…ο Ταμυναϊκός ΄΄χτύπησε΄΄ πάλι!
Μετά την Αρτάκη, ΄΄γονάτισε΄΄ και ο Ηρακλής Ψ. στο απόρθητο Αλιβέρι!
…ουσιαστικά αποχαιρέτισαν Ωρεοί και Καλοχώρι/Π,
ενώ για 4 όλα κρέμονται σε μια κλωστή!

-Με το εντυπωσιακό 5-0 ο ΑΟ Ν. Αρτάκης, ΄΄σκόρπισε΄΄ τον άτυχο Όλυμπο Γ., ενώ τα ΄΄καλά νέα΄΄ ήρθαν για τους Αρτακιανούς, από το Αλιβέρι, εκεί που την περασμένη εβδομάδα, οι ίδιοι είχαν ΄΄καταθέσει΄΄ 2 βαθμούς!
-Την ίδια ώρα ο Ταμυναϊκός, ΄΄πλήρωνε΄΄ με το ίδιο νόμισμα τον Ηρακλή Ψ., καθώς τον υποχρέωσε σε οδυνηρή ισοπαλία, 2-2 τον έτερο των ΄΄μνηστήρων΄΄ του τίτλου!
-Νίκησε σε αμφίρροπο αγώνα ο Λήλας με 1-0 την Δροσιά με την οποία ισοβάθμησαν στην 4η θέση…
-Ακολουθούν Αιδηψός και Αυλωνάρι, που μετά από ένα ανοικτό και σπουδαίο σε θέαμα παιχνίδι τα μοιράστηκαν όλα, στο 1-1 στο γήπεδο ΄΄Ν. Κούκης΄΄!
-Πιο εύκολα, με δεδομένη την ΄΄δυσκολία΄΄ της στο σκοράρισμα, η Μακρυκάπα, απ’ ότι δείχνει το σκορ, πήρε σπουδαίο 3ποντο και ουσιαστικά, με αυτό το 2-1, ΄΄έστειλαν΄΄ το Καλοχώρι/Παντείχι, στην Β’ ΕΠΣΕ!
-Νικηφόρα πέρασε από την Καστέλλα, με 0-3 ο Αστέρας Βατώντα και προχωράει σταθερά στον δρόμο της παραμονής!
Μπήκε σε μεγάλες περιπέτειες η Σκεπαστή μετά την οδυνηρή ήττα, με 2-3 μέσα στην έδρα της, ενώ ο Παντριαδικός, που ΄΄…έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο΄΄ αναπτέρωσε τις ελπίδες του για την παραμονή!
-Τέλος ο Ελλήσποντος συνέτριψε με 4-1 τους Ωρεούς που έχασαν και την τελευταία τους ελπίδα να σώσουν την χρονιά! Ο Ελλήσποντος θα παλέψει μέχρι το τελευταίο λεπτό της 30ης αγωνιστικής, για την παραμονή!

—η ″προϊστορία″ των παιχνιδιών:

1. ΛΗΛΑΣ Β.-ΔΡΟΣΙΑ …1-0(α’ γύρος:2-1 ο Λήλας)!
  2. ΚΑΣΤΕΛΛΑ-ΑΣΤΕΡΑΣ Βατώντα …0-3:(α’ γύρος: ο Αστέρας Β. 3-0)
  3. ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ-ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ …2-1:(α’ γύρος: το Καλοχώρι/Π. 1-0).
  4. ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ Γ. …5-0:(α’ γύρος: η Αρτάκη 2-0).
  5. ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ Ψ. …2-2:(α’ γύρος: ο Ηρακλής Ψ. 1-0).
  6. ΑΥΛΩΝΑΡΙ-ΑΙΔΗΨΟΣ …1-1:(α’ γύρος: 1-1).
  7. ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΩΡΕΟΙ …4-1:(α’ γύρος: οι Ωρεοί 2-1).
  8. ΣΚΕΠΑΣΤΗ-ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ …2-3:(α’ γύρος: η Τριάδα 1-0).

