Με μεγάλη επιτυχία και με τη συγκλονιστική συμμετοχή και ανταπόκριση του κόσμου, διεξήχθη χθες ο «6ος Ημιμαραθώνιος Χαλκίδας». Οι συμμετοχές ξεπέρασαν κάθε προσδοκία καθώς μικροί και μεγάλοι, με σύμμαχο τον εξαιρετικό καιρό, έδωσαν το παρόν για τον μικρό Παναγιώτη-Ραφαήλ, έγιναν μια αγκαλιά και η αγάπη έκοψε το νήμα.

Οι συμμετοχές του αγώνα των 1000 μέτρων άγγιξαν τις 1.800 ενώ 500 ακόμα άτομα συμμετείχαν χωρίς αριθμό. Για τον αγώνα των 5χλμ οι συμμετοχές ήταν 600, για τα 12χλμ οι συμμετοχές ήταν 250 και για τον Ημιμαραθώνιο των 21χλμ οι συμμετέχοντες ήταν 350. Σημειώνουμε ότι, ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα για την σωτηρία του Παναγιώτη-Ραφαήλ, πολλοί πολίτες κατέβαλαν μεγαλύτερο ποσό από το αντίτιμο που είχε οριστεί για τις συμμετοχές του αγώνα.

Παρά την μαζική συμμετοχή του κόσμου, οι ώρες των εκκινήσεων δεν παρέκκλιναν του προγραμματισμού και ο αγώνας ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα.

Τον αγώνα συνδιοργάνωσαν ο Δήμος Χαλκιδέων, ο ΔΟΑΠΠΕΧ., Ο ΣΕΓΑΣ, η Ε.Α.Σ. ΣΕΓΑΣ Αν. Στερεάς & Εύβοιας, ο Πανευβοϊκός Σύλλογος «ο Καλός Σαμαρείτης» και οι σύλλογοι στίβου του Δήμου Χαλκιδέων με την επικουρική συνεργασία του συλλόγου «Το Σπίτι του Αθλητή».

Εξαιρετικά σημαντική ήταν η συμβολή της Τροχαίας Χαλκίδας, του Λιμεναρχείου, του ΟΛΝΕ, της Διοίκηση της Νέας Οδού Α.Ε., για την ευγενική παραχώρηση τροχαίου υλικού (νερομπαριέρες), καθώς επίσης και του Σώματος Σαμαρειτών, των Προσκόπων Χαλκίδας, της Ομάδας Έρευνας και Διάσωσης, της Λέσχης Ευρίπου 4Χ4, της εταιρείας Μότο Πασχαλίδης, του Περιφερειακού τμήματος Φυσικοθεραπευτών και των εκατοντάδων εθελοντών που στήριξαν ψυχή τε και σώματι των Μαραθώνιο.

Θυμίζουμε πως μετά από κοινή απόφαση του Δ.Σ. του ΔΟΑΠΠΕΧ και του Πανευβοϊκού Συλλόγου «ο Καλός Σαμαρείτης», τα έσοδα του αγώνα θα διατεθούν για την σωτηρία του μικρού Παναγιώτη-Ραφαήλ. Αξίζει να σημειωθεί, ότι στο χώρο του τερματισμού υπήρχαν εθελοντές του συλλόγου Όραμα – Ελπίδας, Τράπεζα Δοτών μυελού των οστών, για τη λήψη δειγμάτων για όσους και όσες το επιθυμούσαν.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους οι Ολυμπιονίκες, Ειρήνη Αινδιλή, Χαρά Καργιάμη, Εύα Χριστοδούλου και Μαρία Καραγιαννοπούλου εκπροσωπώντας τον σύλλογο Ελλήνων Ολυμπιονικών, καθώς και η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια της Εθνικής ομάδας στίβου και αθλητική ψυχολόγος Φρόσω Πατσού.

