Με 87-89 στην παράταση ηττήθηκε σήμερα ο Τελεθριακός στο Κλειστό Γυμναστήριο της Ιστιαίας για την 1η αγωνιστική του 2ου γύρου της Α΄ ΕΣΚΑΣΕ.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά. Μάλιστα και οι δύο πρώτες περίοδοι έληξαν ισόπαλες, όπως και η κανονική διάρκεια του αγώνα. Στο αγώνα υπήρχε μεγάλη ένταση και δεν αποφεύχθηκαν και αρκετές μικροεντάσεις καθ΄ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Εκεί όμως που η αγωνία έφτασε στο κατακόρυφο ήταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Τελεθριακός στερούταν τις υπηρεσίες του Κιαπέκου που ήταν τραυματίας. Επίσης για τελευταία πέντε λεπτά στερήθηκε και των υπηρεσιών του Γιώργου Ρουμελιώτη που τραυματίστηκε σε μια δυνατή μονομαχία με αντίπαλο.

Είκοσι δεύτερα πριν το φινάλε κι ενώ ο Πρωτέας είχε υπέρ του διαφορά τεσσάρων πόντων, ο Νίκος Ματάκιας με ένα φοβερό buzzer bitter τρίποντο και φάουλ έκανε το 79-79 κρατώντας ζωντανό τον Τελεθριακό και στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και στο έξτρα πεντάλεπτο όμως ο Πρωτέας τελικά με ένα εύστοχο τρίποντο του Νταλαγιάννη και δύο βολές του Βλαχάκη κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και να φύγει νικητής απ’ την Ιστιαία.

Να σημειώσουμε πως αρκετά ήταν και τα διαιτητικά λάθη που αρκετές φορές έφεραν αρκετές διαμαρτυρίες απ’ την πλευρά των γηπεδούχων.

Κορυφαίοι για τον Τελεθριακό ήταν ο Χοτζαλάρι με 26 πόντους με δύο τρίποντα και ο Γιώργος Ρουμελιώτης με 20 με δύο τρίποντα, ενώ κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Νταλαγιάννης με 28 πόντους με πέντε τρίποντα και Χαρίσης με 20 πόντους με ένα τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 15-15, 19-19, 25-24, 20-21 Παράταση 8-10

Διαιτητές: Βαρσαμάς – Αρτσίτσας

Τελεθριακός (Φώτου): Μέτα 3, Ρουμελιώτης Θ. 9 (1), Παπαθανασίου 12 (3), Ρουμελιώτης Γ. 20 (2), Μπόλματης 13 (3), Τσιτούμης, Ματάκιας 4 (1), Κυριάκου, Χοτζαλάρι 26 (2), Κουλουριώτης

Πρωτέας Σχηματαρίου (Χαντζής): Μεθενίτης 10 (2), Νταλαγιάννης 28 (5), Μαριάκης, Βαϊνάς 7 (1), Γιαννάκης 4, Μπαλάφας 11, Πλέστης 2, Βλαχάκης 7 (1), Μάντσε, Χαρίσης 20 (1)