Μετά τις πρώτες τρεις αγωνιστικές του ευρωμπάσκετ, έχουμε μια πρώτη εικόνα της δυναμικότητας των χωρών που συμμετέχουν και ήδη κάποιες ομάδες έχουν εξασφαλίσει (και κάποιες είναι πολύ κοντά στο να το καταφέρουν) την συμμετοχή τους στην διεκδίκηση των θέσεων 1-8.  Το Μαυροβούνιο και η Κροατία, έχουν λοιπόν ήδη εξασφαλίσει μια απ΄ τις δύο πρώτες των ομίλων τους, όπως ουσιαστικά και η Ελλάδα με την Μεγάλη Βρετανία, που τους δίνει από ένα ΄΄εισιτήριο΄΄ για τους οχτώ καλύτερους της διοργάνωσης. Στον τρίτο όμιλο λοιπόν που συμμετέχει η εθνική μας ουσιαστικά έχει κλείσει η πρώτη δυάδα, ενώ στον πρώτο και τέταρτο όλα είναι ανοιχτά για την δεύτερη θέση. Στον τρίτο όμιλο όλα είναι ρευστά, όμως η Πολωνία που έχει 2 νίκες σε 2 αγώνες και κατά δεύτερον η Ισλανδία που επίσης έχει δύο νίκες (αλλά σε τρεις αγώνες), έχουν σοβαρό προβάδισμα.

Αναλυτικά τα μέχρι τώρα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και το πρόγραμμα των δύο τελευταίων αγωνιστικών της πρώτης φάσης πανευρωπαϊκού:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιούλη-1η αγωνιστική

Μαυροβούνιο-Γεωργία 78-55

Αρμενία-Σκόπια 56-67

 

Σάββατο 16 Ιούλη-2η αγωνιστική

Πορτογαλία-Αρμενία 70-54

Σκόπια-Μαυροβούνιο 44-67

 

Κυριακή 17 Ιούλη-3η αγωνιστική

Γεωργία-Σκόπια 85-61

Μαυροβούνιο-Πορτογαλία 66-36

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Μαυροβούνιο 3-0 211-135 6, 2. Σκόπια 1-2 172-208 4, 3. Γεωργία 1-1 140-139 3, 4. Πορτογαλία 1-1 106-120 3, 5. Αρμενία 0-2 110-137 2.

Τρίτη 19 Ιούλη-4η αγωνιστική

12:00 Αρμενία-Μαυροβούνιο (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

14:15 Πορτογαλία-Γεωργία (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

 

Τετάρτη 20 Ιούλη-5η αγωνιστική

14:15 Σκόπια-Πορτογαλία (΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄)

16:30 Γεωργία-Αρμενία (΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄)

 

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιούλη-1η αγωνιστική

Ρωσία-Εσθονία 61-49

Λευκορωσία-Ισλανδία 73-68

 

Σάββατο 16 Ιούλη-2η αγωνιστική

Πολωνία-Λευκορωσία 80-51

Ισλανδία-Ρωσία 71-65

 

Κυριακή 17 Ιούλη-3η αγωνιστική

Εσθονία-Ισλανδία72-75

Ρωσία-Πολωνία 60-70

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Ισλανδία 2-1 216-210 5, 2. Πολωνία 2-0 150-111 4, 3. Ρωσία 1-2 186-190 4, 4. Λευκορωσία 1-1 124-150 3, 5. Εσθονία 0-2 121-136 2.

Τρίτη 19 Ιούλη-4η αγωνιστική

16:30 Λευκορωσία-Ρωσία (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

21:00 Πολωνία-Εσθονία (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

 

Τετάρτη 20 Ιούλη-5η αγωνιστική

18:45 Ισλανδία-Πολωνία (΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄)

21:00 Εσθονία-Λευκορωσία (΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄)

 

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιούλη-1η αγωνιστική

Αλβανία-Μ. Βρετανία 44-62

Ολλανδία-Κόσσοβο 69-40

Ιρλανδία-Ελλάδα 47-93

 

Σάββατο 16 Ιούλη-2η αγωνιστική

Ελλάδα-Ολλανδία 68-36

Μ. Βρετανία-Ιρλανδία 66-56

Κόσοβο-Αλβανία 62-55

 

Κυριακή 17 Ιούλη-3η αγωνιστική

Κόσοβο-Μ. Βρετανία 58-72

Ολλανδία-Ιρλανδία 58-64

Αλβανία-Ελλάδα 35-97

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Ελλάδα 3-0 258-118 6, 2. Μ. Βρετανία 3-0 200-158 6, 3. Ολλανδία 1-2 163-172 4, 4. Κόσοβο 1-2 160-196 4, 5. Ιρλανδία 1-2 167-217 4, 6.Αλβανία 0-3134-221 3.

Τρίτη 19 Ιούλη-4η αγωνιστική

14:15 Ιρλανδία-Αλβανία (΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄)

16:30 Μ. Βρετανία-Ολλανδία  (΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄)

18.45 Ελλάδα-Κόσοβο (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

 

Τετάρτη 20 Ιούλη-5η αγωνιστική

12:00 Αλβανία-Ολλανδία (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

14:15 Κόσοβο-Ιρλανδία  (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

18:45: Ελλάδα-Μ. Βρετανία  (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

 

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιούλη-1η αγωνιστική

Κροατία-Ρουμανία 100-67

Σλοβακία-Βουλγαρία 73-83

 

Σάββατο 16 Ιούλη-2η αγωνιστική

Βοσνία & Ερζεγοβίνη-Σλοβακία 97-51

Βουλγαρία-Κροατία 47-81

 

Κυριακή 17 Ιούλη-3η αγωνιστική

Ρουμανία-Βουλγαρία 76-49 

Κροατία-Βοσνία & Ερζεγοβίνη 70-66 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1.Κροατία 3-0 251-180 6, 2. Βοσνία & Ερζεγοβίνη 1-1 163-121 4, 3. Βουλγαρία 1-2 179-230 4, 4. Ρουμανία 1-1 143-149 3, 5. Σλοβακία 0-2 124-180 2.

 Τρίτη 19 Ιούλη-4η αγωνιστική

18:45 Σλοβακία-Κροατία (΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄)

21:00 Βοσνία & Ερζεγοβίνη-Ρουμανία (΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄)

 

Τετάρτη 20 Ιούλη-5η αγωνιστική 

16:30 Βουλγαρία-Βοσνία & Ερζεγοβίνη (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

21:00 Ρουμανία-Σλοβακία (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)