Ήθελε περισσότερο την νίκη και την πήρε η Σκεπαστή επικρατώντας του Ελλήσποντου στην έδρα της με 3-1.

Μετά την νίκη αυτή η ομάδα του Γιώργου Τσαραμίση είναι με το ενάμιση πόδι στην κατηγορία και την νέα χρονιά μία σημαντική επιτυχία για ένα μικρό χωριό της Εύβοιας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Σκεπαστή ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την ώθηση της έδρας με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν σωστά και να περνάν τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά ανώδυνα.

Με την συμπλήρωση των δεκαπέντε πρώτων λεπτών ο Δημήτρης Γερογιάννης σούταρε ο Σπάχο έδιωξε εντυπωσιακά κρατώντας το μηδέν.

Στο 37′ είχαμε το 1-0 για την Σκεπαστή όταν από κόρνερ του Τόλη Γεωργίου ο Θανάσης Θαλλασινός μόνος ανενόχλητος στην μικρή περιοχή με κεφαλιά πέτυχε το γκολ για την Σκεπαστή.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μετά από τρία λεπτά να ολοκληρώσουν τον αιφνιδιασμό των φιλοξενούμενων όταν οι δύο «Θαλασσίνοι» συνεργάστηκαν ο Γιάννης του Αθανασίου εκτέλεσε το φάουλ και ο συνονόματος του Βασιλείου έπιασε την  «κοιμώμενη» Λαμψακινή άμυνα κάνοντας το 2-0 μέσα σε πανηγυρισμούς.

Το β’ ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να θέλουν να κλειδώσουν τον αγώνα πράγμα που κατάφεραν στο 55′ όταν ο I. Θαλλασινός του Αθ. πάσαρε εκπληκτικά στο Δημ. Γερογιάννη και αυτός με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-0 για την Σκεπαστή.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και για τέταρτο γκολ χάνοντας μοναδική ευκαιρία με τον I. Θαλλασινό του Αθ με κεφαλιά ψαράκι από την μικρή περιοχή στο 73′

Ο Ελλήσποντος εμφανίστηκε στο γήπεδο μετά το 3-0 εκμεταλλευόμενος το χαλάρωμα των γηπεδούχων είχε δυο καλές στιγμές με  σουτ  των Ντουλελλάρι (εδιωξε ο Σωτηρόπουλος) και δοκάρι οριζόντιο του Φτούλη στο 80.

Το γκολ της τιμής για τον Ελλήσποντο ήρθε στο 93′ ο Λάζρι με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Το τελικό 3-1 είναι πέρα για πέρα δίκαιο για την ομάδα της Σκεπαστής που έδειξε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό ότι ήθελε την νίκη περισσότερο ήταν ποιο συγκεντρωμένη στο αγωνιστικό της πλάνο και επικράτησε δίκαια κάνοντας σοβαρό βήμα σωτηρίας.

Ο Ελλήσποντος για ακόμα ένα ματς φέτος έδειξε ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί την λειτουργία του στις στημένες φάσεις δέχθηκε δύο γκολ από αυτές και μετά ήταν δύσκολο να αντιδράσει.

Πλέον η υπόθεση σωτηρία περνά από μία σειρά δύσκολων αναμετρήσεων με αντιπάλους που έχουν τον ίδιο στόχο ή είναι σχεδόν σωμένοι., στο παιχνίδι της τετάρτης με τον Ταμυναικό επιτακτική ανάγκη για τους Λαμψακιώτες η κατάκτηση βαθμού ή ακόμα καλύτερα βαθμών.

Άριστη η διαιτησία του Κώστα Γκάτσου και των συνεργατών του Αντώνη Ιωάννου και Παναγιώτη Σέρρα.

Σκεπαστή(Γ.Τσαραμίσης): Σωτηρόπουλος, I. Θαλλασινός Aθ. του Αθ., Ανδρέου Σωτ., Κωνσταντός, Ξιφαράς(79′ Θαλλασινός Π.), Καψάλας, Γεωργίου, Ι. Θαλλασινός του Βασ., Γερογιάννης Π., Θαλλασινός Αθ.(73′ Καρατζούδης), Γερογιάννης Δ. (65′ Ανδρέου Ανεστης).

Ελλήσποντος(Π.Τοκπασίδης): Σπάχο, Ρογαλίδης, Αυλωνίτης (85′ Κορκόβελος), Κουσερής, Μαρίνος, Χιούσκα, Μάλλιος, Ντουλελλάρι, Αντωνόπουλος (79′ Φτούλης), Λάζρι, Νάνος (55′ Μπούρικας).