Σε ώρα λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του β’ ημιτελικού ανάμεσα στην Αρτάκη και τον ΑΟ Χαλκίς στην ρεβάνς του 0-3, αλλά και την προσπάθεια της Μικτής Ευβοίας Κ-16 απέναντι στην αντίστοιχη της Ευρυτανίας στο Καρπενήσι.

(Κ-14)Ευρυτανία- Εύβοια 0-9 τελικό

O β ημιτελικός ξεκινά σε λίγο πάμε να δούμε τις δύο ενδεκάδες όπως παρέταξαν οι δύο προπονητές Μιχάλης Μαύρος(Αρτάκη), και Αντώνης Αυλωνίτης(ΑΟΧ).

Αρτάκη(Δ.Γατόπουλος): Καρανάσιος, Κολιόπουλος, Μπαλαμπάνης, Γεωργίου, Θωμάς, Τσούτης, Βαλκάνος, Τουρκοχωρίτης(80’Ζαχαρόπουλος) Τσομπάνης(60’Λειβαδίτης),Λούρος(69’Κωστούλας).

Αναπληρωματικοι: Λειβαδίτης, Νικολάου, Αγριόδημος, Μπελίτσος, Ζαχαρόπουλος, Κωστούλας.

ΑΟ Χαλκίς(Αντ.Αυλωνίτης): Ευαγγελινός, Κολοβός, Αγγελής, Σχίζας, Τόλης, Πατερίτσας, Σταματούκος(46’Μπασινάς), Παπαδάκης(83 Φουντοαδακης0, Ρούμπος, Ντάμπος(46’Σπυράκης), Τσακάρωφ(46’Δούλος).

Αναπληρωματικοί: Φουντοραδάκης, Βουρνάζος, Μπασινάς, Μήλιος, Σπυράκης, Μακρής, Δούλος.

Διαιτητές: Στέλιος Φώτης, Χάρης Αντωνίου, Γιώργος  Κοντογιαννίδης.

Κ-14 Ευρυτανία-Εύβοια 0-3 τελικό Μακρής, Πόγκας, Μεταξάς

Έναρξη παιχνιδιού στην Αρτάκη παρόν στο γήπεδο τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα του ΑΟ Χαλκις οι δύο Βούλγαροι παίχτες Μπάνκοφ(τερματοφύλακας) Μίσκοφ(Αμυντικός).

14′ λεπτό στο «Νίκος Κίλιμπας» το 0-0 παραμένει σε ένα παιχνίδι μοιρασμένο σε φάσεις και κατοχή και ευκαιρίες.

20′  λεπτό ισορροπημένος αγώνας 0-0 .

21′ Φάουλ για την Αρτάκη έξω από την περιοχή το εκτελεί ο Γιάννης Θωμάς και περνά ανεκμετάλλευτο.

30′ Μέτριο παιχνίδι μέχρι στιγμής παραμένει το 0-0

33′ ΓΚΟΛΛΛ για την Αρτάκη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαλαμπάνη το 1-0 για την Αρτάκη μετά από κόρνερ του Θώμα και χέρι του Ντάμπου .

37′ 1-0 για την Αρτάκη με γκολ του Μπαλαμπάνη

Λήξη πρώτο ημιχρόνου με την Αρτάκη να προηγείται 1-0 από το γκολ/πέναλτι του Μπαλαμπάνη  μετριο θέαμα και από τους δύο.

Έναρξη β’ ημιχρόνου στο «Στάδιο Νίκος Κιλιμπας» 1-0 για την Αρτάκη

51′ παραμένει το 1-0 για την Αρτάκη τρεις αλλαγές με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου για τον ΑΟ Χαλκίς.

60′ η μετριότητα του παιχνιδιού συνεχίζεται με το 1-0 να είναι το σκορ του αγώνα

71′ διαδικαστικού χαρακτήρα τα επόμενα λεπτά του αγώνα 1-0 για την Αρτάκη

80′ Φάουλ του Παπαδάκη από πλάγια απόκρουσε δύσκολα ο Καρανάσιος σε κόρνερ το 1-0 παραμένει.

85′ 1-0 για την Αρτάκη

Λήξη παιχνιδιού νίκη για την Αρτάκη με 1-0 και με συνολικό σκορ 4-0 προκρίθηκε στον τελικο του Κυπέλλου Ευβοίας που θα αντιμετωπίσει την Ερέτρια.

Πριν σας αποχαιρετήσουμε να πούμε ότι είναι η πέμπτη παρουσία σε τελικο για τον ΑΟΝΑ μετά 1982, 2002, 2004, 2014, που μετρά ισάριθμες κατακτήσεις.

Η Ερέτρια μετρά τρεις παρουσίες σε τελικό με δύο κατακτήσεις το 1987, και 1991, και μία φιναλίστ το 2016.