Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε σήμερα ο Α.Ο. Ωρεών επικρατώντας με 3-1 απέναντι στο Καλοχώρι/Παντείχι για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου της Α΄ κατηγορίας Εύβοιας. Ο αγώνας έγινε στο γήπεδο των Γουβών και με αυτή τη νίκη οι Ωρεοί πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα αφού έπιασαν το Καλοχώρι στη βαθμολογία, έχοντας μάλιστα και έναν αγώνα λιγότερο.

Στο πρώτο μέρος οι Ωρεοί μπήκαν δυνατά, έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο και κατάφεραν να μετουσιώσουν όσες ευκαιρίες του δόθηκαν σε γκολ. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 17΄ λεπτό ο Γαλούπης με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αθανασίου. Στο 25΄ ο Ένεχ με σουτ μέσα απ’ την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα για τους Ωρεούς, ενώ στο 27΄ με πλασέ ο Μούστος έκανε το 3-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο τους Ωρεούς, οι οποίοι έδειξαν πιο αμυντικούς προσανατολισμούς μιας και είχαν το υπέρ τους 3-0 του πρώτου μέρους. Το μόνο όμως που κατάφεραν οι κιτρινόμαυροι ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 67΄ λεπτό, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Το γκολ για το Καλοχώρι/Παντείχι πέτυχε ο Ζαχαριάδης.

Να σημειωθεί πως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία ο Γαλούπης. Έτσι τα υπόλοιπα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων οι Ωρεοί έπαιξαν με αριθμητικό μειονέκτημα.

Α.Ο. Ωρεών (Γουρνάς): Μαυρούτσικος Δ., Τζαφεράι, Καπλανάι, Γιουκάι, Τόουρφρε, Κατσός (90΄ + 1΄ Αναγνωστάκης), Μούστος (83΄ Σταματονικολός), Μαυρούτσικος Ι., Γαλούπης, Αθανασίου, Ένεχ

Καλοχώρι/Παντείχι (Φούρλης): Δρενάφτσης, Ντούκα, Καραλής (85΄Σακάλογλου), Ίσσαρης, Σαμαρτζής, Πάλλης, Στρατής (59΄ Βλάχος), Ζαχαριάδης, Ζουρμπούλης Χ. (80΄ Ζιζολί), Καραμπάς, Σαμπάνης

Διαιτητής: Σπανός Ι. Βοηθοί: Λιαγκάκης Α. – Μουρτίκας Δ.