Ο Ηρακλής Ψαχνών με ένα γκολ στα τελευταία λεπτά απέδρασε με το πολύτιμο τρίποντο από το Γυμνό επικρατώντας με 1-2 του τοπικού Ολύμπου παραμένοντας μόνος πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα.

Το συγκρότημα του Θανάση Μεθενίτη παρόλο που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και καλή κυκλοφορία της μπάλας τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Όλυμπο και χρειάστηκε να βγάλει το ″όπλο″ του ο συνήθης ύποπτος Ν. Σταματάκος για να φύγει από το Γυμνό με τους τρεις βαθμούς.

Ο Όλυμπος από την πλευρά του παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ  απέναντι στους πρωτοπόρους έδειξε θετικά στοιχεία η έλλειψη όμως καθαρού επιθετικού σίγουρα θα φανεί σε παιχνίδια που θα πρέπει αυτός να δημιουργήσει παιχνίδι.

Ο Ηρακλής μπήκε φουριόζος στο ξεκίνημα προσπαθώντας να στριμώξει τους γηπεδούχους στην εστία τους με τα σουτ όμως των Γκαράνη στο 7΄και Σταματάκου στο 13΄να περνάνε πάνω από τα δοκάρια του Μπασινά.

Μετά το 20΄ ο Όλυμπος βγήκε σιγά σιγά από το καβούκι παίρνοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο ψάχνοντας κυρίως μία κόντρα επίθεση στηριζόμενος στην ταχύτητα των Κοτρογιάννη και Σταματούκου.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο πρώτο μέρος σε δύο περιπτώσεις καθώς ο επόπτης που έλεγχε την περιοχή των φιλοξενούμενων σταμάτησε τους Σταματούκο και Κοτρογιάννη που έβγαιναν απέναντι στον Μπιμπάι.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Όλυμπο ήρθε στο 35΄ με το σουτ του Σταματούκου να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Μπιμπάι.

Ο Ηρακλής ευτύχησε σε ένα καίριο σημείο του παιχνιδιού στο 44΄ να πάρει κεφάλι στο σκορ όταν ο Ζουλιώτης σέντραρε από δεξιά με τον Μαναρίτσα να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπασινά.

Ο Όλυμπος με την έναρξη της επανάληψης κατόρθωσε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους, όταν σε αντεπίθεση ο Σταματούκος σέντραρε από αριστερά με τον Κοτρογιάννη να βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο κάνοντας το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς (46′).

Ο Ηρακλής μετά το σοκ της ισοφάρισης ανέβασε και πάλι στροφές με τον Σταματάκο στο 56΄ να πλασάρει από πλάγια θέση και τον Μπασινά να διώχνει σε κόρνερ.

Μετά το 60΄ το παιχνίδι απέκτησε τρελό ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του Όλυμπου και τους γηπεδούχους να ψάχνουν την καλή τελική πάσα σε μία αντεπίθεση προς τους ταχύτατους Κοτρογιάννη και Σταματούκο.

Ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι οδεύει προς την ισοπαλία ο Νίκος Σταματάκος είχε αντίθετη άποψη καθώς στο 82΄ πήρε τη μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή απέφυγε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του με τελευταίο τον Μπασινά και με πλασέ από πλάγια θέση λύτρωσε τους φιλοξενούμενους, κάνοντας το 1-2!

Στα λεπτά που απέμειναν ο Όλυμπος προσπάθησε κυρίως με γεμίσματα να απειλήσει με τον Ρεπετσά όμως να είναι κυρίαρχος στον αέρα καθαρίζοντας κάθε φάση που πήγε να δημιουργηθεί.

Ο Ηρακλής θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη αν οι Στεργίου και Σκριβάνος Π. του Λ. δεν σπαταλούσαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν με τον τελευταίο να καταφέρνει σε διάστημα δώδεκα λεπτών που αγωνίστηκε να δεχθεί δύο κίτρινες με αποτέλεσμα την αποβολή του στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Όλυμπος Γυμνού: (Παναγιώτης Κοτρογιάννης): Μπασινάς, Κηρύκος (83΄Τρίκκας) Σακκής, Τσουμάνης, Κουτσαυλής, Ηλ. Αργύρης (25΄λ.τ. Μπαρώτας) Ντούρμας, Αυλωνίτης, Σταματούκος, Κοτρογιάννης, Παύλ. Ζουρμπουλής (83΄Αποστόλου).

Ηρακλής Ψαχνών: (Θανάσης Μεθενίτη): Μπιμπάι, Ζουλιώτης, Τσατσαρώνης, Σπανός, Ρεπετσάς, Τσολάκος, Σταματάκος (90΄Μπατζελής), Γκαράνης (77΄Στεργίου) Μαναρίτσας (82΄ Π.Λ.Σκριβάνος), Π.Δ. Σκριβάνος (90΄Χατζηαντωνίου) Μήτρου.