Η Μακρυκάπα εκμεταλλευόμενη τα λάθη στην αμυντική γραμμή των αντιπάλων της πήρε τη νίκη σε φιλικό παιχνίδι απέναντι στον Α.Ο.Χαλκίς με 1-3 στο Δημοτικό στάδιο Χαλκίδας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12΄με 0-1 με κεφαλιά του Πουρνή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Η Χαλκίδα απάντησε μόλις τρία λεπτά αργότερα όταν ο Παλαιολόγος τσίμπησε τη μπάλα σε λάθος γύρισμα αμυντικού της Μακρυκάπας και με πλασέ έγραψε το 1-1.

Το παιχνίδι όπως ήταν λογικό δεν είχε καλό ρυθμό λόγω της αφόρητης ζέστης και το ότι οι δύο ομάδες βρίσκονται σε περίοδο προετοιμασίας.

Η Μακρυκάπα πήρε κεφάλι στο σκορ και πάλι ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου με πανομοιότυπο τρόπο όταν ο Πουρνής με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν και τρίτο γκολ στο 77΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του νεαποκτηθέντα Φραγκίσκου Χίου.

Λίγο πριν το τέλος ο Α.Ο.Χ. έχασε πέναλτι καθώς ο Αναστασίου νίκησε τον Πάλλη με αποτέλεσμα να μείνει το 1-3 για την Μακρυκάπα.

Αυτό ήταν μόλις το δεύτερο φιλικό για τον Α.Ο.Χ.  με τον Παναγιώτη Τοκπασίδη να έχει πολλή δουλειά μπροστά του καθώς σίγουρα δεν θα του άρεσε τα αρκετά λάθη στην αμυντική γραμμή και κυρίως οι αντιδράσεις των παιχτών του στα στημένα.

Οι Nerazzuri θα χρειαστούν τουλάχιστον δύο με τρεις προσθήκες στο ροστερ τους για να μπορέσουν να αποδείξουν στο φετινό πρωτάθλημα ότι αυτοί είναι το πιο βαρύ όνομα στην κατηγορία.

Το ενθαρρυντικό για την ομάδα της Χαλκίδας είναι ότι διαθέτει πολλούς πιτσιρικάδες με ταλέντο οι οποίοι όμως θα πρέπει να παρασυρθούν από τους έμπειρους της παρέας που καλό θα ήταν να δείξουν πως αποτελεί τιμή να αγωνίζεσαι με την Αρέθουσα στο στήθος σε όποια κατηγορία και αν αγωνίζεται αυτή.

Ο Βαγγέλης Ζέρβας από την πλευρά του έχει την ευκαιρία να δουλέψει από την αρχή της προετοιμασίας την Μακρυκάπα η οποία με τις στοχευμένες προσθήκες που έχει κάνει μπορεί να αποτελέσει την έκπληξη τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Α.Ο.Χαλκίς : Αγριόδημος, Κολιόπουλος, Χ.Καρβελάς, Ζιζόλι, Τζάβρας, Πάλλης, Θωμάς, Λούκας, Καραχάλιος, Παλαιολόγος, υπό δοκιμή ποδοσφαιριστής

Μακρυκάπα :Π.Πουρνής, Λέκκας, Μπαλαμπάνης, Γκρινιάρης, Α.Πουρνής, Πασάι, Δ.Χασάνδρας, Κουτσαβλής, Καραντάκης, Σίδερης, Χίος