Ο Α.Ο.Ν.Α. αν και τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Α.Π.Κ.Ο. που προηγήθηκε στο σκορ πήρε τελικά τη νίκη με 1-2 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ο Α.Π.Κ.Ο. έβαλε δύσκολα στους περσινούς κυπελλούχους δείχνοντας πως φέτος  θα είναι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος.

Από την άλλη πλευρά ο Α.Ο.Ν.Α οφείλει τη σημερινή πρόκριση σε μεγάλο βαθμό στην προσωπικότητα και το ταλέντο κάποιων παιχτών και τώρα θα πρέπει να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα αρχής γενομένης με το παιχνίδι της Κυριακής κόντρα στον Αιολικό.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν επιθετικά και απείλησαν στο 15΄ με το σουτ του Βεζυρτζόγλου να διώχνει σε κόρνερ ο Οικονομίδης και στο 16΄ με την κεφαλιά του Καραμπά να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στη συνέχεια η Δροσιά ανέβασε την απόδοσή της παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο βγάζοντας παράλληλα αρκετές από τις επιθετικές της αρετές.

Ο Χ.Ελευθερίου στο 30΄ πέταξε στα σκουπίδια μεγάλη ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Ράτζα που έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πατάνε καλύτερα  με τον Ράτζα στο 41΄ να προλαβαίνει τον Βαρσαμά που έβγαινε φάτσα με το τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Α.Π.Κ.Ο. συνέχισε επιθετικά ανοίγοντας το σκορ στο 55΄ με μία βολίδα του Αγγελάτου που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον πορτιέρο του Α.Ο.Ν.Α.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ καθώς στην επόμενη φάση ο Ντελέκος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Η γρήγορη ισοφάριση έδωσε ψυχολογικό αέρα στους παίχτες του Κ.Κλάδη που στο 70΄ κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή σε 1-2 με σουτ του Βεζυρτζόγλου.

Στο τελευταίο τέταρτο το παιχνίδι απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό με τους γηπεδούχους να γκρινιάζουν στο διαιτητή για ένα πέσιμο μέσα στη μεγάλη περιοχή στο 78΄ του Βαρσαμά.

Ο Βεζυρτζόγλου στο 83΄ προσπάθησε να κλειδώσει την πρόκριση το σουτ όμως που επιχείρησε πέρασε πάνα από τα δοκάρια του Οικονομίδη.

Οι φιλοξενούμενοι στα λεπτά των καθυστερήσεων αγωνίστηκαν με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Βελλή με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το αγώνα σφύριξε ο Κώστας Γκάτσος με συνεργάτες τους Αντώνη Ιωάννου και Ελένη Καραβά.

Α.Π.Κ.Ο.Δροσιάς: (Ν.Κνέζεβιτς) Οικονομίδης, Τουλίτσης, Σεινταράσς, Τζαφέρος, Προβής, Κνέζεβιτς(85΄Σουλιωτάκης) Αγγελάτος, Ζαχαριάς(79΄Αργυρός) Χ.Ελευθερίου, Βαρσαμάς(85΄Κλεών) Μαστροκώστας

Α.Ο.Ν.Α.:(Κ.Κλάδης) Ράντζα, Κολιόπουλος, Καραλής(71΄Λειβαδίτης) Βελλής, Καραμπάς, Ζαχαρόπουλος(89΄Κουτρόπουλος) Λούκας(50΄ Χατζηστάμου) Ντελέκος, Σπανός, Βεζυρτζόγλου, Παπαδάκης(Πατερίτσας)