Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΣΕ ο Τελεθριακός επικρατώντας της πρωτοπόρου Αναγέννησης Λαμίας, στην έδρα του με 68-60. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Τελεθριακού εξακολουθεί να είναι εντός στόχων που είναι η είσοδός του στα play off του πρωταθλήματος.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και για τις δύο ομάδες, στο δεύτερο όμως η Αναγέννηση έδειξε καλύτερη εικόνα μέσα στο παρκέ και κατάφερε να τελειώσει το ημίχρονο προηγούμενη με 37-28.

Ο Τελεθριακός όμως στο δεύτερο μέρος μπήκε ποιο ανταγωνιστικός, έπαιξε πολύ καλή άμυνα και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων. Έτσι η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου τον βρήκε να προηγείται με 47-45. Ίδια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Παπαθανασίου να πετυχαίνει καθοριστικό τρίποντο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ένα τρίποντο που ουσιαστικά έγειρε οριστικά την πλάστιγγα της νίκης υπέρ του Τελεθριακού. Επίσης καθοριστικά μακρινά σουτ πέτυχε και ο Τσιριμώκος, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους με έξι τρίποντα, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι κάτω απ’ το καλάθι έκανε και ο Μάκης Κιαπέκος.

Κλείνοντας θα πρέπει να επισημάνουμε πως τσουχτερό ήταν το κρύο εντός του κλειστού της Ιστιαία, κάτι το οποίο επισημάνθηκε και από φιλάθλους αλλά και από παράγοντες των ομάδων. Είναι άκρως απαραίτητη η εγκατάσταση θέρμανσης στο γυμναστήριο. Σε ένα γυμναστήριο που αγωνίζονται δύο ομάδες μπάσκετ συν τα τμήματα υποδομής τους και εκπροσωπούν την περιοχή όχι μόνο εντός Εύβοιας αλλά και σε ολόκληρη τη Στερεά.

Δεκάλεπτα: 16-15, 12-22, 19-8, 21-15

Διαιτητές: Χαϊνά – Χατζής

Τελεθριακός (Φώτου): Μέτα 6 (1), Κοσμετάτος 13, Παπαθανασίου 11 (2), Σίμος, Φώτου, Τσιτούμης 3, Τσιριμώκος 20 (6), Κιαπέκος 15 (1), Λιόντος, Ορφανός.

Αναγέννηση Λαμίας (Κουμπούρας): Στογίλκοβιτς 8, Μπερτσιμάς 2, Διαμαντής, Φετοκάκης 5, Σκαρμούτσος 12, Αργύρης 17 (1), Τζελέπης, Πουλής 9, Γαλάνης, Σφυρής, Τσακωνίτης 7 (1)