Συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις ο Ελλήσποντος επικρατώντας αυτή τη φορά με 3-1 του Όλυμπου στο γήπεδο της Ν.Λαμψάκου.

Οι γηπεδούχοι έχοντας σε ακόμη ένα παιχνίδι σε καλή μέρα την επιθετική τους γραμμή ήταν καλύτεροι του αντιπάλου τους και  πήραν το τρίποντο που τους ανεβάζει ακόμη περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο Όλυμπος που μέτραγε τρεις απουσίες βασικών παιχτών από την πλευρά του έκανε αισθητή την παρουσία μόνο στις αρχές των δύο ημιχρόνων και παρότι ο Π.Κοντογιάννης ανακάτεψε την τράπουλα στην επανάληψη ψάχνοντας την ισοφάριση έφυγε με άδεια χέρια από τη Ν.Λάμψακο.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο με το πλασέ του Κοτρογιάννη από πλεονεκτική θέση να μπλοκάρει ο Βασιλείου.

Μετά το 10΄ οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων με το σουτ του Κουζούλογλου στο 16΄ να γλείφει το οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει έξω.

Ο Ελλήσποντος συνέχισε να ψάχνει το γκολ με τον Ανέστη στο 22΄ να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια του Μπασινά.

Ο Ελλήσποντος άνοιξε το σκορ στο 30΄ όταν ο Ντούμας σέντραρε από αριστερά ο Κουζούλογλου άφησε τη μπάλα για τον Νικολάου που με δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπασινά.

Εννιά λεπτά αργότερα ο Νικολάου σέντραρε από δεξιά ο Κατσίμπρας πήρε την κεφαλιά νικώντας για δεύτερη φορά τον πορτιέρο του Όλυμπου γράφοντας το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Όλυμπος ξεκίνησε καλύτερα στην επανάληψη με στόχο να ξαναμπεί στο παιχνίδι και το κατάφερε στο 51΄ με τον Σταματούκο να πλασάρει μειώνοντας σε 2-1.

Το γκολ των φιλοξενούμενων όμως δεν είχε συνέχεια καθώς ο Ελλήσποντος μετά το 55΄ πήρε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων ψάχνοντας το γκολ που θα κλειδώσει το τρίποντο.

Ο Ανέστης με ένα πανέμορφο γκολ στο 76΄ επανέφερε την ηρεμία στην ομάδα του δίνοντας προβάδισμα δύο γκολ και πάλι στον Ελλήσποντο.

Τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού ήταν για τους φιλοξενούμενους με τον Καρλατήρα στο 83΄να μην προλαβαίνει να αξιοποιήσει την καλοζυγισμένη σέντρα του Αργύρη από την δεξιά πλευρά.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο τίτλος πηγαίνει στον αρχηγό Αντώνη Νικολάου ο οποίος άνοιξε το σκορ και ήταν αυτός που πάσαρε στο δεύτερο δίνοντας συνέχεια στις πολύ καλές του εμφανίσεις.