Μετά και τα αποτελέσματα της τέταρτης αγωνιστικής της πρώτης φάσης, τα πράγματα είναι ακόμη πιο ξεκάθαρα σ΄ ότι αφορά τα προνομιούχα ΄΄εισιτήρια΄΄ που οδηγούν στους οχτώ καλύτερους της διοργάνωσης, όπου θα δοθεί η ευκαιρία στις ομάδες που θα βρεθούν εκεί να διεκδικήσουν μια απ΄ τις τρεις θέσεις που οδηγούν σε άνοδο στην πρώτη κατηγορία. Στον πρώτο όμιλο το Μαυροβούνιο εξασφάλισε την πρόκριση στους ΄΄8΄΄ και ταυτόχρονα την πρώτη θέσηΔεύτερη σίγουρα είναι η Γεωργία που ακόμη και αν χάσει απ΄ την αδύναμη Αρμενία, υπερτερεί σε ισοβαθμία με Σκόπια ή Πορτογαλία. Στον δεύτερο όμιλο η Πολωνία έχει εξασφαλίσει μια θέση στην πρώτη δυάδα του ομίλου και θα ΄ναι σίγουρα πρώτη αν κερδίσει την Ισλανδία, ενώ η δεύτερη θέση θα παιχτεί ανάμεσα σε Ισλανδία και Ρωσία. Οι Ισλανδοί για να προκριθούν στην πρώτη οχτάδα θέλουν νίκη επί των αήττητων Πολωνών, κάτι που όχι μόνο θα τους δώσει την πρόκριση στους οχτώ καλύτερους, αλλά και την πρώτη θέση στον όμιλο. Στον όμιλο της εθνικής μας έχει ΄΄κλειδώσει΄΄ η πρώτη δυάδα και απλά το παιχνίδι Ελλάδα-Μεγάλη Βρετανία θα καθορίσει το ποια ομάδα θα πάρει την πρώτη θέση και ποια την δεύτερη. Σίγουρα πρώτη είναι Κροατία στον τέταρτο όμιλο και η δεύτερη θέση θα παιχτεί ανάμεσα σε Βοσνία & Ερζεγοβίνη και Ρουμανία, με λογικό φαβορί τους Βόσνιους που θέλουν νίκη (ή ήττα μέχρι τρεις πόντους διαφορά) επί των -θεωρητικά- υποδεέστερων Βουλγάρων, που μαθηματικά έχουν ελπίδες, πρακτικά όμως όχι (με δεδομένη την επικράτηση των Ρουμάνων επί των Σλοβάκων θέλουν νίκη επί της Βοσνίας & Ερζεγοβίνης με 40 πόντους…αν η Ρουμανία ΄΄αυτοκτονήσει΄΄ θέλουν απλά νίκη!). Να θυμίσουμε ότι οι ομάδες που θα καταλάβουν τις πρώτες δύο θέσεις σε κάθε όμιλο, προκρίνονται στην πρώτη οκτάδα. Οι δύο επόμενες βαθμολογικά σε κάθε όμιλο θα διεκδικήσουν τις θέσεις 9 ως 16 και οι υπόλοιπες τις θέσεις 17-21.

Δείτε αναλυτικά στην συνέχεια αποτελέσματα, βαθμολογίες και τις προβλεπόμενες διασταυρώσεις της δεύτερης φάσης, οι οποίες θα ξεκαθαρίσουν ολοκληρωτικά μετά και την διεξαγωγή της τελευταίας αγωνιστικής:

Α΄ ΦΑΣΗ

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιούλη-1η αγωνιστική

Μαυροβούνιο-Γεωργία 78-55

Αρμενία-Σκόπια 56-67

 

Σάββατο 16 Ιούλη-2η αγωνιστική

Πορτογαλία-Αρμενία 70-54

Σκόπια-Μαυροβούνιο 44-67

 

Κυριακή 17 Ιούλη-3η αγωνιστική

Γεωργία-Σκόπια 85-61

Μαυροβούνιο-Πορτογαλία 66-36

 

