ Σταματάκος Νίκος (Ηρακλής Ψ.),
_____________________________ 
16 γκολ Ζουζουλής Δημ. (Σκεπαστή),
_____________________________
15 γκολ —___________________________
14 γκολ —-_____________________________
13 γκολ —___________________________
12 γκολ Τρεπεκλής Δημ. (ΑΟ Χαλκίς),  Σίμωσης Γιάν. (Ταμυναϊκός),  Ανέστης Βαγγ. (Ελλήσποντος),   Μαστροκώστας Νίκ. (Δροσιά),
_____________________________
11 γκολ   Σίδερης Μάκης (Μακρυκάπα),  Αλεξίου Βαλάντ. (Δόξα Προκ.),   Μαναρίτσας Τάσος (Ηρακλής Ψ.),  Ζαχαριάς Νικ. (Ταμυναϊκός),
______________________________
10 γκολ Μήτρου Ανδρ. (Ηρακλής Ψ.),
______________________________
9 γκολ Βαρσαμάς Χρήστ. (Δροσιά),  Κανάνι Κώστας (Λήλας),
______________________________
8 γκολ Κουζούλογλου Νίκος (Ελλήσποντος),   Ελευθερίου Χάρ. (Δροσιά),  Ντούρμας Δημ. (Όλυμπος Γ.),
______________________________
7 γκολ Μπασούκος Δημ. (Ερέτρια),  Καραχάλιος Μάρ. (ΑΟ Χαλκίς),   Μπμπάϊ Ιντρ. (Αιδηψός),   Καραντάκης Παν. (Μακρυκάπα),
______________________________
6 γκολ

Ρουμπής Βαγγ. (Αμάρυνθος-Αυλωνάρι),  Μπασούκος Δημ. (Ερέτρια),  Μπράχα Τζέσι (Αυλωνάρι),   Ντούμας Κων. (Ελλήσποντος),   Μακρής Σωτ. (Αιδηψός),   Τόρα Γκέρσι (Ταμυναϊκός-Αμαρυνθιακός),   Θαλασσινός τ. Β. Ι. (Σκεπαστή),  Λάμπρου Γιαν. (Ταμυναϊκός),   Λάσρι Παρ. (ΑΟ Χαλκίς),  Σταματούκος Γιάν. (Όλυμπος Γ.),  Αναγνώστου Κώστ. (Λήλας),
______________________________

5 γκολ

Αγγελάτος Δημ. (Ταμυναϊκός),  Τσαλιαγκός Βασ. (Αυλωνάρι),   Ρεπετσάς Θαν. (Ηρακλής Ψ.),  Κόφι Γιαντόμ (Ταμυναϊκός),
______________________________

4 γκολ

Μεταξάς Δημ. (Ταμυναϊκός),   Καρατζάς Βασ. (Αυλωναρι),   Χιούσκα Μάριος (Ελλήσποντος),   Νικολάου Αντ. (Ελλήσποντος),   Αναστασίου Βασ. (Ταμυναϊκός),   Φώτου Χρ. (Αιδηψός),  Κούκα Ρίλντι (Λήλας),  Κοτρογιάννης Αντ. (Όλυμπος Γ.),   Παλαιολόγος (ΑΟ Χαλκίς),  Γκάβαλης Σπ. (Ηρακλής Ψ.),
______________________________

3 γκολ

Μπαϊμπάκης Παν. (Τριάδα),   Μουτουσίδης Κώστας (Ερέτρια),   Πέππας Γιώργος (Αυλωνάρι),   Παπίλας Γιώργ. (Λήλας), Τσούπρος (Δόξα Προκ.),   Ματράκας Γιάν. (Τριάδα),  Λούρος Γιώργ. (Τριάδα),  Ηλιόπουλος Παν. (Αυλωνάρι),   Στεργίου Αργ. (Ηρακλής Ψ.-Αιδηψός),  Ζουλιώτης Δημ. (Ηρακλής Ψ.),  Τσουμάνης Κώστας (Όλυμπος Γ.),   Τρεγκάϊ Κριστ. (Όλυμπος Γ.),  Αναστασιάδης Βασ. (Αιδηψός),  Παριανός Χρ. (Αμάρυνθος),  Γεωργίου Παναγ. (Ελλήσποντος),  Τζάνος (Ευβοϊκός),   Σπανός Θεόφ. (Ηρακλής Ψ.),  Κατσίμπρας Ζαχαρ. (Ελλήσποντος),  Σκριβάνος Λ. Παν. (Ηρακλής Ψ.),  Μώρος Γιάν. Ερέτρια),  Κοκκάλας Γιώργ. (Αυλωνάρι),  Κωνσταντός Γιώργ. (Σκεπαστή),  Τηλιόπουλος Κώστας (Σκεπαστή),  Ρούσσος Τάκης (Ερέτρια),   Ντραγκότι Όνι (Αυλωνάρι),  Τσούτσης Δημ. (Μακρυκάπα),
______________________________

