Έκλεισε η προθεσμία δήλωσης συμμετοχής των 116 ομάδων της Γ´ Εθνικής και πλέον, καλώς εχόντων των πραγμάτων, οδεύουμε προς την έναρξη του πρωταθλήματος.

13 είναι οι ομάδες που δεν “κατεβαίνουν” στο πρωτάθλημα, εκ των οποίων οι 8 είναι ομάδες που προβιβάστηκαν από τα τοπικά πρωταθλήματα. Για αυτές τις ομάδες προβλέπεται μέχρι την ερχόμενη Παρασκευή 9/8 να καλυφθεί η θέση τους από του δευτεραθλητές ή τους τριταθλητές των αντίστοιχων ΕΠΣ.

3 ομάδες που αγωνίζονταν πέρσι στην Γ´ Εθνική και εξασφάλισαν την παραμονή τους, δεν θα συνεχίσουν ενώ το ίδιο συμβαίνει με τον Αιγινιακό και την Σπάρτη που υποβιβάστηκαν από την Football League. Για αυτές τις κενές θέσεις παραμένει θολό αν και πως μπορεί να καλυφθούν, αφού θα πρέπει πρώτα να ψηφιστεί ο νέος ΚΑΠ ( υπάρχει προθεσμία έως τις 23 Αυγούστου για να ψηφιστεί) όπου, σύμφωνα με πληροφορίες, δίνει την δυνατότητα στις αντίστοιχες ΕΠΣ να καλύψουν τα κενά από τους δευτεραθλητές ή τριταθλητές της περασμένης σεζόν.

Οι πρωταθλητές που δεν δήλωσαν συμμετοχή και τα δεδομένα που προκύπτουν, σύμφωνα με ρεπορτάζ από κατά τόπους αθλητικά sites είναι:

  1. Όλυμπος Αγιάσου (ΕΠΣ Λέσβου)

Η θέση θα μείνει κενή

  1. ΑΟ Πρόννοι (ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης)

Η θέση θα μείνει κενή

  1. Κανάρης Νενήτων (ΕΠΣ Χίου)

Η θέση θα μείνει κενή

  1. ΑΕ Βαθύλλου/Πανσαμιακού (ΕΠΣ Σάμου) 

Η θέση θα μείνει κενή

  1. Ορέστης Ορεστιάδας (ΕΠΣ Έβρου)

Η νεοσύστατη Ένωση Αλεξανδρούπολης (προήλθε από συγχώνευση, θα χρησιμοποιεί το ΑΦΜ της δευτεραθλήτριας Ανθειας) θα καλύψει το κενό

  1. ΑΕ Μυλοποτάμου (ΕΠΣ Ρεθύμνου)

Ο Ρεθυμνιακός, ως δευτεραθλητής, αποφάσισε αργά το βράδυ της περασμένης Δευτέρας να δηλώσει συμμετοχή

  1. Ατρόμητος Σαγιάδας (ΕΠΣ Θεσπρωτίας)

Η θέση θα μείνει κενή αφού τόσο ο δευτεραθλητής Θύαμις Καστρίου όσο και ο τριταθλητής ΑΟ Πλαταριάς έχουν αρνηθεί.

  1. Ξενοφών Κρεστένων (ΕΠΣ Ηλείας)

O τριταθλητής Ολυμπιακός Ζαχάρως θα πάρει την κενή θέση

Οι ομάδες από τη Γ’ Εθνική που δεν θα συμμετέχουν

ΑΟ Κατασταρίου (ΕΠΣ Ζακύνθου)
Άρης Παλαιοχωρίου (ΕΠΣ Χαλκιδικής)
Αλέξανδρος Κιλκίς (ΕΠΣ Κιλκίς)

Οι ομάδες που υποβιβάστηκαν από τη Football League και δεν δήλωσαν συμμετοχή

ΑΕ Σπάρτη (ΕΠΣ Λακωνίας)
Αιγινιακός (ΕΠΣ Πιερίας)

Οι μέχρι στιγμής ομάδες που θα παίξουν στην Γ´ Εθνική είναι ( σε παρένθεση όπου υπάρχει κενή θέση):

ΕΠΣ Έβρου: Ένωση Αλεξανδρούπολης
ΕΠΣ Θράκης: Μ. Αλέξανδρος Ιάσμου
ΕΠΣ Καβάλας: Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Ορφανού, Κεραυνός Πέρνης, Δόξα Θεολόγου
ΕΠΣ Ξάνθης: Ορφέας Ξάνθης, Άρης Αβάτου, Ηρακλής Νέου Ζυγού
ΕΠΣ Δράμας: Πανδραμαϊκός
ΕΠΣ Σερρών: Πανσερραϊκός, Απόλλων Παραλιμνίου, Δόξα Κάτω Καμήλας
ΕΠΣ Κιλκίς (1): Κιλκισιακός