Τρίτη 19 Ιούλη-4η αγωνιστική

Αρμενία-Μαυροβούνιο 44-78

Πορτογαλία-Γεωργία 55-82

 

Τετάρτη 20 Ιούλη-5η αγωνιστική

14:15 Σκόπια-Πορτογαλία (΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄)

16:30 Γεωργία-Αρμενία (΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1. Μαυροβούνιο 4-0 289-179 8, 2.Γεωργία 2-1 222-194 5, 3.Σκόπια 1-2 172-208 4,  4.Πορτογαλία 1-2 161-202 4, 5.Αρμενία 0-3 154-215 3.

 

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιούλη-1η αγωνιστική

Ρωσία-Εσθονία 61-49

Λευκορωσία-Ισλανδία 73-68

 

Σάββατο 16 Ιούλη-2η αγωνιστική

Πολωνία-Λευκορωσία 80-51

Ισλανδία-Ρωσία 71-65

 

Κυριακή 17 Ιούλη-3η αγωνιστική

Εσθονία-Ισλανδία 72-75

Ρωσία-Πολωνία 60-70

 

Τρίτη 19 Ιούλη-4η αγωνιστική

Λευκορωσία-Ρωσία 58-84

Πολωνία-Εσθονία 60-48

 

Τετάρτη 20 Ιούλη-5η αγωνιστική

18:45 Ισλανδία-Πολωνία (΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄)

21:00 Εσθονία-Λευκορωσία (΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1.Πολωνία 3-0 210-159 6, 2.Ρωσία 2-2 270-248 6, 3.Ισλανδία 2-1 216-210 5,  4.Λευκορωσία 1-2 182-234 4, 5.Εσθονία 0-3 169-196 3.

 

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιούλη-1η αγωνιστική

Αλβανία-Μ. Βρετανία 44-62

Ολλανδία-Κόσσοβο 69-40

Ιρλανδία-Ελλάδα 47-93

 

Σάββατο 16 Ιούλη-2η αγωνιστική

Ελλάδα-Ολλανδία 68-36

Μ. Βρετανία-Ιρλανδία 66-56

Κόσοβο-Αλβανία 62-55

 

Κυριακή 17 Ιούλη-3η αγωνιστική

Κόσοβο-Μ. Βρετανία 58-72

Ολλανδία-Ιρλανδία 58-64

Αλβανία-Ελλάδα 35-97

 

Τρίτη 19 Ιούλη-4η αγωνιστική

Ιρλανδία-Αλβανία 67-47

Μ. Βρετανία-Ολλανδία  48-40

Ελλάδα-Κόσοβο 103-44

 

Τετάρτη 20 Ιούλη-5η αγωνιστική

12:00 Αλβανία-Ολλανδία (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

14:15 Κόσοβο-Ιρλανδία  (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

18:45: Ελλάδα-Μ. Βρετανία  (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1.Ελλάδα 4-0 361-162 8, 2.Μ.Βρετανία 4-0 248-198 8, 3.Ιρλανδία 2-2 234-264 6 4.Ολλανδία 1-3 203-220 5, 5.Κόσοβο 1-3 204-299 5, 6.Αλβανία 0-3181-288 4.

 

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 15 Ιούλη-1η αγωνιστική

Κροατία-Ρουμανία 100-67

Σλοβακία-Βουλγαρία 73-83

 

Σάββατο 16 Ιούλη-2η αγωνιστική

Βοσνία & Ερζεγοβίνη-Σλοβακία 97-51

Βουλγαρία-Κροατία 47-81

 

Κυριακή 17 Ιούλη-3η αγωνιστική

Ρουμανία-Βουλγαρία 76-49 

Κροατία-Βοσνία & Ερζεγοβίνη 70-66 

 

 Τρίτη 19 Ιούλη-4η αγωνιστική

Σλοβακία-Κροατία 54-92

Βοσνία & Ερζεγοβίνη-Ρουμανία 73-58

 

Τετάρτη 20 Ιούλη-5η αγωνιστική 

16:30 Βουλγαρία-Βοσνία & Ερζεγοβίνη (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

21:00 Ρουμανία-Σλοβακία (΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1.Κροατία 4-0 343-234 8, 2.Βοσνία & Ερζεγοβίνη 2-1 236-179 6, 3.Ρουμανία 1-2 201-222 4, 4.Βουλγαρία 1-2 179-230 4, 5. Σλοβακία 0-3 178-272 3.

