Ο Όλυμπος Γυμνού επικράτησε απέναντι της «λειψής» Αυλίδας, με σκορ 3-1. Τα τρία γκολ των γηπεδούχων σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο πρώτο προηγούνταν οι φιλοξενούμενοι με 1-0.

Α’ Ημίχρονο.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί  «δάφνες» ποιότητας καθώς η Αυλίδα προηγήθηκε με τη μοναδική φάση που δημιούργησε στο πρώτο μέρος. Ο Κουτσαυλής, στο 9’,  εισήλθε ωραία στην περιοχή και από πλάγια  θέση, πλάσαρε υποδειγματικά κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (0-1). Αντίθετα η ομάδα του Ολύμπου, δημιούργησε μόλις τρεις φάσεις, χωρίς να ανησυχήσουν τον Αραβανή.

Β’Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ανήκει ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, που με την είσοδο του Ντούρμα, στο 51’ (πήρε τη θέση του Γιάννη Σταματούκου), κατάφερε να λύσει το πρόβλημα στην επιθετική ανάπτυξη της ομάδας του.

Η ισοφάριση ήρθε στο 58’, με τον Κοτρογιάννη, που αξιοποίησε τη βαθειά μπαλιά του Ντούρμα, που τον έβγαλε απέναντι από τον Αραβανή, με τον πρώτο να «κρεμάει» τον  αντίπαλο τερματοφύλακα και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (1-1). Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά του Βαγγέλη Ρουμπή να χρηστεί σκόρερ. Πρώτα ο Ντούρμας έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, έβγαλε μπαλιά στον κενό χώρο για τον Βαγγέλη Ρουμπή, που με όμορφο πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία, του ανήμπορου να αντιδράσει Αραβανή (2-1). Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 69’, όταν ο Βεσέλι εκτέλεσε το πλάγιο από τα δεξιά, ο Σπύρος Αργύρης έπιασε την πρώτη κεφαλιά κι ο επερχόμενος Βαγγέλης Ρουμπής με κεφαλιά ψαράκι, νίκησε τον Αραβανή, που προσπάθησε να διώξει, αλλά η μπάλα αφού πρώτα προσέκρουσε  στη κάτω μεριά του οριζόντιου δοκαριού, στη συνέχεια κατέληξε στο βάθος της εστίας της Αυλίδας.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σημειώσουν και τέταρτο γκολ, όμως δεν τα κατάφεραν, ενώ  στο 80’ έμειναν με δέκα παίχτες, λόγω της  κόκκινης κάρτας (δεύτερη κίτρινη) του Κυρήκου.

Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα η ομάδα της Αυλίδας δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και η μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε ήταν στο 79’ με το σουτ του Πρίσκου, έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Μωραΐτη.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι γηπεδούχοι βρίσκονται έναν βαθμό πίσω από τη θέση «σωτηρίας» και συγκεκριμένα στην 14η θέση, με συγκομιδή 18 βαθμών. Αντίθετα η Αυλίδα βρίσκεται στην 11η θέση δύο βαθμούς περισσότερους από τον Όλυμπο και την ακολουθούν, με  19, οι Αστέρας Βατώντα και Αυλωνάρι που ισοβαθμούν, στη 12η θέση.

Φιλμ του Αγώνα

Α’ Μέρος

6’ Ο Βαγγέλης Ρουμπής απέναντι από τον Αραβανή, την τελευταία στιγμή, τον έκοψαν οι αμυντικοί της Αυλίδας.

9’ Γκολ (0-1). Ωραία ενέργεια του Κουτσαυλή, που μπήκε εντός περιοχής και από πλάγια θέση δοκίμασε το πλασέ, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

21’ Σουτ του Σπύρου Αργύρη,  η μπάλα πάνω από την εστία του Αραβανή.

39’ Γυριστό σουτ του Ηλία Αργύρη, η μπάλα πάνω από την εστία της Αυλίδας.

Β’ Μέρος

49’ Ο Βεσέλι από πλάγια θέση «σήκωσε» τη μπάλα, που κατέληξε άουτ.

58’ Γκολ (1-1). Βαθειά μπαλιά του Ντούρμα για τον Κοτρογιάννη, ο τελευταίος απέναντι από τον Αραβανή, «κρεμάει» τον τερματοφύλακα της Αυλίδας.

62’ Γκολ (2-1). Κλέψιμο του Ντούρμα στο χώρο του κέντρου, βγάζει μπαλιά στον κενό χώρο για τον Βαγγέλη Ρουμπή, με τον τελευταίο να πλασάρει υποδειγματικά και να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας.

69’ Γκολ (3-1). Εκτέλεση πλαγίου από τον Βεσέλι, πρώτη κεφαλιά του Σπύρου Αργύρη κι ο ερχόμενος Βαγγέλης Ρουμπής δοκιμάζει κεφαλιά ψαράκι, ο Αραβανής προσπαθεί να διώξει και η μπάλα προσέκρουσε στην κάτω μεριά του οριζοντίου και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα.

74’ Παράλληλη σέντρα του Κοτρογιάννη, κεφαλιά ψαράκι του Βαγγέλη Ρουμπή, μπλόκαρε ο Αραβανής.

79’ Σουτ εκτός περιοχής του Πρίσκου, η μπάλα πάνω από την εστία του Μωραΐτη.

80’ Κόκκινη (δέυτερη κίτρινη) του Κυρήκου, για μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου.

82’ Ο Ηλίας Αργύρης απέναντι από τον Αραβανή το σουτ, πέρασε άουτ.

87’ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Σακκή, με γροθιές διώχνει ο Αραβανής και παραχωρεί νέο κόρνερ.

88’ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κοτρογιάννη, η μπάλα βρίσκει στη πάνω μεριά του αριστερού δοκαριού.