Μεγάλη νίκη της Δόξας Προκοπίου απέναντι σε έναν αντίπαλο που καιγόταν για τους βαθμούς της νίκης μετά τις τρεις συνεχόμενες ήττες του στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Γρήγορο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, ειδικά στο α’ ημίχρονο όπου η μπάλα πήγαινε από τη μία περιοχή στην άλλη με δυνατές μονομαχίες και αρκετές καλές στιγμές.

Στο 8′ ο Μάλλιαρης μετά από λάθος της άμυνας του Ευβοϊκού έγινε κάτοχος της μπάλας, βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Τσιμπό αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άσχημο και η μπάλα κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Αποστόλου να εξαπολύσει ένα πολύ δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής της Δόξας, αλλά ο Αλατζάς απογειώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.
Μετά το 25′ ο Ευβοϊκός είχε τη κατοχή της μπάλας, αλλά η Δόξα ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις της. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 27′ όταν ο Ντουλελάρι μετά από κάθετη πάσα του Αποστόλου βγήκε τετ-α-τετ, αλλά ο Αλατζάς έσωσε την εστία του.
Στο 36′ ο Κρεμασμένος βρέθηκε μόνος του μέσα στη μικρή περιοχή, κόπηκε όμως την τελευταία στιγμή με προβολή από τον Μάλλιαρη.

Στο επόμενο λεπτό, η Δόξα βρέθηκε κοντά στο γκολ όταν ο Αλεξίου, που ήταν μαζί με τον Αλατζά από τους διακριθέντες, βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Τσιμπό αλλά πλάσαρε πάνω του.
Στο 40′ νέα έξοχη κάθετη μπαλιά του Αποστόλου, βγάζει τον Ντουλελάρι μόνο του με τον Αλατζά αλλά το σουτ που επιχείρησε έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Τελικά, στο 41′ η Δόξα άνοιξε το σκορ όταν το καλοχτυπημένο φάουλ του Κεχαγιά έστειλε τη μπάλα στη καρδιά της άμυνας του Ευβοϊκού και ο Τσούπρος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα αφού τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κρεμασμένος με ωραίο διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.
Στο Β’ ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και οι καλές στιγμές για τις δύο ομάδες ήταν λίγες.
Στο 50′ διπλή μεγάλη ευκαιρία της Δόξας να προηγηθεί εκ νέου όταν ο Αλεξίου και στη συνεχεία ο Μορφούλης Αθ. δεν μπόρεσαν από τη μικρή περιοχή να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο 60´ όμως ο Αλεξίου κατάφερε να είναι εύστοχος όταν πλάσαρε τον Τσιμπό στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των παικτών της Δόξας. Το 1-2 ήταν γεγονός.
Στο 70′ ο Κανελλόπουλος έχασε την ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του όταν με εξουδετερωμένο τον Τσιμπό σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στον υπόλοιπο χρόνο ο Ευβοϊκός προσπάθησε, πίεσε κερδίζοντας φάουλ και κόρνερ αλλά η αμυντική λειτουργία της Δόξας ήταν εξαιρετική.

Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Ντούρα και των βοηθών του Πασχαλίδη και Κοτταρά.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ(Β.Τόγιας): Τσιμπός, Λύκος, Ντούνας (79′ Κοτρώτσιος), Λ. Μαραγκός, Κολιόπουλος (68′ Βαβουλιώτης Δ.), Νόνας, Ντουλελάρι (84′ Τζάνος), Αποστόλου, Μπαλάνος, Ντουλαβέρης, Κρεμασμένος

ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ(Γ.Κουτσουφλάκης): Αλατζάς, Τζαφεράι, Κεχαγιάς, Κανελλόπουλος, Τσούπρος, Μακρής, Περήφανος (79′ Μορφούλης Γ.), Μάλλιαρης, Καλάης (90′ Κοντογιάννης), Αλεξίου, Μορφούλης Αθ.