Συνεχίζονται οι κακές εμφανίσεις, απόρροια και των πολλών απουσιών λόγω τραυματισμών, του Τελεθριακού στο β’ γύρο του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΣΕ. Η ομάδα του Μάκη Φώτου ηττήθηκε σήμερα στην έδρα της με 64-71 από τον Απόλλωνα Λιβαδειάς. Με την ήττα αυτή ο Τελεθριακός μπαίνει σε περιπέτειες αφού πλέον απέχει μόλις δύο νίκες απ’ την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Τελεθριακό να έχει προβάδισμα πέντε πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και ενός πόντου στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι απουσίες όμως των τραυματιών Κιαπέκου και Χοντζαλάρι είχαν ως αποτέλεσμα να είναι λίγες οι εναλλακτικές λύσεις απ’ τον πάγκο κι έτσι στο δεύτερο ημίχρονο με εμφανή και σημάδια κόπωσης ο ρυθμός της ομάδας έπεσε σε αντίθεση με τον Απόλλωνα που ανέβασε στροφές. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα της Λιβαδειάς ήταν μπροστά στο σκορ με 49-57, μια διαφορά που κράτησε και σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη.

Από τον Τελεθριακός ξεχώρισε ο Ρουμελιώτης με 29 πόντους με τρία τρίποντα ενώ από τον Απόλλωνα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Τερματζίδης με 20 και Σκαλατσάς με 16 πόντους.

Πάντως ο Τελεθριακός υπάρχει κίνδυνος να χάσει και τον Μάριο Μπολμάτη, αφού οι διαιτητές κράτησαν το δελτίο του καθόσον όπως ανέφεραν, ένα λεπτό περίπου πριν τη λήξη του αγώνα εξύβρισε έναν εκ τον δύο διαιτητών. Αναμένεται από δω και πέρα αν θα δεχθεί κάποια ποινή απ’ την ΕΣΚΑΣΕ ή όχι.

Συνεχίζονται οι εργασίες στο κλειστό της Ιστιαίας.

Αλλάζει πάντως όψη και το κλειστό γυμναστήριο Ιστιαίας. Σε πρώτη φάση όμως έγινε επέκταση του παρκέ και μπήκαν κάγκελα καινούργια μεταξύ εξέδρας και αγωνιστικού χώρου, ενώ έγινε και βάψιμο στον αποδυτηρίων. Όπως τονίζουν άνθρωποι των ομάδων, σιγά σιγά οι υποδομές του κλειστού γυμναστηρίου αναβαθμίζονται. Χρειάζεται όμως αρκετή δουλειά ακόμη για να φτάσει στο επίπεδο που όλοι επιθυμούν.

Δεκάλεπτα: 17-12, 17-21, 15-24, 15-14

Διαιτητές: Πατάγιας – Ζαφείρη

Τελεθριακός (Φώτου): Μέτα 6, Ρουμελιώτης Θ. 3, Παπαθανασίου 12 (2), Ρουμελιώτης Γ. 29 (3), Μπόλματης 7 (1), Τσιτούμης, Ματάκιας 7, Κραβαρίτης.

Απόλλων Λιβαδειάς (Παπούλιας-Παπαθανασίου): Λεοντίου 9 (2), Τερματζίδης 20 (3), Στάντζος, Κόλα, Σταυλιώτης 5, Παππάς 13, Κορόγιαννος, Σταμέλος 6, Καρφάκης 2, Σκαλτσάς 16.