Επίσης, οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στους Χρυσούς χορηγούς του Αγώνα: Το my KTEO Μιχάλη Θαλάσση, την εταιρεία Άρτος και Ζύμη Αλιμπινίσης και Νετ foodcafe, καθώς και τις επιχειρήσεις εστίασης Άγγελου Μιχελή: Αστέρια, Ψηστήρι, Lupo & Namas, τους χορηγούς: Φρούτα και Λαχανικά Γεωργαντζής, την επιχείρηση εστίασης Πας Γυρεύοντας του Κωνσταντίνου Μπουζαίου, το ζαχαροπλαστείο Βασιλείου, το ζαχαροπλαστείο Γουναρόπουλος, τον Σταθμό Γεύσης Αφοί Μαναρά, το Μάρκετ Τερτίπης και την επιχείρηση εστίασης Πάνθεον 1900, τους χορηγούς προϊόντων: Νερά Δίρφυς, Amstel free, Λούξ – Γ. Καραφυλλίδη, Elbisco, BFresh Σπιτικό, Φάρμα Χρήστου Ανδρούτσου, Chillbox, Σταθόπουλος οπωροκηπευτικά και τα προϊόντα διατροφής NSH, τους υποστηρικτές: Εμπορικό Επιμελητήριο Ευβοίας, Κρασιά Σαμπάνης, Κρασιά Δεμερτζής, Αυθεντικό Μέλι Δεμερτζής, Μανιτάρια Δίρφυς, Κόντος Α.Ε., την Euronics Βραϊμάκη και τα ΙΕΚ Praxis, καθώς και τον χορηγό επικοινωνίας Hitfm.

Τις απονομές μεταλλίων του 6ου Ημιμαραθωνίου Χαλκίδας πραγματοποιήσαν, η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα, ο Αντιπερ/ρχης Π.Ε. Εύβοιας Γιώργος Κελαϊδίτης, η Πρόεδρος του ΔΟΑΠΠΕΧ Ελένη Αϊδίνη, η Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Δήμητρα Σακελλαράκη, Αντιδήμαρχος Καθαριότητας Ψυχογιού Μακαρώνα Τασούλα, ο Αντιπερ/ρχης Τουρισμού Ιωάννης Νέζης, η Πρόεδρος του ΔΟΠΠΑΧ Σοφία Χονδρογιάννη, η Αντιδήμαρχος Υγείας Κατερίνα Μεγάλου, οι Περιφερειακοί σύμβουλοι Κωνσταντίνος Γαλάνης και Μαρία Ανγνώστου, οι Ολυμπιονίκες Ειρήνη Αϊνδιλή, Χαρά Καργιάμη και Μαρία Καραγιαννοπούλου, ο μεγάλος χορηγός Μιχάλης Θαλάσσης, η Παγκόσμια πρωταθλήτρια Φρόσω Πατσού, ο πρόεδρος του συλλόγου «Το Σπίτι του Αθλητή» Κώστα Βουρδάνος, ο Πρόεδρος του ΟΛΝΕ Ανδρέας Παπανδρέου, ο εκπρόσωπος του Πανευβοϊκού Συλλόγου «ο Καλός Σαμαρείτης» Μαστορόπουλος Ιωάννης, η Διευθύντρια της Τροχαίας Αιμιλίας Παρτσαλάκη, ο Αντιπρόεδρος του ΔΟΑΠΠΕΧ Νίκος Ρόγκας, ο εκπρόσωπος του ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Στερεάς Ελλάδας και Ευβοίας Δημήτρης Δεμερτζής, ο Διευθυντής του ΔΟΑΠΠΕΧ Φώτιος Γκούνης και η Προϊσταμένη του αθλητικού τμήματος του ΔΟΑΠΠΕΧ Έφη Μαύρου.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!!!

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1000μ

1000μ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΑΓΟΡΙΑ

1ος ΠΑΠΑΘΕΩΔΩΡΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ

2ος ΣΙΔΕΡΗΣ ΛΑΜΠΡΟΥ

3ος ΔΟΞΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

 

1000μ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

1η ΤΣΑΠΑΛΗ ΑΝΤΩΝΙΑ

2η ΑΡΓΥΡΟΥ ΜΑΡΙΑ

3η ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑ

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΑ 5 χλμ

5000μ ΑΝΔΡΕΣ 15-17

1ος ΛΙΛΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

2ος ΧΑΜΑΛΙΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

3ος ΜΑΣΤΟΡΗΣ ΝΑΝΣΤΑΣΙΟΣ

 

5000μ ΑΝΔΡΕΣ 18-40

1ος ΚΟΚΚΑΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

2ος ΣΑΡΑΓΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

3ος ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΝΟΣ

 

5000μ ΑΝΔΡΕΣ 41-55

1ος ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

2ος ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ ΦΩΤΙΟΣ

3ος ΜΩΛΕΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

 

5000μ ΑΝΔΡΕΣ 56+

1ος ΚΟΥΝΟΥΠΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

2ος ΠΑΡΘΕΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

3ος ΣΚΕΜΠΕΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

 

5000μ ΓΥΝΑΙΚΕΣ 15-17

1η ΚΟΥΤΡΑ ΕΛΠΙΔΑ

2η ΣΙΑΦΑΚΑ ΑΓΑΠΗ

3η ΓΛΩΣΣΙΩΤΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

 