***τα στοιχεία των αγώνων:

ΛΗΛΑΣ …1

ΔΡΟΣΙΑ …0

18’ Πεσχύρας
*πέναλτι:                 — *πέναλτι:                —–
*δοκάρια:              — *δοκάρια:           —
*κόκκινες:            —- *κόκκινες:               —
*Διαιτητές:     Γιώργος Λάμπρου Γιώργος Πασχαλίδης-Στράτος Ρέτσας
ΛΗΛΑΣ (Τάσος Ταυταρίδης) ΔΡΟΣΙΑ (Δημήτρης Αντωνόπουλος)

Αγραφιώτης, Μανικιώτης (68′ Πρίφτης), Μπακλαγεμεζής, Χαζαρίδης, Κικίδης, Αγγελάκης, Βάθης, Βαγγέλη, Αναγνώστου, Πεσχύρας, Τσούρα (90+3′ Βαρσαμάς).

Αναστασίου, Νάνος (88′ Προβής), Σεϊνταράσι, Καρλατήρας, Δουρδουβέλας, Κάκιος, Σωκ. Ελευθερίου (86′ Αργυρός), Σουλιωτάκης (62′ Τζέμος), Χ. Ελευθερίου, Βαρσαμάς, Μπασούκος.

*ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΛΙΒΑΚΗΣ

ΚΑΣΤΕΛΛΑ …0

ΑΣΤΕΡΑΣ Βατώντα …3

22’ Ματράκας, 82’ Κικίδης, 86’ Νεσίμι
*πέναλτι                — *πέναλτι                 —
*δοκάρια:            — *δοκάρια:             —
*κόκκινες:             — *κόκκινες:             —
*Διαιτητές:    Γιώργος Κασομούλης Προκόπης Τσιφλάκος-Χριστίνα Κούκουρα
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Τάκης Ακριτίδης) ΑΣΤΕΡΑΣ Βατώντα (Γιάννης Λεσγής)

Ζενέλι, Γούσιας, Θεόφ. Γραμματικόγιαννης, Οσμάνι, Κουβούσης, Φιόλα (76′ Χρυσικός), Αρχοντούλης, Βλάχος, Βάσσος (64′ Δημόπουλος), Λαμάι, Παπαδόπουλος.

Τσώκος, Σίμωσης, Κικίδης, Κατώλης (46′ Κώστογλου), Ντούκα, Χασανλλάρι, Γκέκας (84′ Σεΐτης), Γούναρης, Ματράκας (67′ Κοτρώτσιος), Σκριβάνος (70′ Χρόνης), Νεσίμι.

*ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ …2

ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ …1

26’ πεν.-51’ Σίδερης, 65’ Χρ. Ζουρμπουλής
*πέναλτι              ένα εύστοχο *πέναλτι                  —-
*δοκάρια:            — *δοκάρια:               —-
*κόκκινες:             —– *κόκκινες:             —
*Διαιτητές:      Σάκης Παπακυριάκος Χάρης Αντωνίου-Μαντώ Παπαθανασίου
ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ (Νίκος Κιαπέκος)  ΚΑΛΟΧΩΡΙ/Π (Γιάννης φούρλης)

Τζουβάρας, Βουρδάνος (76′ Καρκαλής), Βαξεβάνης, Τσουμάνης, Λέκκας, Μπασινάς, Γκίκας, Σεχάι, Κούκουρας (86′ Στούμπος), Σίδερης, Μαντάς.

Δρενάφτσης, Βλάχος (52′ Τζάρτογλου), Κάραλης, Σαμαρτζής, Δαμπάνης, Παύλ. Ζουρμπουλής, Χρ. Ζουρμπουλής, Ζαχαριάδης, Πάλλης, Καραμπάς, Σακάλογλου.

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ …5

ΟΛΥΜΠΟΣ Γ. …0

11’ πεν. Μπαλαμπάνης, 30’-62’ πεν Καραντάκης, 72’-81’ Λούρος,
*πέναλτι           δύο εύστοχα *πέναλτι                  —
*δοκάρια:             — *δοκάρια:                —
*κόκκινες:            —– *κόκκινες:             —
*Διαιτητές:   Μάριος Πόγκας Κώστας Αργύρης-Αντώνης Ιωάννου
ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ  (Μιχάλης Μαύρος)  ΟΛΥΜΠΟΣ Γ. (Παναγ. Κοντογιάννης)

Αγριόδημος, Κολιόπουλος (75′ Πουρνής), Μπαλαμπάνης, Γεωργίου, Θωμάς (75′ Κούκα), Τσούτης, Λειβαδίτης, Ζαχαρόπουλος, Καραντάκης, Νικολάου (69′ Λούρος), Τουρκοχωρίτης (69′ Μπελίτσος).

