Ο πιο ευφάνταστος σεναριογράφος, σε καμιά περίπτωση δεν θα ″εμπνεόταν″ να φτιάξει ένα τέτοιο σενάριο!

5 μέρες πριν οι δύο αντίπαλοι, ξανασυναντήθηκαν για το Κύπελλο Εύβοιας, στο ίδιο γήπεδο, στο παιχνίδι αυτό οι γηπεδούχοι, μπόρεσαν να πάρουν την νίκη-πρόκριση, στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Έτσι όλοι ανέμεναν με αγωνία και ερωτήματα για το θα γίνει στην αναμέτρηση του πρωταθλήματος στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής!

Οι γηπεδούχοι, μπήκαν πολύ δυνατά και έδειξαν αποφασισμένοι, να παλέψουν με νύχια και με δόντια, για τους πρώτους τους πόντους στο πρωτάθλημα…
Οι φιλοξενούμενοι της Καρύστου, ήθελαν και αυτοί επιστροφή στις επιτυχίες, μετά την ήττα στην Μακρυκάπα και την λευκή στην έδρα τους ισοπαλία με το Καλοχώρι/Παντείχι!

Στο α’ μέρος οι παίκτες του Ολύμπου ήταν πολύ καλοί πέτυχαν δύο γκολ και είχαν κάποιες ακόμα καλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι, που έδειξαν να αιφνιδιάζονται, προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν και ευτύχησαν να μειώσουν, στην εκπνοή του ημιχρόνου, σε 2-1! Αν οι γηπεδούχοι είχαν πάει με τ 23-0 στην ανάπαυλα, οπωσδήποτε η εξέλιξη του αγώνα θα ήταν διαφορετική και το άγχος για τους Καρυστινούς, πολύ έντονο!

Στο β’ μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και όπως έδειξαν με την πάροδο του αγώνα με πολύ περισσότερες αντοχές, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έδειχναν την ακριβώς αντίθετη εικόνα, εμφανή σημάδια κούρασης, κάτι που τους ″έσπρωξε″ σε αβίαστα και μοιραία λάθη, που εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα οι παίκτες της Καρύστου, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο απίστευτο σκορ 4-7!

Η νίκη των Καρυστινών ήταν δίκαιη πέρα για πέρα, καθώς έδειξαν πιο ″ομάδα″ ειδικά στο β’ μέρος! Οι Γυμνιώτες θα πρέπει ν’ ανασκουμπωθούν και να κάνουν μεγάλη και οπωσδήποτε δύσκολη προσπάθεια να ″σώσουν″ την χρονιά…

*τα …11 γκολ και τα δοκάρια:

• 16′ ο Σακκής από πλάγια δεξιά εκτελεί αριστοτεχνικά φάουλ, η μπάλα φτάνει στο 2ο δοκάρι, όπου πετάγεται εντυπωσιακά ο Κοτρογιάννης και με γυριστή κεφαλιά την στέλνει στα δίκτυα, κάνοντας το 1-0!
  • 32′ ο Κοτρογιάννης ″κλέβει″ πανέξυπνα την μπάλα από αντίπαλό του, προχωρά και ανοίγει ασίστ, μέσα στην περιοχή στον Ντουλελάρι, που με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίκτυα και το 2-0 είναι γεγονός!
  • 44′ ο πολύπειρος και σπεσιαλίστας στα φάουλ, Παπουτσής, εκτελεί από πλάγια αριστερά, κοντά στην γραμμή του κόρνερ, η μπάλα φεύγει με δύναμη και παρά την προσπάθεια του Ντούρμα που πήδησε ν’ αποκρούσει, δεν αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίκτυα από την απέναντι πλευρά, 2-1!
  • 53′ ο Ρουκλιώτης αρκετά έξω από την περιοχή, πιάνει δυνατό και ευθύβολο σουτ, η μπάλα χτυπά στο εσωτερικό της οριζόντιας δοκού και καταλήγει στα δίκτυα, ήταν το 2-2!
  • 54′ αποβάλλεται ο Παεασκευάς του Ολύμπου!

• 58′ δυνατό σουτ του Ρούσσου στο οριζόντιο δοκάρι, στην επιστροφή η μπάλα χτυπά στο κεφάλι του Αθ. Μωραΐτη, βρίσκει πάλι το δοκάρι και απομακρύνεται!
  • 60′ με εντυπωσιακό σόλο ο Σπ. Αργύρης, περνάει όλου όσους βρίσκει και πετυχαίνει ένα παλικαρίσιο γκολ, βάζοντας πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ, 3-2!
  • 63′ δεν πρόλαβαν να χαρούν όμως το προβάδισμα οι γηπεδούχοι, όταν ο Τσουμάνης, προσπαθεί αβίαστα να διώξει κάνει ″τσαφ″, ο Σούλας το εκμεταλλεύεται κάνει το 3-3!
  • 65′ ο κινητικότατος Κασέμι, βρίσκεται σε θέση βολής και δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με κεραυνό, 3-4!
  • 80′ τραγικό λάθος γύρισμα-πάσα ασίστ, από αμυντικό στον  Ρούσσο που ανενόχλητος κάνει το 3-5!
  • 90′ οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν το επιθετικό τους κρεσέντο, όταν κυριολεκτικά ″έκρυψαν την μπάλα″ που τελικά έφτασε στον Ρούσο, για να κάνει το 3-6!
  • 90+1′ φοβερό φάουλ του Κοτρογιάννη έξω από το ημικύκλιο καιθ η μπάλα στα δίκτυα του Δρόσου, για να γίνει το 4-6!
  • 90+2′ με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια ο Κασέμι, σκοράρει και κάνει το τελικό και εντυπωσιακό 4-7!

Άριστη η διαιτησία του Γιώργου Κασομούλη και των συνεργατών του, Άγγελου Παππά και Γιάννη Περιβολάρη.

*ΟΛΥΜΠΟΣ Γυμνού (Βαγγέλης Σταματούκος): Χρ. Μωραΐτης, Παρασκευάς, Σακκής, Τσουμάνης, Αθ. Μωραΐτης (86′ Μητρολιός), Μπαρώτας (76′ Ρόγκας), Ντούρμας, Μιχελής (65′ Ζουρμπουλής), Ντουλελλάρι (86′ Αγγελάκης), Κοτρογιάννης, Σπ. Αργύρης.

*ΑΟ ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Ηλίας Οικονομίδης): Δρόσος, Παπουτσής, Γεωργιόπουλος, Σφυρίδης, Καράβολας, Ναυπλιώτης, Κ. Ρουκλιώτης (79′ Δήμου), Μπιθικούκης (46′ Κασέμι), Ποδαράς (88′ Νταουτλάρι), Σούλας (88′ Περ. Ραβιόλος), Ρούσσος.