5000μ ΓΥΝΑΙΚΕΣ 18-40

1η ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΥ ΕΛΙΝΑ

2η ΜΠΟΥΝΤΡΟΥ ΜΑΡΙΑ

3η ΜΩΡΙΑΤΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

 

5000μ ΓΥΝΑΙΚΕΣ 41-55

1η ΓΚΛΟΒΑΝΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ
2η ΚΟΝΤΟΥΛΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

3η ΣΑΡΤΖΕΤΑΚΗ ΝΙΚΗ

 

5000μ ΓΥΝΑΙΚΕΣ 56+

1η ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ

2η ΚΑΝΑΡΓΙΑ ΕΛΕΝΗ

3η ΒΑΤΙΚΙΩΤΗ ΞΑΝΘΙΠΠΗ

 

5000μ ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΔΡΕΣ

1ος ΚΟΚΚΑΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

2ος ΣΑΡΑΓΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

3ος ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΝΟΣ

 

5000μ ΓΕΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

1η ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΥ ΕΛΙΝΑ

2η ΓΚΛΟΒΑΝΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

3η ΚΟΥΤΡΑ ΕΛΠΙΔΑ

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΑ 12,1 χλμ

12.000μ ΑΝΔΡΕΣ 18-40

1ος ΡΙΠΗΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ

2ος ΜΗΤΡΟΠΕΤΡΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ

3ος ΙΣΣΑΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

 

12.000μ ΑΝΔΡΕΣ 41-55

1ος ΓΙΑΝΝΕΛΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ

2ος ΣΜΠΙΛΙΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

3ος ΚΛΩΤΣΟΤΥΡΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

 

12.000μ ΑΝΔΡΕΣ 56+

1ος ΡΙΠΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

2ος ΣΑΚΑΝΤΑΡΗΣ ΦΩΤΗΣ

3ος ΜΑΝΕΣΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ

 

12.000μ ΓΥΝΑΙΚΕΣ 18-40

1η ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

2η ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

3η ΓΚΟΤΖΙΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ

 

12.000μ ΓΥΝΑΙΚΕΣ 41-55

1η ΚΑΤΡΑΝΗ ΣΑΝΤΡΑ

2η ΣΤΑΜΑΤΟΥΛΑ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ

3η ΑΓΓΕΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ

 

12.000μ ΓΥΝΑΙΚΕΣ 56+

1η TIRARD CECILE

2η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ

3η ΤΣΟΥΡΑ ΜΑΡΙΑ

 

12.000μ ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΔΡΕΣ

1ος ΡΙΠΗΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ
2ος ΓΙΑΝΝΕΛΛΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ

3ος ΜΗΤΡΟΠΕΤΡΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ

12.000μ ΓΕΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

1ος ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
2ος ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

3ος ΛΕΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΑ 21,1 χλμ

21.000μ ΑΝΔΡΕΣ 18-40

1ος WALDRON RICHARD

2ος ΤΡΙΑΝΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

3ος ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ

 

21.000μ ΑΝΔΡΕΣ 41-55

1ος ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

2ος ΜΕΣΣΑΛΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

3ος ΜΟΥΡΙΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ

 

21.000μ ΑΝΔΡΕΣ 56+

1ος ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΦΩΤΙΟΣ

2ος ΤΣΟΚΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

3ος ΤΣΙΓΚΡΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

 

21.000μ ΓΥΝΑΙΚΕΣ 18-40

1η ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΙΟΥΛΙΑ-ΕΛΕΝΗ

2η ΜΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ

3η ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ ΕΥΓΕΝΙΑ

 

21.000μ ΓΥΝΑΙΚΕΣ 41-55

1η ΠΑΛΑΝΤΖΑ ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ

2η ΚΥΠΡΙΩΤΟΥ ΓΙΑΣΕΜΗ ΕΙΡΗΝΗ

3η ΜΩΡΑΙΤΗ ΕΛΕΝΗ

 

21.000μ ΓΥΝΑΙΚΕΣ 56+

1η ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

2η ΠΕΤΡΙΔΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

3η ΑΓΓΕΚΕΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ


21.000μ ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΔΡΕΣ

1ος WALDRON RICHARD

2ος ΤΡΙΑΝΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

3ος ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

 

21.000μ ΓΕΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

1η ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΙΟΥΛΙΑ-ΕΛΕΝΗ

2η ΠΑΛΑΝΤΖΑ ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ

3η ΚΥΠΡΙΩΤΟΥ ΓΙΑΣΕΜΗ ΕΙΡΗΝΗ