Μετά το Μάκαρο μέσα στην Άμφισσα, ο Τελεθριακός επικράτησε σήμερα στην έδρα του με 87-74 του Κάδμου Θήβας πραγματοποιώντας έτσι δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Οι βορειοευβοιώτες έδειξαν ότι έχουν ανακάμψει απ’ την αγωνιστική «κοιλιά» του περασμένου μήνα και έκλεισαν νικηφόρα τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για το 2019.

Αγωνιστικά ο Τελεθριακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι όμως Κάδμος κατάφερε γρήγορα να ισορροπήσει και να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 19 -22. Στη συνέχεια ο Τελεθριακός έλεγχε το ματς είχε το προβάδισμα στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν έχαναν την επαφή κι έτσι η το ημίχρονο τέλειωσε με τον Τελεθριακό να προηγείται 42-38. Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα 64- 59. Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος όμως η ομάδα του Μάκη Φώτου κυριάρχησε καθ΄ ολοκληρία μέσα στο παρκέ παίρνοντας τελικά εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα με 87-74.

Κορυφαίος του Τελεθριακού ήταν ο Κιαπέκος, ενώ ξεχώρισαν επίσης οι Παπαθανασίου και Τσιριμώκος, ενώ απ’ τον Κάδμο πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Φλώτσιος και Αναστασίου.

Δεκάλεπτα: 19-22, 23-16, 22-21, 23-15

Διαιτητές: Κοτσιμπός – Ζάχος

Τελεθριακός (Φώτου): Μέτα 10 (1), Κοσμετάτος 23 (1), Γκατζούρης 1, Παπαθανασίου 17 (3), Τερερές, Ξετρίχης 6 (2), Τσιτούμης 4, Τσιριμώκος 12 (2), Κιαπέκος 14 (22 ριμπ., 12 ασίστ), Φώτου.

Κάδμος (Δεφίγγος-Κυριαζής): Τούτουζας, Θανάσαινας 10 (2), Αναστασίου 18 (1), Φίλης, Πετρέσκου, Κάβουρας 16, Φλώτσιος 16 (2), Παπαδάκης 3 (1), Ζυγομήτρος 7, Μπόγρης Γ., Μπόγρης Λ. 4, Μπότσης.