Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που είχε έξι γκολ, ένα δοκάρι,μία κόκκινη κάρτα,δυνατές μονομαχίες άλλα και ευκαιρίες από τους δύο να πάρουν τη νίκη Ευβοϊκός Αγ. Νικολάου και Απόλλων Ερέτριας αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 3-3

Με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν αρκετά κενά στην αμυντική τους  γραμμή άλλα να αντιπαρατάσσουν πάθος και θέληση για τη νίκη όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο σίγουρα παρακολούθησαν  ένα συναρπαστικό παιχνίδι που τους καθήλωσε μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός για την ομάδα του Βαγγέλη Τόγια που στο σημερινό παιχνίδι έβγαλε αντίδραση παρουσιάζοντας ένα διαφορετικό προς το καλύτερο πρόσωπο δείχνοντας πως δεν πετάει λευκή πετσέτα και όποιος την υποτιμήσει θα το πληρώσει.

Τον  Απόλλων σίγουρα ο βαθμός της ισοπαλίας δεν τον αφήνει χαρούμενο καθώς σίγουρα θα περίμενε να φύγει έστω και δύσκολα με τους τρεις βαθμούς από το Μπούρτζι κάτι που στο τέλος έκανε τον Αντώνη Τσαραντάνη να είναι φανερά εκνευρισμένος.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι καθώς στο ο Ντουλελάρι πλάσαρε δίπλα από τα δοκάρια του Τόρα από πλεονεκτική θέση.

Ο Απόλλων άνοιξε το σκορ στο 7΄ με τον Ρούσσο να επιχειρεί το δυνατό σουτ και τη μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Τσίμπου.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα ένα λεπτό μετά με κοντινή κεφαλιά του Περήφανου που βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή του Τόρα.

Ο Ευβοϊκός μετά τη γρήγορη ισοφάριση ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων με το σουτ του Κρεμασμένου στο 25΄ να βρίσκει σε πόδια αμυντικών και να καταλήγει κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν στο 43΄ να κάνουν την ανατροπή με δράστη και πάλι τον Περήφανο ο οποίος πήρε το ριμπάουντ έπειτα από την κεφαλιά του Ντουλελάρι στο δοκάρι και με προβολή να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην επανάληψη αποφασισμένοι και στο 50΄ ο Μουτουσίδης έφυγε στην κόντρα απέφυγε και τον Τσίμπο πλασάροντας για την ισοφάριση.

Ο Απόλλων μετά το 2-2 πάταγε καλύτερα στο γήπεδο με τον Τσίμπο να διώχνει στο 55΄ εντυπωσιακά σε κόρνερ κεφαλιά του Πετράκη.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη δική τους ανατροπή στο παιχνίδι στο 67΄ με τον Μπασούκο με απευθείας εκτέλεση φάουλ να γράφει το 2-3.

Ο Ευβοϊκός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη καθώς στο 73΄ κέρδισε πέναλτι και με εκτελεστή τον Κ. Κολιόπουλο έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στα τελευταία δέκα λεπτά το παιχνίδι έγινε ροντέο καθώς η μπάλα ανεβοκατέβαινε τις δύο πλευρές με τους παίχτες να δίνουν τις μάχες τους για τη νίκη.

Ο Μουτουσίδης στο 90΄ έχασε τεράστια ευκαιρία καθώς προσπάθησε να κρεμάσει τον Τσίμπο που ήταν εκτός εστίας με τη μπάλα όμως να βρίσκει στο πάνω μέρος του δοκαριού και να φεύγει άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίχτες καθώς στις καθυστερήσεις ο Ζαχαρόπουλος δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη παίρνοντας το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Ευβοικός Αγ.Νικολάου : (Βαγγέλης Τόγιας) Τσίμπος, Λύκος, Ντούνας, Κ.Κολιόπουλος, Μαραγκός, Περήφανος (68΄ Τόγκος) Ντουλελάρι (88΄ Ντούρμας) Ντουλαβέρης, Αποστόλου, Κρεμασμένος (63΄Τζάνος) Μακρής (75΄ Φιόλα)

Απόλλων Ερέτριας: (Αντώνης Τσαραντάνης) Τόρα, Καραμπέτσος, Ζαχαρόπουλος, Ρούσσος, Μπισμπικόπουλος, Ευγενίου (77΄ Λάμπρου) Κικίδης (65΄Συκάς) Αντζέλι, Μπασούκος, Μουτουσίδης, Πετράκης