Σε ένα μάτς με Χιτσκοκικό φινάλε ο Τελεθριακός ηττήθηκε σήμερα στην έδρα του από τον Γ.Σ. Ιτέας με 65 -64 σε αγώνα που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Ιστιαίας για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΣΕ. Η ομάδα του Τελεθριακού στις τελευταίες αγωνιστικές δείχνει πως περνά μια αγωνιστική κάμψη, που όμως θα πρέπει να ξεπεράσει γρήγορα αν θέλει να βρίσκεται εντός των στόχων που έχει θέσει.

Στις τρείς πρώτες περιόδους η Ιτέα έλεγχε το ματς, ήταν αρκετά εύστοχη, πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα λάθη του Τελεθριακού με αποτέλεσμα να φτάσει να προηγείται με 19-13 στην πρώτη περίοδο, με 33-28 στο ημίχρονο και με 51-40 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε στο παιχνίδι.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο τα πράγματα όμως άλλαξαν. Ο Τελεθριακός έβγαλε τον καλό του εαυτό μέσα στο παρκέ και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (56-55) περίπου δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη. Επίσης δεκαπέντε περίπου δευτερόλεπτα πριν το τέλος ήταν μπροστά στο σκορ με 64-61. Εκεί όμως οι γηπεδούχοι έκαναν το μοιραίο λάθος. Ο Αγγελόπουλος της Ιτέας επεχείρησε τρίποντο, το οποίο και πέτυχε κερδίζοντας παράλληλα και μια συμπληρωματική βολή αφού του έγινε φάουλ στην προσπάθεια για το σουτ. Ευστόχησε κι στη βολή κι έτσι το σκορ έγινε 65-64 υπέρ των φιλοξενούμενων. Αν και είχε δώδεκα δευτερόλεπτα στη διάθεσή του ο Τελεθριακός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί σωστά, ο Κοσμετάτος αστόχησε σε σουτ περίπου απ’ τη γραμμή των βολών και έτσι το 65-64 παρέμεινε τελικό σκορ του παιχνιδιού, με την Ιτέα να παίρνει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Καλύτερος από πλευράς γηπεδούχων ήταν ο Κιαπέκος ο οποίος πέτυχε 22 πόντους, ενώ απ’ την Ιτέα ξεχώρισαν οι Δημητρίου με 15 και Σταύρου με 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-19, 15-14. 12-18, 24-14

Διαιτητές: Κοτσιμπός – Πατάγιας

Τελεθριακός (Φώτου): Μέτα 7 (1), Κοσμετάτος 9 (1), Ξετρίχης 10 (3), Παπαθανασίου 1, Φώτου, Τσιτούμης, Τσιριμώκος 11 (3), Κιαπέκος 22, Κλούρας 4, Γκαντζούρης.

Γ.Σ. Ιτέας (Μωραΐτης): Αναγνωστάκος 8 (2), Παπαδημητρίου, Περδίκης, Ντινόπουλος 4, Λύτρας 4 (1), Αγγελόπουλος 7 (2), Ευθυμίου 7 (1), Δημητρίου 15 (1τρ, 19 ριμπ., 7 κοψ.), Σταύρου 13, Τσιριπέρου, Μπαντελάς 7.