ΕΠΣ Μακεδονίας: Μακεδονικός, Αγροτικός Αστέρας, Ποσειδώνας Μηχανιώνας, Θερμαϊκός Θέρμης
ΕΠΣ Ημαθίας: Νίκη Αγκαθιάς, Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων
ΕΠΣ Πέλλας: Εδεσσαϊκός, ΑΣ Γιαννιτσών, Αλμωπός Αριδαίας, Θύελλα Σαρακηνών
ΕΠΣ Χαλκιδικής (1): Νέα Καλλικράτεια
ΕΠΣ Φλώρινας: ΠΑΣ Φλώρινα

ΕΠΣ Γρεβενών: ΑΟ Σειρήνα
ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Φούφα, ΑΕΠ Καραγιαννίων
ΕΠΣ Θεσπρωτίας (1): Αχέρων Καναλακίου, Σούλι Παραμυθιάς
ΕΠΣ Κέρκυρας: Λευκίμμη, Θιναλιακός
ΕΠΣ Καστοριάς: Αστραπή Μεσοποταμίας
ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας: Τηλυκράτης, ΠΑΣ Πρέβεζα
ΕΠΣ Αιτ/νίας: Ναυπακτιακός Αστέρας, ΑΕ Μεσολογγίου
ΕΠΣ Ηπείρου: ΑΟ Ανατολής

ΕΠΣ Θεσσαλίας: Νίκη Βόλου, ΓΣ Αλμυρού, Θησέας Αγριάς, Διαγόρας Στεφανοβικείου
ΕΠΣ Τρικάλων: Μετέωρα, Διγενής Νεοχωρίου
ΕΠΣ Καρδίτσας: ΑΟ Σελλάνων, Ατρόμητος Παλαμά
ΕΠΣ Λάρισας: Οικονόμος Τσαριτσάνης, Ηρακλής Λάρισας
ΕΠΣ Πιερίας: Πιερικός, ΑΕ Καρίτσας
ΕΠΣ Φωκίδας: Αστέρας Ιτέας, Απόλλων Ευπαλίου
ΕΠΣ Άρτας: Αναγέννηση Άρτας

ΕΠΣ Πειραιά: Εθνικός, Κερατσίνι, Μοσχάτο, Ερμής Κορυδαλλού
ΕΠΣ Ηρακλείου: Ηρόδοτος, Γιούχτας, Ατσαλένιος, Πόρος
ΕΠΣ Λασιθίου: ΑΟ Αγίου Νικολάου
ΕΠΣ Ρεθύμνου: Επισκοπή, Ρεθυμνιακός
ΕΠΣ Χανίων: ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Πανακρωτηριακός

ΕΠΣ Δωδεκανήσου: Ρόδος
ΕΠΣ Αν. Αττικής: Αήττητος Σπάτων, Παλληνιακός, Θύελλα Ραφήνας, Αχαρναϊκός, Μαρκό
ΕΠΣ Ηλείας: ΠΑΟ Βάρδας, Πανηλειακός, Ολυμπιακός Ζαχάρως
ΕΠΣ Αχαΐας: Διαγόρας Βραχνέικων, Θύελλα Πατρών
ΕΠΣ Ευρυτανίας: Ποταμιά
ΕΠΣ Φθιώτιδας: Αταλάντη

ΕΠΣ Αθηνών: Ηλυσιακός, Άγιοι Ανάργυροι, Άγιος Ιερόθεος, Καλλιθέα, ΑΕ Κηφισιάς, Φωστήρας
ΕΠΣ Κυκλάδων: Πανθηραϊκός, Θύελλα Καμαρίου, Άνω Μερά
ΕΠΣ Εύβοιας: ΑΟ Νέας Αρτάκης
ΕΠΣ Λέσβου (1): Αιολικός
ΕΠΣ Χίου (1):
ΕΠΣ Σάμου (1):
ΕΠΣ Κορίνθου: Κόρινθος 2006

ΕΠΣ Δυτ. Αττικής: Ακράτητος
ΕΠΣ Βοιωτίας: ΑΟ Υπάτου, Κιθαιρώνας Καπαρελλίου
ΕΠΣ Ζακύνθου (1): ΑΟ Τσιλιβή
ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης (1):
ΕΠΣ Αργολίδας: Παναργειακός, Ερμιονίδα, Ναύπλιο 2017
ΕΠΣ Αρκαδίας: Παναρκαδικός, ΑΕΚ Τρίπολης
ΕΠΣ Λακωνίας (1): ΑΕ Πελλάνας, Αστέρας Βλαχιώτη, Πανγυθεατικός
ΕΠΣ Μεσσηνίας: Καλαμάτα, ΑΟ Διαβολιτσίου