Η Κροατία με παλικαρίσια ανατροπή στην τελευταία περίοδο έκανε το ΄΄3 στα 3΄΄, εξασφαλίζοντας έτσι την είσοδο της στους οχτώ καλύτερους του τουρνουά.

Με όπλο την δυνατή άμυνα και το πάθος, κράτησε τους Βόσνιους για περίπου 6 λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο χωρίς καλάθι εντός παιδιάς και με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ευστοχία στην περιφέρεια ΄΄εξανέμισε΄΄ το -8 της τρίτης περιόδου και πέρασε μπροστά. Αρχικά με τρίποντο του Μίξιτς στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου και λίγο αργότερα με δύο διαδοχικούς αιφνιδιασμούς που απέφεραν άλλους πέντε πόντους (λέι απ του Φιλίποβιτς και τρίποντο του Μπόζιτς) πλησίασαν στον πόντο (53-54) και στην συνέχεια με νέο τρίποντο του Φιλίποβιτς πέρασαν μπροστά (56-54) στο επτάλεπτο για την λήξη. Λίγο αργότερα αποβλήθηκε ο προπονητής των Κροατών Γιόζιπ Σέζαρ για διαμαρτυρία στους διαιτητές, κάτι που μάλλον πείσμωσε τους παίχτες του, που δεν έχασαν την συγκέντρωση τους παρά την έλλειψη του χεντ κόουτς τους. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος με καλάθι (πρώτο εντός παιδιάς) και φάουλ ο Άτιτς ξανάδωσε μετά από ώρα το προβάδισμα στους Βόσνιους (59-61), για να ακολουθήσουν αρχικά δύο βολές του Μπαντζίμ και άλλες δύο του Λόντσαρ που διαμόρφωσαν το σκορ σε 61-63.

Ουσιαστικά τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν αυτά που κράταγαν στο παιχνίδι την Βοσνία, που ήταν άστοχη και χωρίς…΄΄φαντασία΄΄ και πλάνο επιθετικά. Και κάπου εκεί ήρθαν δύο καθοριστικά ΄΄κολλητά΄΄ τρίποντα απ΄ τον Μπόζιτς, που έκανε καταπληκτικό δεκάλεπτο, τα οποία έκαναν το σκορ 67-63, στο δίλεπτο για την λήξη. Στο τελευταίο λεπτό οι Βόσνιοι έκαναν φάουλ σκοπιμότητας στην απέλπιδα προσπάθεια να επανέλθουν, μείωσαν σε 68-66 και είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, όμως ο Άτιτς προτίμησε να κάνει ΄΄αψυχολόγητο΄΄ μακρινό τρίποντο και όλα τελειώσαν με το αντιαθλητικό φάουλ του Λάζιτς στον Μπόζιτς, που με 2 στις 2 βολές να ΄΄σφράγισε΄΄ την επικράτηση της εθνικής του. Στις τρεις πρώτες περιόδους οι Βόσνιοι είχαν σταθερό προβάδισμα γύρω στους 10 πόντους, χάρις στην κυριαρχία τους στα ριμπάουντ, με την Κροατία να μπαίνει σταδιακά στο παιχνίδι, πριν την τελική…επίθεση της τελευταίας περιόδου! Ο κορυφαίος των Βόσνιων Λάζιτς, δεν φάνηκε να έχει δυνάμεις στην τελευταία περίοδο (σημείωσε μόλις δύο πόντους με βολές), στην οποία δεν πήρε προσπάθειες και μάλλον…΄΄εξαφανίστηκε΄΄.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-24, 32-37, 45-53, 70-66.

Κροατία (Σέζαρ): Κάπουστα, Φιλίποβιτς 8 (2), Μάντζουνιτς, Μπαντζίμ 12 (2), Κάρατζιτς 10 (1), Μπόζιτς 13 (3), Βουγίσεβιτς 2, Μίξιτς 7 (1), Μάζαλιν 16 (1), Τζάμπροβιτς 2.

Βοσνία & Ερζεγοβίνη (Μουμίνοβιτς): Λόντζαρ 5, Ντούρμο 5, Άτιτς 10, Κούρεβατς 6, Λούζαϊτς 5 (1), Μάνγκαφιτς, Πόλουτακ 6, Λάζιτς 22 (4), Καράχοτζιτς 7 (2).

*ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ από τον αγώνα (Αποστόλης Αποστολίδης):

• Στο άλλο παιχνίδι του τέταρτου ομίλου, η Ρουμανία δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Βουλγαρίας με 76-49, ενώ η Σλοβακία είχε ρεπό.
  • Η επόμενη αγωνιστική -όπως και σε όλους τους ομίλους– είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τρίτη. Αναλυτικά το πρόγραμμα της τέταρτης και της πέμπτης αγωνιστικής, με τις οποίες ολοκληρώνεται η πρώτη φάση, η βαθμολογία και τ΄ αποτελέσματα των τριών πρώτων αγωνιστικών:

Τρίτη 19 Ιούλη-4η αγωνιστική

18.45 Σλοβακία-Κροατία (κλειστό ΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄)

21.00 Βοσνία Ερζεγοβίνη-Ρουμανία (κλειστό ΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄)

Τετάρτη 20 Ιούλη-5η αγωνιστική

16.30 Βουλγαρία-Βοσνία Ερζεγοβίνη (κλειστό ΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

21.00 Ρουμανία-Σλοβακία (κλειστό ΄΄Τάσος Καμπούρης΄΄)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

1. Κροατία 3-0 251-180 6,
  2. Βοσνία Ερζεγοβίνη 1-1 163-121 4,
  3. Βουλγαρία 1-2 179-230 4,
  4.  Ρουμανία 1-1 143-149 3,
  5. Σλοβακία 0-2 124-180 2.*

*Οι δύο πρώτες ομάδες στην βαθμολογία θα διεκδικήσουν τις θέσεις 1-8. Οι επόμενες δύο τις θέσεις 9-16 και η τελευταία τις θέσεις 17-21.