Με το δεξί ήθελαν να ξεκινήσουν και οι δύο στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος η γηπεδούχος Σκεπαστή και ο φιλόδοξος Ταμυναικός αλλά αρκέστηκαν στο βαθμό της ισοπαλίας που σίγουρα δεν άφησε κανέναν παραπονούμενο, αλλά και κανέναν ικανοποιημένο.

Η Σκεπαστή του Στάθη Κατσικόγιαννη μπήκα πολύ δυνατά στον αγώνα προηγήθηκε με 2-0 αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το σοβαρό, κινδυνεύοντας στο β’ ημίχρονο να βρεθεί προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

Η φετινή Σκεπαστή θα είναι μία δυσκολοκατάβλητη ομάδα με επιθετική τριάδα «φωτιά» Τηλιόπουλος, Γεωργίου, Ζουζουλής, ερωτηματικό η θέση του τερματοφύλακα να είναι το ερωτηματικό για την Σκεπαστή μετά την αποχώρηση του Σωτηρόπουλο και τον Αλατζά να πρέπει να μπει στα γάντια του.

Ο Ταμυναικός «αιφνιδιάστηκε»από τα δύο γκολ των γηπεδούχων αντέδρασε γύρισε το παιχνίδι μέχρι το «Χ» και σίγουρα είναι η ομάδα που κυνήγησε την νίκη μέχρι και το 90′, είχε δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο και σίγουρα θα είναι από τους διεκδικητές του τίτλου μιας και η δουλειά του Δημήτρη Αντωνόπουλου είναι εξαιρετική ,  το ποιοτικό ρόστερ σε συνάρτηση με μία εξαιρετική διοίκηση δίνουν αυτή την δυνατότητα στην ομάδα του Αλιβερίου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν όλα τα λεφτά στην Σκεπαστή ο Ταμυναικός είχε την κατοχή τις ευκαιρίες , αλλά η Σκεπαστή την ουσία και τα γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με το σουτ του Λάμπρου να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αλατζά στο 28′, και την Σκεπαστή να απαντά δύο λεπτά αργότερα με τον Ζουζουλή να νικιέται σε ανεπανάληπτο τετ α τετ από Ζωντό στο 30′ του αγώνα.

Σε διάστημα πέντε λεπτών είχαμε όλα τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 38′ ο Ζουζουλης ελίχθηκε έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ στην δεξιά γωνία νίκησε τον Ζωντό έκανε το 1-0 για την ομάδα του Κατσικόγιαννη.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ένας αμυντικός ο Νίκος Καψάλας βρέθηκε έξω από την περιοχή με την σέντρα και τρομερό συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Ζωντού για το 2-0 στο 42′ του αγώνα.

Με την σέντρα Πιλάτης και Λάμπρου συνδυάστηκαν με την σέντρα του τελευταίου αριστερά να αναγκάζει τον Μαυρούτσικο στην προσπάθεια του διώξει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Αλατζά μειώνοντας σε 1-2 στο 43′ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ταμυναικός παραλίγο να ισοφαρίσει στο 44′ με τον Δημήτρη Μανδράκα να σουτάρει και την μπάλα να τραντάζει την αριστερή δοκό του Αλατζά που παρακολουθούσε την πορεία της μπάλας.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ξεκάθαρα για τους φιλοξενούμενους που είχαν την κατοχή και την κυκλοφορία χωρις όμως να έχουν την μεγάλη φάση φάση μπροστά στην εστία του Αλατζά.

Από την μεριά τους οι γηπεδούχοι κοίταξαν να διαφυλάξουν τα νότα τους και με αντεπιθέσεις να πετύχουν ένα τέρμα που θα τους έδινε μεγαλύτερο προβάδισμα.

Η ισοφάριση ήρθε για τους Αλιβεριώτες στο 64′ ο Λάμπρου εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή ο Αλατζάς έκανε κακή εκτίμηση της φάση(ανάποδο βήμα) με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του και το 2-2 να είναι γεγονός.

Στα επόμενα λεπτά ο Ταμυναικός πίεσε την Σκεπαστή  και είχε δύο καλές στιγμές να κάνει την ολική ανατροπή την μία ο Αλατζάς έσωσε το σουτ του Λάμπρου και την άλλη ο Νίκος Καψάλας πρόλαβε τον Νίκο Μαστοκώστα με προβολή αυτοθυσίας μέσα από την μικρή περιοχή.

Το 2-2 παρέμεινε με την ισοπαλία να είναι το τελικό αποτέλεσμα δίνοντας από ένα βαθμό στον καθένα στην εκκίνηση του νέου πρωταθλήματος.

Άριστη η διαιτησία του Γιώργου Κασομούλη με τους επίσης αλάνθαστους βοηθούς Δαυίδ Πριόνα και Αντώνη Ιωάννου.

Σκεπαστή(Στ.Κατσικόγιαννης): Αλατζάς, Θαλασσινός Γ. τ Αθ., Ανδρέου, Καλλίτσης, Καψάλας, Κωνσταντός, Μαυρούτσικος (46′ Καρατζούδης, 90′ Λαδογιάννης), Θαλασσινός Γ τ Βασ. (66′ Κανελλόπουλος), Τηλιόπουλος, Γεωργίου (75′ Αγιασοφίτης), Ζουζουλής

Ταμυναικός(Δ.Αντωνόπουλος): Ζωντός, Κιάτος, Πιλάτης, Αναστασίου Ιδ., Αναστασίου Β., Μεταξάς, Ποδαράς (64′ Μώρος), Κούτρας, Λάμπρου, Μαστροκώστας, Μανδράκας (81′ Πομαρές).