Την ήττα γνώρισε σήμερα ο Τελεθριακός στην έδρα του από τον ΓΑΣ Βασιλικιού με 87-77 για την 1η αγωνιστική του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΣΕ. Να υπενθυμίσουμε πως στο πρώτο παιχνίδι μέσα στο Βασιλικό ο Τελεθριακός είχε επικρατήσει με διαφορά 24 πόντους. Κάτι που του δίνει πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, που όμως ήταν αμφίρροπο. Η πρώτη περίοδος τέλειωσε με τον ΓΑΣ να προηγείται με 16-13, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά έναν πόντο 39-38. Από τα μέσα όμως του τρίτου δεκαλέπτου και μετά εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την ευστοχία τους κυρίως στα περιφερειακά σουτ, αλλά και τα λάθη των γηπεδούχων και κατάφεραν να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά. Έτσι έφτασαν στη νίκη με 87-77.

Οι παίκτες του Τελεθριακού μάλλον είχαν μείνει με το μυαλό στη μεγάλη τους επικράτηση, στην προηγούμενη αγωνιστική επί της πρωτοπόρου Αναγέννησης Λαμίας συν το γεγονός, ότι δεν είχαν στις τάξεις τους και τον Παπαθανασίου, που την προηγούμενη αγωνιστική έκανε πολύ καλό ματς ο οποίος ήταν τραυματίας.

Απ’ τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κιαπέκος με 26 και Κοσμετάτος με 28 πόντους, ενώ από τον ΓΑΣ ξεχώρισαν οι Μπέλος, Νασάκης και Σκεμπές.

Δεκάλεπτα: 13-16, 25 – 23, 21-25, 17-22

Διαιτητές: Τσάλας – Καλαπόδης

Τελεθριακός (Φώτου): Μέτα 8 (2), Κοσμετάτος 28, Γκατζούρης, Κραβαρίτης, Σίμος, Φώτου, Ξετρίχης 5 (1), Τσιτούμης, Τσιριμώκος 10 (1), Κιαπέκος 26, Ορφανός, Κλούρας.

ΓΑΣ Βασιλικού (Γεωργίου): Τσαλκιτζής 9 (3), Ζήμπρας 2, Σκεμπές 16 (1), Καψούλης, Κατσαγώνας 2, Κώνστας 9 (3), Τσίτσης 7 (1), Μπέλλος 20, Κικίδης Π. 5, Κατσαρός, Κικίδης Κ., Νασάκης 17 (2).