Με το ευρύ 6-1 επικράτησε ο Ηρακλής Ψαχνών του Ελλήσποντου Νέας Λαμψάκου στην επίσημη επανεκκίνηση του Ευβοϊκού ποδοσφαίρου με τον αγώνα του SUPER CUP.

Η ομάδα του Θανάση Μεθενίτη κατέκτησε δίκαια το τρόπαιο δείχνοντας ότι σε είναι πολύ καλό δρόμο για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής παρότι στερήθηκε τις υπηρεσίες του Βαγγέλη Ντελέκου που για προληπτικούς λόγους δεν αγωνίστηκε .

Ο Κώστας Καλλίμάνης σίγουρα δεν έμεινε ικανοποιημένος από την έκταση που πήρε το σκορ και την ήττα, αλλά έχει όλο το περιθώριο να διορθώσει τα πολλά και αβίαστα λάθη των παιχτών που με αντίπαλο μία ομάδα με την εμπειρία και την ποιότητα του Ηρακλή Ψαχνών δεν συγχωρούνται και πληρώνονται και σε γκολ και σε ήττες.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό τέταρτο ο Ηρακλής Ψαχνών πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και σε συνδυασμό με τα πολλά αμυντικά λάθη του Ελλήσποντου μετέφερε το παιχνίδι προς την εστία του Βασιλείου.

Ο Ηρακλής προειδοποίησε στο 20΄ με τον Νίκο Σταματάκο να αστοχεί απέναντι από τον γκολκίπερ του Ελλήσποντου.

Οι τυπικά γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18΄ όταν ο Βεζυρτζόγλου βρήκε τον Αντρέα Μήτρου ο οποίος σημάδεψε σωστά κάνοντας το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα οι Ψαχνιώτες κέρδισαν πέναλτι όταν ο Σκριβάνος ανατράπηκε από τον Μαρίνο με τον Νίκο Σταματάκο να γράφει το 2-0 από τα έντεκα βήματα.

Ο Ελλήσποντος κατάφερε να αντιδράσει με τον Λάζρι στο 33΄ να βρίσκει τον Ντούμα σε πλεονεκτική θέση και τον Ψαχνιώτη στην καταγωγή επιθετικό να κάνει το 2-1 βάζοντας την ομάδα του και πάλι στο παιχνίδι.

Η χαρά των τυπικά φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ καθώς τα παιδαριώδη λάθη στην αμυντική γραμμή του Ελλήσποντου έδωσαν τη δυνατότητα στους Πράσινους να φτάσουν κοντά στο τρίτο γκολ.

Στο 36΄ ο Σταματάκος βγήκε και πάλι απέναντι στον Βασιλείου με τον πιστολέρο να μη βρίσκει δίχτυα και την ίδια τύχη να έχει ένα λεπτό αργότερα η προσπάθεια του Σκριβάνου.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Σκριβάνος που ήταν από τους καλύτερους μαζί με τον Τόσκα του πρώτου μέρους σε ρυθμό ρελαντί έκανε το 3-1.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνέχισε να έχει εντυπωσιακό για την εποχή ρυθμό με τον Ηρακλή να φτάνει  στο 49΄ κοντά στο τέταρτο γκολ με τον Σκριβάνο.

Οι πρόσφυγες θα μπορούσαν να μπουν εκ νέου στο παιχνίδι στο 55΄είδαν όμως την τύχη να τους γυρνάει την πλάτη καθώς την πρώτη προσπάθεια του Κατσίμπρα σταμάτησε ο Ντουμάνης και η δεύτερη σταμάτησε στο δοκάρι των Πρασίνων.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού η παράσταση έλαβε τέλος καθώς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Βασιλείου δεν υπολόγισε σωστά με τη μπάλα να βρίσκει σε αμυντικό και να καταλήγει στα δίχτυα για το 4-1.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τον Ηρακλή να πετυχαίνει στο 76΄ και πέμπτο γκολ όταν ο Τόσκα με ονειρική πάσα βρήκε τον Σιαράπη που στην επανεμφάνιση  μετά τον σοβαρό τραυματισμό του με ωραίο πλασέ έκανε το 5-1.

Το κερασάκι στην τούρτα για τον εκπληκτικό Ηρακλή έβαλε με τη λήξη του παιχνιδιού ο Τσούτσης με πλασέ για το 6-1 έπειτα από πάσα του Βεζυρτζόγλου.

Ηρακλής Ψαχνών(Θανάσης Μεθενιτης): Ντουμάνης, Ζουλιώτης, Νικολαίδης (30΄ λ.τ. Μπατζελής70΄ Χατζηαντωνίου)Σπανός, Ρεπετσάς, Τσολάκος, Σταματάκος, Τόσκα (80΄ Σπυράκης) Σκριβάνος( 63΄Σιαράπης) Βεζυρτζόγλου, Μήτρου ( 80΄Τσούτσης)

Ελλήσποντος Ν.Λαμψάκου (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Γιαλός( 73΄Νικολάου) Μαρίνος( 64΄Νάνος) Γεωργίου ( 78΄ Λιάσκος) Ντούκα, Αγγελάτος, Λάζρι, Κατσίμπρας, Κουζούλογλου, Ανέστης, Ντούμας