Δίκαιη μοιρασιά από ένα βαθμό για Χαλκίδα και Θήβα στο ντέρμπι των ΄΄γειτόνων΄΄. Οι δυο Ευβοιώτες προπονητές παρουσιάστηκαν ΄΄διαβασμένοι΄΄ ο ένας για τον άλλο, καλά ΄΄οχυρωμένοι΄΄ αμυντικά εξουδετέρωσαν σε μεγάλο βαθμό τα επιθετικά ατού του αντιπάλου και έτσι ήταν σχετικά λίγες οι καλές στιγμές, οι περισσότερες εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ουσιαστικά η κούραση έκανε την εμφάνιση της, κάτι που έδωσε περισσότερους χώρους δράσης. Στο τελευταίο μισάωρο λοιπόν είναι μαζεμένες όλες σχεδόν οι συγκινήσεις του αγώνα, διάστημα στο οποίο σημειώθηκαν και δύο γκολ της συνάντησης.

Αντίθετα το α΄ μέρος είχε ελάχιστες αξιομνημόνευτες στιγμές. Η πρώτη συνέβη στο 17΄ με τον Πολίτη που με ωραία γρήγορη κίνηση απελευθερώθηκε και με ευθύβολο σουτ απ΄ τα όρια της περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα απ΄ το δεξί κάθετο δοκάρι. Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι θεωρώντας πως είναι αντικανονικό το μαρκάρισμα του Αργυρίου πάνω στον Βαλκάνο. Οι Θηβαίοι είχαν την πρώτη τους ουσιαστική τελική στο 37΄ με δυνατό μακρινό σουτ του Αργυρίου, όμως ο Ντουμάνης βρισκόταν σε καλή θέση και κατάφερε να μπλοκάρει άνετα. Δεν μπορεί κανείς να πει πως κάποια απ΄ τις δυο ομάδες είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος, απλά οι ΄΄νεραντζούρι΄΄ προσέγγιζαν πιο εύκολα την αντίπαλη περιοχή, αλλά η κατοχή ήταν μοιρασμένη.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά με διάθεση να επιβάλλουν το παιχνίδι τους και απείλησαν με τον Πολίτη που με δυνατό μακρινό σουτ στο 48΄ έστειλε την μπάλα λίγο πιο πάνω απ΄ την δεξιά συμβολή των δοκών του Μόνου. Η Θήβα ΄΄απάντησε΄΄ στο 54΄ δημιουργώντας την πιο σημαντική επιθετική της στιγμή μέχρι τότε, με εκτέλεση φάουλ του Αντωνίου απ΄ το πλάι που έστειλε την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή. Επικράτησε σύγχυση και τελικά ο Σπανός έκανε ένα αδύναμο πλασέ από κοντά, χωρίς ουσιαστικά να απειλήσει αφού η μπάλα δεν πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, ενώ στην συνέχεια με την συμβολή των αμυνόμενων έφυγε κόρνερ. Στα επόμενα λεπτά ο ΑΟΧ πίεσε την αντίπαλη εστία, αρχικά με σουτ του Εμέκα -μετά από στρώσιμο του Βαλκάνου- και εν συνεχεία με σουτ του Ντελέκου, που απέκρουσε ο Μόνος. Δύο λεπτά μετά ο γκολκίπερ των ΄΄ροσονέρι΄΄ εξουδετέρωσε προσπάθεια του Μπαλού. Τελικά στο 64΄ ο Μπακομήτρος, με κεφαλιά απ΄ το πρώτο δοκάρι και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Θωμά, κατάφερε ν΄ ανοίξει το σκορ.

Αντί οι Χαλκιδαίοι να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό ψάχνωντας το δεύτερο γκολ που θα τους ΄΄κλείδωνε΄΄ την νίκη, άρχισαν απ΄ το 70΄ και μετά να γυρίζουν πίσω, μάλλον έχοντας διάθεση να προστατεύσουν το ΄΄εύθραυστο΄΄ προβάδισμα, κάτι που τελικά το πλήρωσαν. Έδωσαν χώρο στην Θήβα ν΄ αναπτυχθεί και έτσι εκείνη πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 78΄ με εκπληκτική τελική προσπάθεια του Σπανού με φάλτσο, που απ΄ το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ντουμάνη, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει αποτελεσματικά. Δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία λεπτά, παρά την επαναδραστηριοποιήση των γηπεδούχων, που ήταν πια αναγκασμένοι και πάλι να ψάξουν το γκολ της νίκης και ενώ οι Βοιωτοί στα τελευταία λεπτά έπαιξαν με κύριο στόχο να κρατήσουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΑΟ Χαλκίς (Αυλωνίτης): Ντουμάνης, Στεργιανός, Θωμάς, Μπακομήτρος, Καραμπάς, Εμέκα (86΄ Ανέστης), Μπαλού, Ντελέκος, Βεζιρτζόγλου, Πολίτης, Βαλκάνος (82΄ Χατζηστάμου).

ΑΟ Θήβα (Λάμπρου): Μόνος, Κουτσούμπας (71΄ Δέδες), Τσατσαρώνης, Ευθυμίου, Ευσταθίου, Γεωργίου, Αργυρίου, Αντωνίου (82΄ Μπέκα), Σπανός, Τσομπάνης (71΄ Τόσκα), Μαλισσιόβας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Τσικλητήρας Πύλου-Φωστήρας 1-2, ΠΑΟ Βάρδας-Δόξα Μεγαλόπολης 2-0, ΑΟ Χαλκίς-ΑΟ Θήβα 1-1, Λουτράκι-Αχαϊκή 2-1, Παναργειακός-Αστέρας Αμαλιάδας 0-3, Παναρκαδικός-Αιολικός 1-1, Ρεπό: Ερμιονίδα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Παναχαϊκή 39, ΠΑΟ Βάρδας 31, Ερμιονίδα 29, Παναρκαδικός 26, Φώστηρας 25, Θήβα 23, Χαλκίδα 23, Αιολικός 23, Αστέρας Αμαλιάδας 19, Αχαϊκή 18, Τσικλητήρας Πύλου 18, Δόξα Μεγαλόπολης 18, Λουτράκι 17, Ζευγολάτι 15, Παναργειακός 13.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (20η/19.2): ΠΑΟ Βάρδας-Τσικλητήρας Πύλου, Φωστήρας-Χαλκίδα, Δόξα Μεγαλόπολης-Παναχαϊκή, Θήβα-Ερμιονίδα, Ζευγολατιό-Λουτράκι, Αχαϊκή-Παναρκαδικός, Αιολικός-Αστέρας Αμαλιάδας. Ρεπό: Παναργειακός.

Φωτογραφίες: Χρήστος Σεφερλής