4-Α.Ο. ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ:
μια χρονιά με αρκετές μεταπτώσεις,
αλλά και πάλι στην 4η θέση!

-κατέκτησε: την 4η θέση στο πρωτάθλημα!
Μετά την εντυπωσιακή περίοδο 2017-18, που ιστορικός ΑΟ Αυλωναρίου κατέκτησε την καλύτερη, βαθμολογικά θέση στην 13χρονη παρουσία του στην Α’ ΕΠΣΕ, οι ΄΄κιτρινόμαυροι΄΄, επανέλαβαν την περίοδο που ολοκληρώθηκε την επιτυχία τους, με την κατάκτηση της 4ης θέσης στο πρωτάθλημα!

Βέβαια αυτή την αγωνιστική περίοδο άλλαξαν πολλά στην ομάδα! Ο ΑΟ Αυλωναρίου, στο πρωτάθλημα 2018-19 παρουσιάστηκε πιο …΄΄τοπικιστής΄΄! Ο νέος τεχνικός Βαγγέλης Ντόβολης, αλλά και οι παίκτες που αποκτήθηκαν, ήταν όλοι ντόπιοι! Εξαιρέσεις ο Ερετριανός Βαγγέλης Κοκκάλας (μόλις 40 χιλιομ. μακριά) και μοναδικός ΄΄ξένος΄΄ ο Αθηναίος πορτιέρε Δημήτρης Διαμαντάρας!  Ο super ling-άτος Βασ. Καρατζάς, οι πολύπειροι Γιάν. Τσάγκος, Ανδρέας Κούρτης, Δημ. Μανδράκας και νεαρός Τζέσι Μπράχα (ήρθε τον Ιανουάριο), μαζί με τους ΄΄παλιούς΄΄ ήταν οι παίκτες στους οποίους στηρίχθηκε η προσπάθεια της ομάδας… Το πρόβλημα του κόουτς-Ντόβολη ήταν κύρια το ότι σχεδόν σε καμία στιγμή του πρωταθλήματος δεν είχε πλήρες το έμψυχο υλικό στην διάθεσή του, κάτι που φυσικά ΄΄στοίχισε΄΄ στην όλη προσπάθεια!
Όπως και στο περασμένο πρωτάθλημα, η διακοπή των εορτών (Δεκέμβρη-Γενάρη), ήταν πολύ άσχημη για το Αυλωνάρι που έκανε μια παρατεταμένη ΄΄κοιλιά΄΄, για να έρθει όμως το εντυπωσιακό ντεμαράζ των τελευταίων 10 αγωνιστικών, που έδωσαν στους ΄΄κιτρινόμαυρους΄΄ την ευκαιρία να κατακτήσουν και φέτος την 4η θέση της βαθμολογίας (με μικρότερη συγκομιδή βαθμών από την περσινή -54 έναντι 46-)
-ο ΑΟ Αυλωναρίου σημείωσε 13 νίκες, 7 ισοπαλίες και 10 ήττες και συγκέντρωσε 46 βαθμούς! Εντός έδρας πέτυχε 7 νίκες, είχε 4 ισοπαλίες, ενώ γνώρισε 4 ήττες (25 βαθμοί)! Εκτός έδρας ο απολογισμός ήταν 6 νίκες, 3 ισοπαλίες και 6 ήττες (21 βαθμοί).
το Αυλωνάρι επίσης: πέτυχε εντός έδρας, 21 γκολ (μ.ο. 1.4/αγώνα) και δέχτηκε 15 (μ.ο. 1.0/αγώνα), εκτός έδρας ήταν πιο ΄΄παραγωγικοί΄΄ οι παίκτες του Αυλωναρίου, πετυχαίνοντας 25 γκολ (μ.ο. 1.67/αγώνα), αλλά και πιο ΄΄ευάλωτοι΄΄ καθώς δέχτηκαν όσα γκολ πέτυχαν, 25 (μ.ο. 1.67/αγώνα)! Συνολικά το Αυλωνάρι: πέτυχε 46 γκολ (μ.ο. 1.533/αγώνα) και δέχτηκε 40 (μ.ο. 1.333/αγώνα) και θετικό goal-average +6.
-9 παίκτες του ΑΟ Αυλωναρίου, ήταν οι σκόρερς των 46 γκολ! Στις θέσεις των 3 πρώτων σκόρερς, τρείς νεοαποκτηθέντες! Ο Ανδρέας Κούρτης με 13 γκολ, ο αμυντικός Βασίλης Καρατζάς, με 8 γκολ, και ο άτυχος- Γιάννης Τσάγκος με 6 γκολ, ΄΄έλειψαν΄΄ σίγουρα, τα γκολ του  τοπ-σκόρερ της περασμένης περιόδου Βασίλη Τσαλιαγκού, που φέτος έκανε ΄΄χαμηλή πτήση΄΄ στο σκοράρισμα με μόλις 5 γκολ!
Ένα αυτογκόλ σε βάρος της ομάδας του ο Βαγγέλης Κοκκάλας, στο νικηφόρο, 3-1 επί του Λήλα μέσα στο Βασιλικό!

-ο ΑΟ Αυλωναρίου στο πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε χρησιμοποίησε συνολικά 22 ποδοσφαιριστές, από τους οποίους ο Παντ. Κοτρόζος, πέρασε και δεν …ακούμπησε (μόλις 47’ συμμετοχής ο άλλοτε δεινός σκόρερ),

*ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ σε συμμετοχές:

• ο πορτιέρε Δημήτρης Διαμαντάρας, με 2520’, σε 28 παιχνίδια!
  • 2ος ήταν ο: Βασίλης Καρατζάς, με 2322’, σε 27 παιχνίδια!
  • 3ος στην σειρά ο: Ανδρέας Κούρτης, με 2304’, σε 27 παιχνίδια!
  • Ηλίας Παππάς

Ο νεαρός Ηλίας Παππάς, την περίοδο που πέρασε καθιερώθηκε βασικός με 2251’ σε 28 αγώνες!

• Η πιο σύντρομη παρουσία: …αυτή του παλιού ικανότατου σκόρερ Παντ. Κοτρόζου, 47’ σε 2 αγώνες και τέλος!
  • …παρ’ ότι ξεκίνησε βασικός, που είχε πολύ καλή παρουσία, ο Χάρης Κωνστάντιος, μετά την 8η αγωνιστική ΄΄εξαφανίστηκε΄΄!

*…και άλλα στοιχεία για το Αυλωνάρι:

• …το Αυλωνάρι κέρδισε 3 πέναλτι, οι παίκτες του ευστόχησαν και στα 3!
  • …οι παίκτες του Αυλωναρίου, ΄΄σημάδεψαν΄΄ 9 φορές τα δοκάρια των αντιπάλων τους…
  • …ενώ τέλος 3 παίκτες των ΄΄κιτρίνων΄΄ αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα των διαιτητών στους 30 αγώνες (και οι 3 στον β’ γύρο)…

*Το προπονητικό team:

• Προπονητής ο Βαγγέλης Ντόβολης,
  • Γυμναστής ο Μπάμπης Γεωργίου,
  • Προπονητής τερματοφυλάκων ο Γιώργος Πετράκης, που όταν χρειάστηκε ΄΄φόρεσε΄΄ και πάλι τα γάντια του γκολκήπερ (τραυματισμός και στην συνέχεια στράτευση του Δημ. Διαμαντάρα).

*Αναλυτικά σε α’ & β’ γύρο: ΟΙ ΣΚΟΡΕΡΣ των 46 γκολ του ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (& το αυτογκολ):