Τεράστια νίκη με 2-1, εκτός έδρας, πήρε ο Ολυμπιακός Χαλκίδας, στην έδρα του Ληλαντίου, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου της δεύτερης κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές, κλασσικές ευκαιρίες, ενώ οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να κρατήσουν την νίκη χάρη στο πείσμα και την θέλησή τους.

Το παιχνίδι:

Πρώτη καλή στιγμή για το Ληλάντιο, όταν στο 10′ το σουτ του Λαμπρόπουλου πέρασε άουτ.

Στο 18′, το 0-1 με αυτογκόλ του Κόλλια! Ο Ρουμπής θα μπει από τα αριστερά, θα κάνει το γύρισμα προς το πέναλτι, και ο Κόλλιας θα στείλει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ημίχρονο 0-1.

Στο 47′ το 0-2 από τον Κονόμι! Ο Ολυμπιακός θα κερδίσει πέναλτι μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημίχρονου, ο Κονόμι θα αναλάβει την εκτέλεση και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μίχου.

Στο 52΄θα σπαταλήσει μοναδική ευκαιρία ο Καρλατήρας, αφού θα αστοχήσει με κεφαλιά, από πλεονεκτική θέση, ύστερα από σέντρα του Μικράκη.

Στο 63′ ο Καρλατήρας θα σεντράρει, αλλά το τελειώμα του Λεοντή ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει εύκολα στα χέρια του Κοροβέση.

Στο 65′ το 1-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Τζάνο! Την παράβαση κέρδισε ο Λαμπρόπουλος από τον Σταμέλο.

Στο 67ο λεπτό ο Μικράκης από πλεονεκτηκή θέση δεν θα κάνει καλό πλασέ, με αποτέλεσμα να σπαταλήσει ακόμη μία καλή ευκαιρία για το Ληλάντιο.

Στο 75′ αποβλήθηκε από τον πάγκο του ο Νίκος Ρόγκας, για διαμαρτυρία, από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Ακόμη μία καλή ευκαιρία που δεν εκμεταλλεύτηκε το Ληλάντιο, όταν η κεφαλιά του Ρουμελιώτη στο 83′ πέρασε άουτ.

Στο 85′, ύστερα από βαθειά μπαλιά, ο Κόλλιας με κεφαλιά θα «κρεμάσει» τον Κοροβέση, αλλά η μπάλα θα καταλήξει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού Χαλκίδας.

Τελικό 1-2.

Ληλάντιο (Νίκος Ρόγκας): Μίχος, Μπασούκος, Τόγκος, Ρουμελιώτης, Κόλλιας, Παπασχόλης (22′ Λεοντής), Πόγκας (46′ Τρίκας), Καρλατήρας, Λαμπρόπουλος (69′ Κούκουζας), Τζάνος Στ., Μικράκης.

Ολυμπιακός Χ. (Στέφανος Σαραντόπουλος): Κοροβέσης, Λέων, Σταμέλος, Παπακωνσταντίνου, Ηλιάδης, Μάλλιαρης, Ρουμπής, Αργύρης (90+5′ Δέδες), Φουρλής, Δεληγιώργης (81′ Προίσκος), Κονόμι (73′ Ευσταθίου).

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Ρουμπής – Κοτταρά.