Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων και οπωσδήποτε για γερά ΄΄στομάχια΄΄! Καλό σχετικά θέαμα, αρκετά τα γκολ και οι ενδιαφέρουσες εκατέρωθεν φάσεις, πάθος, δύναμη, σκληρές μονομαχίες (που δεν ξέφυγαν ποτέ από τα αθλητικά πλαίσια, ο Κασομούλης ήταν ΄΄κέρβερος΄΄) και φυσικά πολύ κόσμο, όπως αναμενόταν, σε ένα τέτοιο παιχνίδι…

Στο ξεκίνημα ο Απόλλωνας, παρά τις απουσίες (Μπαλόζι, Μώρος, Ρούσσος, Μπασινάς) ήταν πιο κινητικός και αυτός πού έλεγχε τον αγώνα, όταν οι γηπεδούχοι, στο ίδιο διάστημα, πρόσεχαν την άμυνά τους και επιχειρούσαν αντεπιθέσεις, σε μια από τις οποίες ήρθε και το εύστοχο πέναλτι, του Ι. Σταματάκου με το οποίο έγινε το 1-0! Η αλλαγή στο σκόρ αποσυντόνισε σε μεγάλο βαθμό τους Ερετριανούς, που είχαν ΄΄επιδωθεί΄΄ στο ποιος θα κάνει τα περισσότερα λάθη… Τίποτα δεν λειτουργούσε σωστά στο συγκρότημα του Δ. Βαλκάνου! Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το α’ μέρος!
Στο β’ μέρος, η είσοδος του Σπ. Κοντού, άλλαξε άρδην την κατάσταση… Ένας Αμαρύνθιος, ποδοσφαιρικός (και …ερωτικός) ΄΄μετανάστης΄΄ στην Ερέτρια, όπως ο Σπ. Κοντός, έμελλε να είναι αυτός που θα έκανε την ανατροπή! Βέβαια υπήρχαν και άλλες συγκυρίες, καθώς τα δύο γκολ των γηπεδούχων τα σημείωσαν δύο παίκτες γέννημα-θρέμμα του Απόλλωνα και της Ερέτριας (Γιαν. Σταματάκος-Νικ. Βελαέτης)! Στο 2ο 45λεπτο λοιπόν ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε σαφώς πιο βελτιωμένος, επέβαλε τον ρυθμό του και πίεσε για την ισοφάριση, δεχόμενος, όμως και 2ο γκολ σε αντεπίθεση των γηπεδούχων με κεφαλιά του Βελαέτη, το 2-0 και σαφές προβάδισμα πρόκρισης του Αμαρυνθιακού!  Απέμεναν 15′ παιχνιδιού (που είδαμε μια απίστευτη εξέλιξη και ανατροπή), η πρόκριση χαμογελούσε φανερά στην Αμάρυνθο, όμως ήρθε το φοβερό γκολ του Αμαραντίδη στο 81′, για να φέρει το παιχνίδι στα πρόθυρα της παράτασης, με το 2-1! Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει φόρα και στο 85′ με κεφαλιά-βολίδα του Σπ. Κοντού, έγινε το 2-2, που στην κυριολεξία ΄΄έκοψε΄΄ τα πόδια των παικτών του Μπάμπη Γεωργίου! Το ΄΄κερασάκι στην τούρτα΄΄ ήρθε στο 90+1′ με το γκολ του Γκ. Τόρα, που έδωσε και την νίκη στον Απόλλωνα… (μπορείτε να δείτε εδώ όλο τον αγώνα λεπτό προς λεπτό: https://dinataathlitika.gr/wp-admin/post.php?post=280666&action=edit

Ο Απόλλωνας Ερ. κυριολεκτικά, βρέθηκε από το Ναδίρ στο Ζενίθ, πήρε όμως μια ΄΄επική΄΄ όπως εξελίχθηκε πρόκριση, από έναν εξαιρετικό αντίπαλο, όπως ο Αμαρυνθιακός, που δίκαια θεωρείται σαν το μεγάλο φαβορί για να πάρει την άνοδο από τη Β’ ΕΠΣΕ (3ος όμιλος) όπου συνεχίζει αήττητος.

Ρεσιτάλ διαιτησίας από τον Γιώργο Κασομούλη και τους συνεργάτες του Γιάννη Σπανό και Χάρη Αντωνίου, σε ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι…

*ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Μπάμπης Γεωργίου): Αγγ. Κοντραζίου, Σεφερλής, Αντωνίου 63′ Λιατίφης), Βελαέτης, Ξουρής, Σελ. Μυρτέζα, Σπ. Κιμουλιάτης, Λυμπέρης, Αντ. Μυρτέζα, Ι. Σταματάκος (87′ Τσιμπούκης), Κόλλιας.

*ΑΠΟΛΛΩΝ Ερέτριας (Δημήτρης Βαλκανος): Ναβροζίδης, Μετσανάι, Κορακιανίτης, Βαλκάνος (87′ Τσίγκας), Γ. Σμπιλίρης (46′ Κοντός), Καλοχωρίδης, Σέο Γιουν, Ντουλαβέρης, Τρεγκάι (61′ Γ. Κοκκάλας), Τορά, Αμαραντίδης.