Ένας εντυπωσιακός Ελλήσποντος ιδίως στο πρώτο μέρος πέρασε σαν σίφουνας από το Προκόπι επικρατώντας με το ευρύ 2-6 της τοπικής Δόξας.

Οι Λαμψακιώτες που είχαν σε μεγάλα κέφια την επιθετική τους τετράδα εκτός από τα έξι γκολ που πέτυχαν είχαν τουλάχιστον άλλες τόσες ευκαιρίες να αυξήσουν ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ.

Η Δόξα με πολλά αμυντικά προβλήματα εκτός από ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να κάνει αισθητή τη παρουσία της και θα πρέπει να αλλάξει πρόσωπο στη συνέχεια αν θέλει να παραμείνει στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι με το καλημέρα άνοιξαν το σκορ καθώς στο 7΄ο Κουζούλογλου σέντραρε από αριστερά με τον Βαγγέλη Ανέστη να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ελλήσποντος συνέχισε να επιτίθεται κατά κύματα χάνοντας τρεις κλασσικές ευκαιρίες στο 11΄ με τον Ανέστη, στο 14΄με τον Κουζούλογλου και στο 21΄ με τον Νικολάου.

Δημιουργός και του δευτέρου τέρματος ήταν ο Κουζούλογλου καθώς στο 24΄ πάσαρε στον Νικολάου που δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 2-0.

Με την άμυνα των γηπεδούχων να πελαγοδρομεί ο Ελλήσποντος πέτυχε και τρίτο γκολ στο 35΄ με σκόρερ τον Κουζούλογλου ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Αλατζά σημαδεύοντας σωστά.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ντούμας έβαλε και αυτός το όνομά του στο πίνακα των σκόρερ κάνοντας το 0-4 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Ελλήσποντος ξεκίνησε φουριόζος και στην επανάληψη με τον Ντούμα να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-5.

Η Δόξα με πληγωμένο τον εγωισμό της μετά το 55΄ έβγαλε αντίδραση με τον Τζαφεράι να γράφει το 1-5 ενώ προηγουμένως σουτ του Αλεξίου είχε βρει το δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά οι Μαυραετοί μείωσαν σε 2-5 με δυνατό σουτ του Αλεξίου και θα μπορούσαν να μειώσουν ακόμη περισσότερο αν ο Πολύδωρος στο 68΄ δεν σταμάταγε το δυνατό σουτ του Κουτσουφλάκη.

Στη συνέχεια ο Ελλήσποντος πήρε και πάλι τα ηνία με τον χορό των γκολ να κλείνει στο 89΄ο Ανέστης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα γράφοντας το 2-6 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Δόξα Προκοπίου (Γ. Κουτσουφλάκης): Αλατζάς, Γ. Μορφούλης (84′ Σταμούλος), Περήφανος (83′ Σεγκούνας), Κανελλόπουλος, Τσούπρος, Γκίκας, Καλάης (60′ Κεχαγιάς), Μάλλιαρης, Ι. Κουτσουφλάκης (87′ Παπατσούλης), Αλεξίου, Τζαφεράι

Ελλήσποντος (Κ. Καλλιμάνης): Πολύδωρος, Γιαλός, Μαρίνος, Γεωργίου, Μπούρικας, Χιούσκα (28′ λ.τ. Φτούλης), Νικολάου (63′ Νάνος), Κατσίμπρας (89′ Λεμπέσης), Κουζούλογλου (63′ Αλαφάκης), Ανέστης, Ντούμας