Πολύτιμο «τρίποντο» πήραν σήμερα οι Ωρεοί επικρατώντας με 2-1 του Ελλήσποντου Λαμψάκου για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας Εύβοιας.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν πολύ γρήγορα το σκορ, συγκεκριμένα στο 4΄ λεπτό με κοντινό πλασέ του Ντουλελλάρι σχεδόν σε κενή εστία. Οι Ωρεοί έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 11΄ όταν ο έβγαλε τετ – α- τετ το Γκογκομήτρο κι αυτός με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ελλήσποντου. Ότι δεν κατάφερε ο Γκογκομήτρος το κατάφερε ένα λεπτό αργότερα ο Γιουκάι. Συγκεκριμένα στο 12΄ ο Μούστος εκτέλεσε κόρνερ Μαυρούτσικος και Γιουκάι πήδησαν για κεφαλιά και τελικά ο τελευταίος που βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και την έστειλε στα δίχτυα ήταν ο Γιουκάι κάνοντας έτσι το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι Ωρεοί απείλησαν στο 49΄ όταν ο Αναγνωστάκης βγήκε τετ- α – τετ πλάσαρε όμως ο Πολύδωρος κατάφερε να διώξει. Στο 64΄ ήρθε η σειρά του Ελλήσποντου να απειλήσει, με ένα σουτ του Αντωνόπουλου που έδιωξε ο Μαυρούτσικος Δ. Ο τερματοφύλακας των Ωρεών έκανε την απόκρουση του αγώνα στο 66΄ όταν ο Λάζρι βγήκε τετ – α – τετ πλάσαρε όμως ο Μαυρούτσικος κατάφερε να διώξει. Στο 86΄ ο Ένεχ πήρε τη μπάλα μπήκε περιοχή σούταρε και την έστειλε στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 και χαρίζοντας τη νίκη στους Ωρεούς.

Το γκολ του Ένεχ έφερε διαμαρτυρίες απ’ του ανθρώπους του Ελλήσποντο οι οποίοι τονίζουν ότι δεν τηρήθηκαν οι κανόνες fair play. Επίσης οι φιλοξενούμενοι εκφράζουν και παράπονα για τη διαιτησία του κυρίου Βρακά. Για τη διαιτησία όμως παράπονα εκφράζουν και οι γηπεδούχοι. Πάντως σε γενικές γραμμές οι εικόνα της διαιτησίας στο σημερινό παιχνίδι ήταν μέτρια.

Τέλος να σημειωθεί πως στο 90΄ + 4΄ αποβλήθηκε ο Χύσκα του Ελλήσποντου με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Αθανασίου Δ.

Α.Ο. Ωρεών (Γουρνάς): Μαυρούτσικος, Αθανασίου Ι., Καπλανάι, Γιουκάι, Γκογκομήτρος (85΄ Μπαλάνος), Κατσός (71΄ Μαργέτης), Μούστος, Μαυρούτσικος Ι., Αναγνωστάκης (53΄ Τζαφεράι), Αθανασίου Δ., Ένεχ

Ελλήσποντος (Τοκπασίδης): Πολύδωρος, Ρογαλίδης, Κουτσαυλής, Κουσερής, Αυλωνίτης, Χιούσκα, Μάλλιος (89΄ Φτούλης), Ντουλελλάρι, Αντωνόπουλος, Λάζρι, Μπούρικας (71΄ Μπατζέλης)

Διαιτητής: Βρακάς Χ. Βοηθοί: Δάλλας – Νέγρης