Μωραϊτης, Τσούμαρης, Ν. Σακκής, Κουτσαυλής, Μπισμπικόπουλος, Αργύρης, Ντούρμας, Κηρύκος (76′ Μήτρου), Τρεγκάι (74′ Μιχελής), Παριανός, Γ. Ρουμπής (61′ Καρλατήρας).

*ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΕΦΕΡΛΗΣ

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ …2

ΗΡΑΚΛΗΣ Ψ. …2

44’ Πομαρές, 60’ Βρέττος 70’ Ρεπετσάς, 89’ Ζουλιώτης
*πέναλτι           — *πέναλτι  ένα άουτ (Ζουζουλής)
*κόκκινες:   61’ Κούτρας *κόκκινες:             —–
*Διαιτητές:   Στέλιος Φώτης Κώστας Δάλλας-Άγγελος Παππάς
ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καρβέλης) ΗΡΑΚΛΗΣ Ψ. (Σάκης Μεθενίτης)

Μητακίδης, Φωτόπουλος, Δήμου, Κουτσαυλής, Β. Αναστασίου, Ιδ. Αναστασίου, Κοκκάλας (76′ Κροκόδειλος), Κούτρας, Λάμπρου, Πομαρές, Βρέττος.

Αρχοντάκης, Ζουλιώτης, Σπανός (85′ Δ. Αγγελάτος), Παλαιολόγος, Ρεπετσάς, Τσολάκος, Σκριβάνος (80′ Σιαράπης), Γ. Αγγελάτος (57′ Γκάβαλης), Κόφι Γιάντομ, Ανέστης, Μήτρου.

*ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ

ΑΥΛΩΝΑΡΙ …1

ΑΙΔΗΨΟΣ …1

62’ Λαθουράς 51’ Αναστασιάδης
*πέναλτι              — *πέναλτι                —
*δοκάρια:     77’ Λαθουράς *δοκάρια:   74’ Ιντρ. Μπιμπάϊ
*κόκκινες:            — *κόκκινες:              —
*Διαιτητές:   Αποστόλης Παπαποστόλου Κώστας Κωνστάντιος-Γιάννης Περούλιας
ΑΥΛΩΝΑΡΙ (Βαγγέλης Ντόβολης) ΑΙΔΗΨΟΣ  (Γιώργος Δημητρίου)
Πετράκης, Καράπας (84′ Περιβολάρης), Μπρεγκανάκου, Κούρτης, Κοκκάλας (51′ Β. Καρατζάς), Παππάς, Φωτιάς, Μπράχα, Καρλής (75′ Γ. Κούκης), Λαθουράς, Μανδράκας (90′ Τσάγκος).

Κυριακού, Σαββόπουλος (84′ Μάρκου), Καραγκούνης, Καππές, Γλύκος, Ηλ. Στεργίου, Κ. Φώτου, Γκοτζάι (68′ Ν. Αναγνώστου), Αντρ. Μπιμπάι (90′ Φαράντος), Ιντρ. Μπιμπάι (λτ 78′ Παπατζίκος), Αναστασιάδης.

*ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ …4

ΩΡΕΟΙ …1

12’ Ματζελής, 28’ Ντουλελλάρι, 43’ Λάσρι,
78’ Ρουμπής
32’ Ι. Μαυρούτσικος
*πέναλτι              — *πέναλτι      —
*δοκάρια:           — *δοκάρια:              —
*κόκκινες:          — *κόκκινες:             —
*Διαιτητές:    Δημήτρης Χουλιαράς Προκόπης Τσιφλάκος-Σταύρος Ρουμπής
ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Γιάννης Μπασούκος) ΩΡΕΟΙ (Θανάσης Γουρνάς)

Σπάχο, Ρογαλίδης, Φτούλης (58′ Μάλλιος), Κουσερής, Μαρίνος, Χύσκα (79′ Αυλωνίτης), Ρουμπής, Ντουλελλάρι, Αντωνόπουλος (85′ Κοντάκης), Λάζρι, Μπατζέλης (73′ Νάνος).

