Ο Ελλήσποντος με δύο νίκες απέναντι στον Αμαρυνθιακό πέρασε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες τον Λήλα Βασιλικού.

Το συγκρότημα του Κ. Καλλιμάνη παρότι βρέθηκε αρκετά νωρίς πίσω στο σκορ κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση πετυχαίνοντας στη συνέχεια τρία τέρματα επικρατώντας τελικά με 1-3 του Αμαρυνθιακού.

Η ομάδα του Γ.Κρόκου που πάλεψε το παιχνίδι ήταν για περίπου εβδομήντα λεπτά στο παιχνίδι της πρόκρισης η ανωτερότητα όμως του Ελλήσποντου και το ότι δεν αγωνιζόταν στη φυσική της έδρα έφεραν τον αποκλεισμό.

Πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήταν στο 12΄ με τον Κοντρατζίου να νικάει τον Κουζούλογλου στο σουτ που επιχείρησε.

Ο Αμαρυνθιακός άνοιξε το σκορ στο 14΄ όταν ο Α. Μυρτέζα σέντραρε από αριστερά με τον Ρουμπή να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά να νικάει τον Βασιλείου και το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Κοντρατζίου στο 20΄ να πέφτει στα πόδια του Κουζούλογλου που ήταν έτοιμος να σκοράρει.

Ο Ελλήσποντος συνέχισε να ψάχνει την ισοφάριση με τον Χιούσκα στο 25΄ να σουτάρει από πλεονεκτική θέση πάνω από τα δοκάρια.

Οι τυπικά γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης αν ο Ζουρμπουλής στο 35΄ προλάβαινε να μπει στη φάση έπειτα από καλοζυγισμένη σέντρα του Μυρτέζα από αριστερά.

Ο Ελλήσποντος τέσσερα λεπτά (41′) πριν την ανάπαυλα έφερε το παιχνίδι στα ίσια με ένα πανέμορφο γκολ του Γεωργίου ο οποίος οριζοντιώθηκε στη μικρή περιοχή και με ένα δυνατό σουτ έπειτα από σέντρα του Γιαλού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τον αέρα να κάνει την εμφάνιση του δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των παιχτών.

Ο Γ. Κρόκος προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα προχωρώντας σε δύο αλλαγές με τους φιλοξενούμενους όμως να πατάνε καλύτερα ψάχνοντας το γκολ που θα τους σιγουρέψει την πρόκριση..

Αυτό ήρθε στο 70΄ όταν ο Ντούμας σέντραρε από αριστερά και ο Κατσίμπρας με κεφαλιά έκανε το 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των Λαμψακιωτών.

Στο 75΄ ο Αμαρυνθιακός έμεινε με δέκα παίχτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μυρτέζα.

Το κερασάκι στην τούρτα για τον Ελλήσποντο έβαλε ο Κουζούλογλου στο 90΄ εκμεταλλευόμενος πάσα του Αλαφάκη γράφοντας το 1-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Διατητές: Μάριος Πόγκας-Αντώνης Ιωάννου-Γιώργος Κοντογιαννίδης

Αμαρυνθιακός: (Γιώργος Κρόκος) Α. Κοντρατζίου, Χουχούμης, Μ. Καρλατήρας, Ξουρής, Λ. Καρλατήρας, Ζάνιος, Ρουμπής, Αλεξίου (55΄Αργύρης), Α. Μυρτέζα, Κιμουλιάτης (65΄Μεταξάς) Ζουρμπουλής (55΄Κοντός).

Ελλήσποντος : (Κώστας Καλλιμάνης) Βασιλείου, Γιαλός, Μπούρικας, Γεωργίου, Ντούκα, Χιούσκα, Νικολάου (85΄ Αλαφάκης) Κατσίμπρας (90΄Φτούλης), Κουζούλογλου, Ανέστης (90΄ Μάλλιαρης) Ντούμας.