 

 

Β΄ ΦΑΣΗ

Παρασκευή 22 Ιουλίου

*Κλειστό΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

12:001. Αλβανία-5ος 4ου ομίλου (θέσεις 17-21)

14:152. Μαυροβούνιο-Ρωσία ή Πολωνία (2ος 2ου ομίλου) (θέσεις 1-8)

16:303. Κροατία-Μεγάλη Βρετανία ή Ελλάδα (2ος 3ου ομίλου) (θέσεις 1-8)

18:454. Μεγάλη Βρετανία ή Ελλάδα (1ος 3ου ομίλου)-2ος 4ου ομίλου (θέσεις 1-8)

21:005. Πολωνία ή Ισλανδία (1ος 2ου ομίλου)-Γεωργία (θέσεις 1-8)

*Κλειστό΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

12:006. Αρμενία-Εσθονία ή Λευκορωσία ( 5ος 2ου ομίλου) (θέσεις 17-21)

14:157. Σκόπια ή Πορτογαλία (3ος 1ου ομίλου)-Εσθονία ή Λευκορωσία (4ος 2ου ομίλου) (θέσεις 9-16)

16:308. 3ος 4ου ομίλου-4ος 3ου ομίλου (θέσεις 9-16)

18:459. Ρωσία ή Ισλανδία (3ος 2ου ομίλου)-Σκόπια ή Πορτογαλία (4ος 1ου ομίλου) (θέσεις 9-16)

21:0010. 3ος 3ου ομίλου-4ος 4ου ομίλου (θέσεις 9-16)

 

Σάββατο 23 Ιουλίου

*Κλειστό ΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

14:1511. Νικητής 7-Νικητής 8 (θέσεις 9-12)

16:30 -12. Νικητής 9-Νικητής 10 (θέσεις 9-12)

18:4513. Νικητής 5-Νικητής 4 (ημιτελικός)

21:0014. Νικητής 3-Νικητής 2 (ημιτελικός)

*Κλειστό΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

12:0015. 5ος 4ου ομίλου-5ος 3ου ομίλου (θέσεις 17-21)

14:1516. Ηττημένος 7-Ηττημένος 8 (θέσεις 13-16)

16:30 -17. Ηττημένος 9-Ηττημένος 10 (θέσεις 13-16)

18:30 -18. Ηττημένος 2-Ηττημένος 3 (θέσεις 5-8)

21:00 -19. Ηττημένος 5-Ηττημένος 4 (θέσεις 5-8)

 

Κυριακή 24 Ιουλίου

*Κλειστό΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄:

12:00 Νικητής 16-Νικητής 17 (θέσεις 13-14)

14:15 Ηττημένος 11-Ηττημένος 12 (θέσεις 11-12)

16:30 Νικητής 11-Νικητής 12 (θέσεις 9-10)

18:45 Ηττημένος 13-Ηττημένος 14 (μικρός τελικός)

21:00 Νικητής 13-Νικητής 14 (τελικός)

*Κλειστό ΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄:

09:15 Νικητής 15-Ηττημένος 1 (θέσεις 19-20)

11:30 Νικητής 1-Νικητής 6 (θέσεις 17-18)

13:45 Ηττημένος 16-Ηττημένος 17 (θέσεις 15-16)

16:00 Ηττημένος 18-Ηττημένος 19 (θέσεις 7-8)

16:45 Νικητής 18-Νικητής 19 (θέσεις 5-6)