Τέταρτο σερί ροζ φύλλο αγώνα για τον Τελεθριακό στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ αφού χθες κέρδισε στο Κλειστό γυμναστήριο Ιστιαίας τον Αλέξανδρο Αρτάκης με 68-62 για την 6η αγωνιστική, σε ένα παιχνίδι αρκετά αμφίρροπο καθ’ όλη τη διάρκειά του, όπου πραγματικά κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον και την αγωνία των φιλάθλων μέχρι και το τελευταίο του λεπτό.

Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ποιο εύστοχοι, με τον Τελεθριακό όμως να μην χάνει την επαφή με το σκορ και έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε. 13-17. Οι παίκτες όμως του Τελεθριακού ανέκτησαν γρήγορα τον έλεγχο πέρασαν μπροστά και κατάφεραν να τελειώσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με ένα καλάθι διαφορά 29-27.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με εύστοχες επιθετικές επιλογές κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά που κυμαίνονταν από 6 ως 8 πόντους. Διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου και η οποία τελικά αποδείχθηκε καθοριστική για την έκβαση του αγώνα. Στην τέταρτη περίοδο το επιθετικό κρεσέντο των παικτών του Τελεθριακού συνεχίστηκε, αν και αρχικά ο Αλέξανδρος «ροκάνισε» λίγο τη διαφορά, οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, δώδεκα πόντους 4’ και 51” πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Όμως οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πολλοί σκληροί για να «πεθάνουν» και στο τελευταίο λεπτό, μπήκαν και πάλι στο ματς μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους. Όμως η αστοχία του Αλέξανδρου από τη γραμμή των ελευθέρων βολών σε συνδυασμό με τις καλές άμυνες από τους γηεδούχους ήταν αυτά που χάρισαν το τέταρτο σερί «ροζ» φίλο αγώνα στον Τελεθριακό.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Γιώργος Ρουμελιώτης, ο οποίος πέτυχε 32 πόντους με δύο τρίποντα, ο Θοδωρής Ρουμελιώτης δέκα πόντους και ένα τρίποντο και ο σέντερ της ομάδας Τριανταφύλλου με δέκα πόντους. Από τον Αλέξανδρο ξεχώρισαν οι Γκόλιας με 18 πόντους και τρία τρίποντα και Μακρυγιάννης με 16 πόντους.

Για την επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Τελεθριακός αναμετράται στη Μαλεσίνα με την ομώνυμη τοπική ομάδα το Σάββατο 21 Νοεμβρίου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-17, 16-10, 19-15, 20-20.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χουγιάζος – Χαϊνα

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Παπαδάκης): Ρουμελιώτης Θ. 10 (1), Ρουμελιώτης Γ. 32 (2), Καστάνας 4, Ρουμελιώτης Α. 1, Μιχαηλίδης, Μπόλματης 2, Δήμου 2, Φακίτσας 7, Τριανταφύλλου 10.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΡΤΑΚΗΣ (Πανούσης – Σαλταρίδης): Κατόλης, Γκόλιας 18 (3), Σπύρου, Καψούλης 5, Νικολάου 10, Βαλήλας 2, Αναγνώστου 4, Μακρύγιαννης 16, Λιαμπότης 7 (1), Δαύρης