Νίκη, και μάλιστα με ανατροπή πήρε ο Όλυμπος Γυμνού εντός έδρας, απέναντι στον Ελλήσποντο με 4-1 για την 26η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έχουν άμεση ανάγκη για βαθμούς, καθώς βρίσκονται μόλις έναν βαθμό πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Από την μεριά τους οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες είχαν δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με τον Λάζρι, αλλά για ακόμα ένα ματς «ξεφούσκωσαν» στο δεύτερο ημίχρονο σωματικά και ψυχολογικά.

Ντεμπούτο για τον Γιάννη Μπασούκο στον πάγκο του Ελλήσποντου.

Το παιχνίδι:

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ, με γκολ του Ρουμπή στο 34′, ενώ ο Λάζρι δέκα λεπτά αργότερα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μωραΐτη.

Ο Όλυμπος άλλαξε πρόσωπο και στο β’ μέρος κατάφερε την ολική ανατροπή.

Αρχικά, ο Παριανός έφερε το σκορ στα ίσια (1-1), στο 57′.

Στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τρεγκάι, ο οποίος έκανε το 2-1 στο 70′, ενώ στο 75′ σκόραρε για το 3-1.

Το τελικό 4-1 από τον Ντούρμα στο 81ο λεπτό.

Όλυμπος Γυμνού (Παναγιώτης Κοντογάννης): Μωραϊτης, Τσούμαρης, Σακκής (85′ Καρλατήρας), Κουτσαυλής, Μπισμπικόπουλος, Η. Αργύρης, Ντούρμας, Κηρύκος, Τρεγκάι (87′ Μιχελής), Παριανός (88′ Ρουμπής), Σ. Αργύρης (90′ Μακρυγιάννης).

Ελλήσποντος (Γιάννης Μπασούκος): Σπάχο, Ρογαλίδης, Μάλλιος, Κουσερής, Μαρίνος, Χύσκα, Ε. Ρουμπής (78′ Γ. Αργύρης), Ντουλελλάρι (85′ Φτούλης), Αντωνόπουλος, Λάζρι, Μπατζελής (65′ Κορκόβελος).

Διαιτητές: Λάμπρου – Πριόνας – Δάλλας.