Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε σήμερα ούτε Τελεθριακός, όπου για την 3η αγωνιστική της Ά ΕΣΚΑΣΕ αντιμετώπισε τον Πρωτέα Σχηματαρίου στο κλειστό γυμναστήριο της Ιστιαίας. Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι βορειοευβοιώτες  ηττήθηκαν ναι 83 – 81 στο πρώτο ουσιαστικά crash test του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο κάτι που φαίνεται και από το τελικό σκορ της περιόδου 22-22. Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στη δεύτερη περίοδο με τον Πρωτέας Σχηματαρίου να παίρνει τα ηνία του αγώνα ξεφεύγοντας κάποια στιγμή στο σκορ ακόμη και με 10 πόντους. Ο Τελεθριακός όμως κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, κυρίως με σουτ από την περιφέρεια από τους σε Ξετρίχη και Κοσμετάτο.  Έτσι το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την ομάδα του Σχηματαρίου να προηγείται μόλις με έναν πόντο διαφορά 44-43.

Η τρίτη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα της Βόρειας Εύβοια. Εδώ θα πρέπει να σημειώσουμε πως καθοριστικός παράγοντας για τη  έκβαση του αγώνα ήταν και οι ενοχλήσεις που ένιωσε ο ψηλός της ομάδας Μάκης Κιαπέκος, από το πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα στη συνέχεια του παιχνιδιού ο Τελεθριακός να στερηθεί τις υπηρεσίες του. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η ομάδα του Σχηματαρίου μπήκε αρκετά δυνατά και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά ακόμη και στους 12 πόντους ο Τελεθριακός όμως κατάφερε και πάλι να ανακάμψει. Λύσεις στην ομάδα του Μάκη Φώτου έδωσαν και πάλι, κυρίως έξω από τη γραμμή των 6,75 ήξερε Ξετρίχης και  Τσιριμώκος, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποιούσε και ο play maker της ομάδας Κοσμετάτος

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι και στο τελευταίο του δεκάλεπτο όπου θα μπορούσε κανείς να το χαρακτηρίσει πραγματικά παιχνίδι για γερά νεύρα. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με τον Πρωτέα Σχηματαρίου όμως να έχει πάντοτε ένα μικρό προβάδισμα. Περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα ο Τελεθριακός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια 79 – 79, εκεί όμως οι παίχτες του Σχηματαρίου διαχειρίστηκαν καλύτερα τόσο τις επίθεσεις όσο και τα φάουλ με αποτέλεσμα τελικά να φύγουν νικητές από την Ιστιαία με τελικό σκορ 83 – 81.

Το σημερινό παιχνίδι που παρακολουθήσαμε στο κλειστό της Ιστιαίας ήταν ένα από τα καλύτερα ματς που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια στα Ευβοϊκά παρκέ, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον όσων φιλάθλων βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Αυτό που θα κρατήσουμε είναι πως η ομάδα του Τελεθριακού, απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο όπως ο Πρωτέας Σχηματαρίου, έδειξε αγωνιστικότητα, θάρρος και ψυχή παρά το γεγονός ότι για 30 λεπτά κάτω από τα καλάθια αγωνιζόταν χωρίς τον βασικό της ψηλό, Μάκη Κιαπέκο.

Δεκάλεπτα: 22-22, 21-22, 18-20, 20-19

Διαιτητές: Κοτσιμπός – Ζάχος

Τελεθριακος (Φώτου): Μέτα 2, Κοσμετάτος 24 (3), Γκατζούρης, Παπαθανασίου 12 (1), Κουλουριώτης, Τερερές, Ξετρίχης 17 (4), Τσιτούμης 4, Τσιριμώκος 10 (2), Κιαπέκος 5, Κλούρας 7.

Πρωτέας Σχηματαρίου (Χαντζής): Σολομωνίδης 19 (2), Νταλαγιάννης 12 (2), Μαριάκης, Μεθενίτης, Μπαλάνος 9, Μπαλάφας, Χατζηστάμου 9, Βλαχάκης 3, Χατζηγιαννάκης, Στεφάνου 20 (1), Χαρίσης 6, Παπαγιαννόπουλος 4.