Νίκη που τον φέρνει πιο κοντά στο στόχο της τετράδας πέτυχε σήμερα ο Τελεθριακός, επικρατώντας στην έδρα του της Αναγέννησης Μαλεσίνας με 88-76 για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α΄ ΕΣΚΑΣΕ.

Το παιχνίδι στο κλειστό της Ιστιαίας ήταν αμφίρροπο σε όλο το πρώτος μέρος με τον Τελεθριακό όμως να καταφέρνει να τελειώσει το δεύτερο δεκάλπτο προηγούμενος με έξι πόντους (41-35). Περίπου ίδια ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να τελειώνουν την περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων 63-56. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Μαλεσίνα κατάφερε αρχικά να ψαλιδίσει τη διαφορά, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν …γκάζι και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 88-76.

Βέβαια στόχος του Τελεθριακού ήταν να καλύψει και τη διαφορά των 27 πόντων με την οποία ηττήθηκε μέσα στη Μαλεσίνα όμως κάτι τέτοιο δεν στάθηκε εφικτό κι αυτό είναι ίσως το μόνο στενάχωρο σημείο του ματς για τους γηπεδούχους που κατά τα άλλα βρίσκονται πλέον ένα βήμα ποιο κοντά στο στόχο τους.

Από τον Τελεθριακό ξεχώρισαν, οι Κοσμετάτος, Κιαπέκος, Παπαθανασίου και Τσιριμώκος, ενώ καλύτεροι απ’ τη Μαλεσίνα ήταν οι Καυκής και Μητρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 17-17, 24-18, 22-21, 25-20

Διαιτητές: Χαϊνά – Βαρσαμάς

Τελεθριακός (Φώτου): Μέτα 5, Κοσμετάτος 28 (1), Παπαθανασίου 13 (3), Λιόντος 2, Φώτου, Γκατζούρης, Τσιτούμης 2, Τσιριμώκος 17 (5), Κιαπέκος 19, Κραβαρίτης, Κλούρας 2.

Μαλεσίνα (Τορβάς): Βασιλείου, Καραστάθης Σ., Καραμίντζος 2, Δημητρός 7 (1), Μπλόντζος 9, Αθανασιάδης 2, Πασάϊ, Καυκής 26 (2), Τούντας 2, Μητρόπουλος 20 (3), Πετράκος 8.