Ο πρώτος τελικός παλαιμάχων της ΕΠΣΕ έγινε στο Ενωσιακό Αθλητικό Κέντρο και είχε νικήτρια την ομάδα του Ηρακλή Ψαχνών με 1-0 χάρη στο χρυσό όπως αποδείχθηκε τέρμα του Κυριάκου Παπακυριακου στο 6 λεπτό της παράτασης.

Οι Ψαχνιώτες ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι την εστία του Καρατσόλια στο 13′ λεπτό όταν η σέντρα του Λαφαζάνη βρήκε μόνο τον Γαβριήλ στην μικρή περιοχή απέναντι στο Καρατσόλια που τον πρόλαβε πριν την σπρώξει στα δίχτυα και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Οι Βόρειοι ανέκαμψαν και απείλησαν και αυτοί με την σειρά τους λίγα λεπτά αργότερα στο 17′ λεπτό με τον δικό τους Γαβριήλ  να σουτάρει από το ύψος της περιοχής του Σταθαρά μόλις άουτ.

Το πρώτο μέρος έληξε με το 0-0 να παραμένει και τις δύο ομάδες να κάνουν από μία αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού .

Στο 48′ του β΄ημιχρόνου ο Μπάμπης Παϊραμίδης σέντραρε και ο Λαφαζάνης έπιασε το εναέριο βολ- πλανέ με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 82′ του αγώνα και σχεδόν στην εκπνοή αυτού οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μεγάλη ευκαιρία να πάρουν την κούπα , ο Μπαρμπούνης βρέθηκε μόνος αλλά πλάγια μέσα στην μικρή περιοχή του Σταθαρά έπιασε το σουτ με τον Ψαχνιώτη Πορτιέρο να κάνει τη απόκρουση του αγώνα και να κρατά το 0-0 στέλνοντας το ματς στην 20 λεπτή παράταση.

Στην παράταση το χρυσό όπως αποδείχθηκε γκολ ήρθε στο 86′ όταν ο Παπακυριακού μπήκε στην περιοχή του Καρατσόλια και με δυνατό ευθύβολο σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα των Βορείων γράφοντας το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για τους Ψαχνιώτες.

Ο τελικός κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους Ψαχνιώτες να είναι ποιο αποτελεσματικοί και να περνουν το τρόπαιο στην παράταση, από την μεριά τους οι Βορειοευβοιώτες παρά την καλή παρουσία τους στον αγώνα δεν ευτύχησαν στην φάση των καθυστερήσεων και το πλήρωσαν στην παράταση.

Άριστη η διαιτησία του Μάριου Πόγκα και των συνεργατών Δέλχά και Αντωνίου.

Το τρόπαιο στους νικητές έδωσε ο πρόεδρος της ΕΠΣΕ Γιάννης Παπακωνσταντίνου μέσα σε πανηγυρισμούς για τους Παλαίμαχους του Ηρακλή Ψαχνών που κράτησαν ψηλά την σημαία του ιστορικού συλλόγου σε μία πολύ κρίσιμη καμπή της ιστορίας του.

Ηρακλής Ψαχνών(Γιαννούτσος):Σταθαράς Γ, Κουνής, Μυστριώτης, Σταθαράς Στ., Μπαζώτης, Αγουρίδας Γ., Σταματίου, Παιραμίδης, Βογιατζής, Λαφαζάνης, Γαβριήλ.

Αναπληρωματικοι: Πεσχίρας, Αγουρίδας Θ, Σπυρόπουλος, Τσώκος, Παπακυριακού, Γεωργίου, Χαρεμής, Σούλιος, Μώρας, Γιαννούτσος.

Παλαίμαχοι Βορείου Ευβοίας(Σταματίου):Καρατσόλιας,Κερασιώτης, Παπαδιώτης, Ζουμπανιώτης, Τσελίκας, Μακαντάσης, Ποζαπαλίδης, Βογιατζής, Κυρπισλίδης, Γαβριήλ.

Αναπληρωματικοί: Μπαρμπούνης, Μάκρας, Κρυσταλόγιαννης, Σταματίου, Παπαευσταθίου.

Ρεπορτάζ: Γιαννης Δραπανιώτης, Κώστας Λαγός, Αποστόλης Αποστολίδης, Μανώλης Βέττας.