2 γκολ

Πετράκης (Ερέτρια), Χασάνδρας Δημ. (Μακρυκάπα),  Σηφάκης (Μακρυκάπα),  Σταματάκος Γιάν. (Ερέτρια),  Κρεμμασμένος Γιάν. (Ευβοϊκός),    Πατερίτσας Βασίλ. (Τριάδα),  Σαββόπουλος Δημ. (Αιδηψός),  Θαλασσινός Αθ. (Σκεπαστή),   Κολιόπουλος Κώστας (Ευβοϊκός), Περήφανος (Ευβοϊκός),  Μανδράκας Δημ. (Αυλωνάρι), Στρατής Πέτρος (Λήλας),  Κοντρατζίου Αλμ. (Αμάρυνθος),   Σεϊνταράσι Έρντι (Δροσιά), ,  Παναγιώτου Γιώργ. (Σκεπαστή), Γλύκος Δημ. (Αιδηψός),    Αναγνώστου Νίκ. (Αιδηψός), Κανελλόπουλος Νικ. (Δόξα Πρ.), Καρατζάς Κώστας (Δόξα Πρ.), Γεωργίου Τόλης (Σκεπαστή),  Στεργίου Αργύρης (Ηρακλής Ψ.-Αιδηψός),  Αργύρης Ηλ. (Όλυμπος Γ.), Ζουρμπουλής Χρήστος (Όλυμπος Γ.),  Αποστόλου (Ευβοϊκός),  Καράπας Νίκος (Αυλωνάρι),  Λάμτσε (Λήλας),  Μπαλαμπάνης Στέλ. (Μακρυκάπα),
_______________________________

1 γκολ

Μπιμπάϊ  Αντρ. (Αιδηψός), Αναγνώστου Γ. Μιχ. (Αιδηψός),  Χαζαρίδης Μιχ. (Λήλας), Καψάλας Νίκ. (Σκεπαστή),  Σεχάϊ Άντον (Ερέτρια), Μπασινάς Δημ. (Μακρυκάπα), Μπασινάς Κώστας (Όλυμπος Γ.), Κοροβέσης Βασ. (Τριάδα), Πετρογιάννης (ΑΟ Χαλκίς), Τζέμος Στέργ. (Δροσιά), Κανάνι (Λήλας),  Ρουμπής Γ. (Όλυμπος Γ.), Κούτρας Νίκος (Ταμυναϊκός),  Άλκο Κλεόν (Δροσιά), Θανάσι (Ταμυναϊκός), Μπισμπικόπουλος Αν. (Ερέτρια), Βάθης (Λήλας), Καρλής Γιώργ. (Αυλωνάρι), Αγγελάτος Γιώργ. (Δροσιά), Τζαφέρος Αντών. (Λήλας), Τζαφεράϊ Άντι (Δόξα Προκ.), Σακκάς (Μακρυκάπα), Τσιμπός (ΑΟ Χαλκίς), Τόλης (ΑΟ Χαλκίς), Μακαντάσης Δημ. (ΑΟ Χαλκίς), Συκκάς (Ερέτρια), Καρβελάς (Λήλάς), Κοντός Σπύρος (Αμάρυνθος), Φωτιάς Βασ. (Αυλωνάρι), Μάλλιαρης Γιάν. (Δόξα Πρ.), Πάνου (Δροσιά), Κροκόδειλος (Δροσιά), Γκίκας Θαν. (Δόξα Πρ.), Ανδρέου Σωτ. (Σκεπαστή), Πιλάτης Λεων. (Ταμυναϊκός), Σπυράκης (Ταμυναϊκός), Μπασινάς (ΑΟ Χαλκίς), Γιαλός (Ελλήσποντος), Χρόνης (Τριάδα), Αργύρης Ανέστ. (Αμάρυνθος), Κουτσαυλής Θαν. (Ταμυναϊκός), ΤρεγκάΪ Φαμπιάν (Ερέτρια), Βαρτζής (Ελλήσποντος), Πρίφτι (Λήλας), Μυρτέζα Αντ. (Αμάρυνθος), Λιάσκος (ΑΟ Χαλκίς), Τόρα Ερμ. (Ερέτρια), Μαστροκώστας Γιώργ. (Αυλωνάρι), Μακρής Γιώργ. (Δόξα Προκ.), Ιωσήφ Ηλ. (Δόξα Πρ.), Λύκος Βαγγ. (Ευβοϊκός), Θαλασσινός Αθ. Ι. (Σκεπαστή), Κουτσαυλής (Ελλήσποντος), Καραλής Γιάν. (Λήλας), Παρίσης Ανδρ. (Ευβοϊκός), Καρλατήρας Λάμπ. (Αμάρυνθος), Κικίδης Δημ. (Λήλας), Πομάρες Αλέξ. (Ταμυναϊκός),
________________________________