Δ. Μαυρούτσικος, Τζαφέραι, Καραδημήτρης (46′ Μπαλάνος), Μαργέτης, TOWERFE, Κατσός, Ένεχ, Ι. Μαυρούτσικος, Αναγνωστάκης (80′ Πανταζής), Αθανασίου Δ., Σταματονικολός.

*ΜΑΝΩΛΗΣ ΒΕΤΤΑΣ

ΣΚΕΠΑΣΤΗ …2

ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ …3

17’ Ζουζουλής, 42’ Ι. Β. Θαλασσινός 33’ Ταψής, 35’ Γκρινιάρης, 44’ Μουτουσίδης
*δοκάρια:            — *δοκάρια:              —
*κόκκινες:            —- *κόκκινες:             —-
*Διαιτητές:  Βαλαντης Βρακάς Δαυϊδ Πριόνας-Αντώνης Ιωάννου
ΣΚΕΠΑΣΤΗ (Γιώργος Τσαραμίρσης) ΤΡΙΑΔΑ  (Βασίλης Τσιμιχόδημος)

Σωτηρόπουλος, Ι. Αθ. Θαλασσινός, Σωτ. Ανδρέου (46′ Αγιασοφίτης), Κωνσταντός, Ξιφαράς, Παύλ. Γερογιάννης, Αν. Ανδρέου, Ι. Β. Θαλασσινός, Καρατζούδης (54′ Δ. Γερογιάννης), Αθ. Θαλασσινός, Ζουζουλής.

Οικονομίδης, Τζάβρας, Καραμπέτσος, Ταψής, Γκρινιάρης, Πασάι, Γ. Χασάνδρας, Νόνας, Μπαϊμπάκης (90+3′ Παπακωνσταντίνου), Μουτουσίδης (89′ Πατερίτσας), Τσιμιχόδημος (65′ Τσούτσης).

Την 27η αγωνιστική:

• …μπήκαν 28 γκολ, δηλαδή 3.50 γκολ/αγώνα!!
  • …τέσσερα ήταν τα πέναλτι που σημειώθηκαν από τους διαιτητές, τα 3 κατέληξαν στα δίκτυα και το πλέον κρίσιμο, αυτό που κέρδισε ο Ηρακλής Ψ. στο Αλιβέρι, ο Ζουλιώτης δεν βρήκε στόχο, καθώς η μπάλα έφυγε άουτ!
  • …2 φορές η μπάλα σταμάτησε στα αντίπαλα δοκάρια, μάλιστα και τα δύο στο παιχνίδι Αυλωνάρι-Αιδηψός, ένα για κάθε ομάδα…
  • …μόλις μία η κόκκινη και αυτή έκανε την ΄΄εμφάνισή΄΄ της στο ντέρμπι του Αλιβερίου!
  • …επέστρεψε στο σκοράρισμα ο Παν. Καραντάκης, μάλιστα με 2 γκολ, κάτι που τον έφερε μόνο στην πρώτη θέση με 16 γκολ!
  • …συνεχίζει για 23 αγώνες αήττητος ο Ηρακλής Ψ., από μία ήττα (στα μεταξύ τους παιχνίδια) έχουν οι δύο πρωτοπόροι, που τους ΄΄χωρίζουν΄΄οι …ισοπαλίες! ( 4 ισοπαλίες για τον Ηρακλή Ψ., 2 για τον ΑΟ Ν. Αρτάκης)!
  • …΄΄εκ διαμέτρου΄΄ αντίθετη η ΄΄επίδοση΄΄ της Καστέλλας, που μετρά 23 συνεχόμενες ήττες!
  • …μετά από 23 αγωνιστικές δέχτηκε 2 γκολ στον ίδιο αγώνα η άμυνα –η καλύτερη του πρωταθλήματος- του Ηρακλή Ψ.!!!
  • …χωρίς νίκη αυτή την αγωνιστική τόσο οι Βόρειοι (Αιδηψός-Σκεπαστή-Ωρεοί, μία ισοπαλία και 2 ήττες), αλλά και οι Νότιοι (Ταμυναϊκός και Αυλωνάρι, με ισοπαλίες και οι δύο)!
  • …΄΄αντιγραφή΄΄ της περασμένης αγωνιστικής με 4 νίκες των γηπεδούχων, 2 ισοπαλίες και δύο νίκες των φιλοξενούμενων!