Με δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο η Σκεπαστή πέρασε αλώβητη από το Δημοτικό στάδιο επικρατώντας με 0-2 του Α.Ο.Χαλκίς συνεχίζοντας με αυτό τον τρόπο την πολύ καλή φετινή της πορεία.

Το συγκρότημα του Στάθη Κατσικόγιαννη κατάφερε να αιφνιδιάσει πλήρως τους γηπεδούχους στις αρχές του παιχνιδιού πετυχαίνοντας δύο γκολ και στη συνέχεια με σωστή αμυντική προσήλωση πήρε το τρίποντο που το εδραιώνει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Α.Ο.Χαλκίς από την πλευρά του μπήκε στο παιχνίδι μετά το 30΄ μη καταφέρνοντας να αξιοποιήσει το καλό του διάστημα 30΄-45΄ όπου είχε κάποιες καλές στιγμές και ένα ακυρωθέν γκολ που πέτυχε ο Τσούτης.

Για τους γηπεδούχους αξίζει να αναφερθεί πως φανερή στο δημιουργικό κομμάτι ήταν οι απουσίες των Τρεπεκλή λόγω τραυματισμού και Θωμά

Η Σκεπαστή μπήκε φουριόζα παίρνοντας κεφάλι στο σκορ στο όταν ο Τηλιόπουλος έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής μη αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αγριόδημο.

Πριν συνέλθουν οι γηπεδούχοι από την ψυχρολουσία ένα λεπτό μετά δέχτηκαν και δεύτερο γκολ  όταν Τηλιόπουλος και Κωνσταντός άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα με τον τελευταίο να πλασάρει για το 0-2 σε μία φάση που της Χαλκίδας μάρκαραν με τα μάτια.

Με τους φιλοξενούμενους να πετάνε φωτιές στην κόντρα και να φλερτάρουν με το τρίτο γκολ οι παίχτες της Χαλκίδας μετά τις φωνές του Παναγιώτη Τοκπασίδη μπήκαν στο παιχνίδι μετά την μισή ώρα παιχνιδιού.

Στο 34΄ ο Γκούβερος εκτέλεσε το φάουλ με τον Σωτηρόπουλο να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά ο Α.Ο.Χ.σπατάλησε την καλύτερή του ευκαιρία όταν ο Κολιόπουλος σχεδόν πάνω στη γραμμή έπειτα από παράλληλη σέντρα έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα ακυρώθηκε γκολ του Τσούτη ως οφσάιντ σε μία φάση οριακή που έφερε τις έντονες αντιδράσεις των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη η Σκεπαστή κατάφερε να παγώσει το ρυθμό και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της καταφέρνοντας να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα.

Τελευταία καλή φάση για να μπει ο Α.Ο.Χ. στο παιχνίδι και πάλι ήταν στο 65΄ όταν ο Καραχάλιος βρέθηκε απέναντι στον Σωτηρόπουλο με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να διώχνει σε κόρνερ το πλασέ του έμπειρου επιθετικού.

Α.Ο.Χαλκίς (Παναγιώτης Τοκπασίδης) : Αγριόδημος, Κολιόπουλος, Γκούβερος, Τζάβρας, Τσούτης, Τόλης (90΄Ζιζόλι) Λιάσκος (71΄Πάλλης) Μπασινάς, Παλαιολόγος (85΄Θανάση) Λάζρι

Σκεπσστή (Στάθης Κατσικόγιαννης) : Σωτηρόπουλος, Ι.Θαλασσινός του Α. Ανδρέου, Ξιφαράς (44΄λ.τ. Γερογιάννης) Καψάλας (77΄Αγιασοφίτης) Κωνσταντός, Μαυρούτσικος, Ι.Θαλασσινός του Β. Γεωργίου, Τηλιόπουλος, Ζουζουλής (90΄Παναγιώτου)