 

ΑΥΤΟΓΚΟΛ

1 γκολ
  1. Τσουμάνης Κώστας (Όλυμπος Γ.),
  2. Μαστροκώστας Γιώργος (Αυλωνάρι),
  3. Αλατζάς Βασίλης (Δόξα Προκ.)
  4. Καψάλας Νίκος (Σκεπαστή)
  5. Ρουμπής Βαγγ. (Αμάρυνθος)
  6. Τόρα Ερμίρ (Απόλλων Ερ.)
  7. Κικίδης Δημ. (Λήλας Β.)
  8. Τσατσαρώνης (Ηρακλής Ψ.),
  9. Καρατζάς Βασ. (Αυλωνάρι),
  10. Περήφανος Νίκ. (Δόξα Προκ.)

Στην Β’ ΕΠΣΕ…:

*1ος όμιλος:

Αρτεμησιακός και Ευβοϊκός Γουβών, συνεχίζουν με μόλις ένα πόντο διαφορά μεταξύ τους, να οδηγούν την κούρσα, ενώ ΄΄μαίνεται΄΄ η μάχη, ουσιαστικά για μια θέση που οδηγεί στην Γ’ ΕΠΣΕ (η 13η με διαφορά +9 βαθμών, από τον 13ο του 2ου ομίλου, είναι ΄΄μαξιλάρι΄΄ ασφαλείας)!  Στις 8 αγωνιστικές που απομένουν, για την κορυφή δύσκολα θ’ αλλάξει κάτι στους δύο πρώτους, ενώ Ταξιάρχης, Κεραυνός Χ., Πολιτικά και Αστέρας Βατώντα, βρίσκονται σε δύσκολη θέση…
Ο  ΟΠΑ Αιδηψού (μαθηματικά έχει κάποιες ελπίδες) και οι Ωρεοί, να έχουν ουσιαστικά αποχαιρετήσει την Β’ ΕΠΣΕ!

*2ος όμιλος:

Στον 2ο όμιλο, αρχικά η Κάρυστος, είναι σταθερή και το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρωτιά και την άνοδο!
Το Καλοχώρι/Παντείχι δίνει την μεγάλη μάχη, με τον γειτονικό του Απόλλωνα Παραλίας, ισοβαθμούν στην 2η θέση και σίγουρα η μεταξύ τους αναμέτρηση, αυτής της αγωνιστικής, στο γήπεδο του Καλοχωρίου/Παντειχίου, θα κρίνει πολλά για την συνέχεια! Στον α’ γύρο, οι ΄΄κιτρινόμαυροι΄΄ είχαν φύγει νικητές με 3-1, από την Παραλία!
Αρκετά πίσω οι υπόλοιποι, μάλλον μόνο στα μαθηματικά, μπορούν ν’ αποθέσουν τις όποιες ελπίδες!
Δέκα ολόκληροι βαθμοί χωρίζουν τον 13ο της βαθμολογίας, Άγιο Λουκά, που υστερεί βαθμολογικά, δραματικά και από τον αντίστοιχο 13ο του 1ου ομίλου και σε περίπτωση που ο ΑΟ Ν. Αρτάκης χάσει την μάχη της παραμονής, υποβιβάζεται… Βέβαια και με την παρούσα κατάσταση Άγ. Λουκάς και Ληλάντιο κινδυνεύουν άμεσα με υποβιβασμό…
Οι Κονίστρες έχουν αποχαιρετήσει την κατηγορία, όμως προ τιμήν διοικούντων και νεαρών παικτών, συμμετέχουν κανονικά στα παιχνίδια…!

Στην Γ’ ΕΠΣΕ…:


 

 

 

Διαβάστε Επίσης...